Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
jim croce (3564 bralcev)
Sreda, 2. 3. 2005
outlaw



1. CD croce, disk ena, 15 (on) YOU DON'T MESS AROUND WITH JIM jim croce 3.04
CD bill frisell, 8 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19
You Don' t Mess Around With Jim, Ne zapletaj se z Jimom, z Jimom Crocejem. Naslovna pesem drugega albuma, pravzaprav tretjega, odvisno, kako štejete, ameriškega ustvarjalca Jima Croceja. Že pokojnega, saj je umrl v letalski nesreči v Nachitochesu v Louisiani že davnega 20. septembra 1973. leta, star trideset let. Njemu se Milko Poštrak posvečam v nocojšnji posebni vsakomesečni oddaji Moč pesmi o velikih piscih pesmi iz Amerike in okolice, v okviru oddaje Izven zakona.
James Joseph Croce se je rodil 10. januarja 1943. leta v Philadelphiji v italijanski družini Jamesa Alberta in Flore Mary Babucci Croce. Odraščal je ob ragtimeu in countryju, kot otrok igral harmoniko, zatem še kitaro. Kot najstarejšemu sinu so mu starši namenili svetlo kariero, podprto z univerzitetno izobrazbo. V srednji šoli pa se je začel resneje ukvarjati z glasbo. Med počitniškim delom je spoznal dva temnopolta delavca, ki sta igrala blues in sta ga naučila nekaj prijemov. Na lokalni radijski postaji v Villanovi, kjer je študiral na univerzi, je kasneje vodil oddajo o folku in bluesu. Zatem je opravljal vrsto priložnostnih del, v prostem času pa razvijal svoje glasbene spretnosti. 1966. leta je z lastnimi petsto dolarji, ki jih je dobil kot poročno darilo, ko se je poročil z Ingrid, posnel enajst pesmi, ki jih je objavil na albumu z naslovom Facets. Plošča je izšla le v petsto izvodih in je bila dolgo skrajno redka. No, vinilni primerki so redki še sedaj, posnetke pa lahko brez težav posluša vsak, ki kupi CD različico te plošče. Na njej je več izvedb pesmi drugih ustvarjalcev, od Kanadčana Gordona Lightfoota, preko Buffy St. Marie do Wheelerja, med njimi pa je tudi par lastnih Crocejevih pesmi.
Medtem sta Jim in Ingrid Croce, ki sta se poznala od 1963. leta, nastopala kot duo. Značilni duo za tiste čase preporoda ali nove različice glasbe, imenovane folk. 1969. leta sta na predlog Jimovega prijatelja iz študijskih let, Tommyja Westa, posnela skupni album z naslovom Jim and Ingrid Croce. Z njega poslušajmo njuno pesem Spin, Spin, Spin.
2. isti CD, 1 (oni) SPIN, SPIN, SPIN jim & ingrid croce 2.47
Plošča Jima in Ingrid Croce, ki jo najdete tudi pod enostavnim naslovom Croce, pa tudi pod naslovom Bombs Over Puerto Rico, v različici, objavljeni pri nemški založbi Bear Family, se ni kaj dosti prodajala. Tudi zato sta se Jim in Ingrid oktobra 1970. leta preselila na kmetijo v Lyndellu v Pensilvaniji, kjer se je Jim spet ukvarjal z raznimi priložnostnimi deli, med drugim tudi s snemanjem radijskih reklam. Iz tistega časa je kar nekaj neizdanih posnetkov, ki so 1992. leta izšli na dvojni pregledni zbirki The 50th Anniversary Collection, ki je počastila bližnjo petdesetletnico rojstva Jima Croceja. Poslušajmo najprej kratek posnetek pesmi Tima Spencerja, Cigarettes, Whiskey & Wild, Wild Women, Cigarete, whiskey in divje, divje ženske.
3. isti CD, 4 (spencer) CIGARETTES, WHISKEY & WILD, WILD WOMEN jim croce 1.48
Seveda se pri vsakem ustvarjalcu, ki za življenja objavi le par plošč, po njegovi smrti pojavi kopica raznoraznih zbirk neizdanih posnetkov. Pravkar slišana pesem se je pojavila še na zbirki z naslovom Home Recordings: Americana, ali kar enostavno le Americana. Če vas je uvod tele izvedbe spomnil na Jimmieja Rodgersa, se ne motite, saj je Jim Croce izvajal tudi njegovo klasiko In The Jailhouse Now. Ob tem še recimo Mama Tried Merla Haggarda, Mom and Dad's Waltz Leftyja Frizzella in še mnogih drugih. Od množice drugih posthumnih izdaj naj zdaj omenim le še zbirko Photographs And Memories iz 1975. leta pa zbirko zgodnjih in tudi neobjavljenih posnetkov The Faces I've Been ter pregledni zbirki Down the Highway in eno z enostavnim naslovom Jim Croce. Na razpolago imate tudi koncertno ploščo The Final Tour, kajpak s posnetki z nastopov tik pred smrtjo 1973. leta. Ironija je, da si je Jim Croce po tisti turneji nameraval vzeti daljši premor, da bi se posvetil ženi Ingrid in sinu Adrianu Jamesu Croceju.
Poslušajmo še en prej na rednih ploščah neobjavljen posnetek, narejen 22. januarja 1970. leta v New Yorku. To je pesem z naslovom (And) I Remember Her.
4. isti CD, 5 (oni) (AND) I REMEMBER HER jim in ingrid corce 2.49
22. januarja 1970. leta, torej skoraj dve leti pred snemanji za naslednji Jimov album, je Jim Croce posnel več pesmi. Ob pravkar slišani And I Remember Her, In jaz se je spominjam, tudi naslednjo, Cotton Mouth River.
5. isti CD, 6 (on) COTTON MOUTH RIVER jim croce 1.59
Prav zanimivo, da so te neobjavljene pesmi, natančneje, objavljene posthumno 1992. leta, dvajset let po Crocejevi smrti, vse po vrsti izvrstne. Nisem pa zasledil, da bi izšle na neki samostojni posthumni plošči. A to zdajle niti ni važno. Poslušajmo naslednjo, prav tako posneto 22. januarja 1970. leta, More Than That Tomorrow.
6. isti CD, 7 (oni) MORE THAN THAT TOMOROW jim croce 2.44
Večino posnetkov, narejenih 22. januarja 1970. leta, sta napisala in posnela Jim in Ingrid Croce. Gre za ljubezenske pesmi, kot je bila pravkar slišana, kjer je Jim Croce svoji Ingrid sporočal, da jo bo jutri še bolj ljubil. Naslednja je The Migrant Worker, ki jo Jim in Ingrid odpojeta skupaj.
7. isti CD, 8 (oni) THE MIGRANT WORKER jim croce 1.54
Naslednja pesem, prav tako posneta 22. januarja v Hit Factoryju v New Yorku, se je kasneje pojavila na B strani male plošče Chain Gang Medley, pa tudi na zbirki zgodnjih posnetkov The Faces I've Been 1975. leta. Naslov ji je Stone Walls.
8. isti CD, 10 (oni) STONE WALLS jim croce 2.58
Zaporniška pesem Stone Walls, Kamnite stene, v kateri ste slišali tudi kitaro prej omenjenega starega Crocejevega prijatelja Tommyja Westa. Ob njem še par glasbenikov, tudi znanega Davida Mansfielda s pedal steel kitaro. Te zvoke so nasneli kasneje, že po Crocejevi smrti. Podobne obdelave je bil deležen posnetek pesmi Which Way Are You Goin' iz junija 1971. leta. Pesem je bila zatem zabeležena tudi na zbirkah The Faces I've Been in Down The Highway. Kam si namenjen?
9. isti CD, 13 (on) WHICH WAY ARE YOU GOIN' jim croce 2.53
Jim Croce je v začetku sedemdesetih menda delal tudi kot voznik tovornjaka. Nato pa je februarja 1971. leta Ingrid ugotovila, da je noseča, Jim pa se je odločil, da bo spet vso energijo vložil v glasbo. Zbral je poskusne posnetke svojih takratnih pesmi, med njimi You Don't Mess Around With Jim, ki smo jo slišali v uvodu oddaje, pa Time In A Bottle in še nekaterih, ter jih odnesel Tommyju Westu. Maja 1972. leta je izšel njegov album z naslovom You Don't Mess Around With jim z omenjenimi pesmimi. Med njimi je bila tudi Walkin' Back To Georgia.
10. isti CD, 20 (on) WALKIN' BACK TO GEORGIA jim croce 2.52
Jim Croce je z albumom You Don't Mess Around With jim končno prodrl. Naslovna, Time In A Bottle in Operator (That's Not The Way It Feels) so bile velike uspešnice. Poslušajmo najprej slednjo, Operator (That's Not The Way It Feels).
11. isti CD, 21 (on) OPERATOR (THAT'S NOT THE WAY IT FEELS) jim croce 3.49
Tu je še naslednja velika uspešnica Jima Croceja z albuma You Don't Mess Around With Jim iz maja 1972. leta, Time In A Bottle, Čas v steklenici.
12. isti CD, 22 (on) TIME IN A BOTTLE jim croce 2.28
Zanimivo, da je bila tale pesem Time In A Bottle velika uspešnica takoj po njegovi smrti. V tisti letalski nesreči je umrlo tudi nekaj članov spremljevalne glasbene skupine, med njimi tudi nadarjeni mladi kitarist Maury Muehleisen, ki ga je Jim Croce spoznal 1971. leta in je obogatil zvok Jimovih pesmi na albumu You Don't Mess Around With Jim. Jim Croce je Mauryja Muehleisena podprl tudi pri snemanju njegovega albuma, pa tudi na lokalnih koncertih. S klasičnega albuma You Don't Mess Around With Jim Jima Croceja poslušajmo še dve pesmi. Prva je Box Number 10.
13. isti CD, 23 (on) BOX # 10 jim croce 2.27
In še zadnja pesem z albuma You Don't Mess Around With Jim: Tomorrow's Gonna Be A Bright Day.
14. isti CD, 16 (on) TOMORROW'S GONNA BE A BRIGHT DAY jim croce 2.53
Jutri bo svetel dan, optimistična pesem Jima Croceja z albuma You Don't Mess Around With Jim. Zares je bilo tako. Njegova naslednja plošča, Life And Times, objavljena januarja 1973. leta, mu je prinesla še eno uspešnico, pesem Bad Bad Leroy Brown.
15. CD croce, disk dve, 11 (on) BAD BAD LEROY BROWN jim croce 3.02
Jim Croce je užival v uspehu, posnel še pesmi za naslednjo ploščo in šel na turnejo. Ta se je končala usodnega 20. septembra 1973 z letalsko nesrečo. Par mesecev kasneje, decembra 1973. leta, je izšla še zadnja redna studijska plošča Jima Croceja s posnetki, ki jih je naredil junija 1973. Plošči je naslov I Got A Name, z nje pa poslušajmo tri pesmi. Prva je I'll Have To Say I Love You In A Song.
16. isti CD, 15 (on) I'LL HAVE TO SAY I LOVE YOU IN A SONG jim croce 2.33
Jimova žena Ingrid je po njegovi smrti v San Diegu odprla restavracijo in nočni klub Croce's, kjer so jo še dolgo obiskovali njegovi oboževalci in se z njo pogovarjali o njegovih pesmih.
Naslednja pesem z albuma I Got Name ima naslov Age
17. isti CD, 21 (oni) AGE jim croce 3.44
Zaključna pesem z zadnjega rednega studijskega albuma Jima Croceja, I Got A Name, je The Hard Way Every Time, Vsakič na najtežji način.
18. isti CD, 20 (on) THE HARD WAY EVERY TIME jim croce 2.29
Posebne vsakomesečne oddaje Moč pesmi v okviru oddaje Izven zakona je konec. Naslednji teden smo spet v sedanjosti, pri dragih mi Creekdippers z Markom Olsonom in Victorijo Williams ter zasedbi Silos z Walterjem Salasom Humaro.
Milko Poštrak vas lepo pozdravljam s še eno pesmijo Jima in Ingrid Croce, Hey Tomorrow.
19. isti CD, 1 (oni) HEY TOMORROW jim croce 2.46


Komentarji
komentiraj >>