Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF George Galloway (3171 bralcev)
Sreda, 18. 5. 2005
Lan



OFF NAPOVEDNIK

Britanski parlamentarec George Galloway je pred ameriškim senatnim pododborom za preiskave odgovarjal na vprašanja glede domnevnega sodelovanja pri poneverbah v okviru programa Združenih narodov za Irak »Nafta za hrano«. Pri tem je pripravil predstavo, ki je Washington ni vajen.

Bistvo ameriških obtožb na račun Gallowaya je, da naj bi prek dobrodelne fundacije, ki jo je ustanovil za pomoč štiriletni Iračanki, oboleli za levkemijo, prejemal pobotnice za milijone sodčkov iraške nafte. »Proti meni nimate nič, razen imena na seznamu, ki je bil sestavljen PO ustoličenju vaše marionetne vlade v Bagdadu," je dejal Galloway. Dokazi za obtožbe naj bi bili dokumenti, za katere je Britanec menil, da so verjetno ponarejeni, IN pričanja neimenovanih uradnikov nekdanjega iraškega režima. "Kdo so ti iraški uradniki? Morda gre za ljudi, zaprte v Abu Graibu ali drugih ameriških zaporih, kjer si skušajo rešiti kožo?" je vprašal Galloway, ki je predsednika senatnega pododbora Colemana označil za otroškega kričača brez trohice dokazov. "Mislim, da ljudi ne zanimajo več skrivni dokazi, zdaj, ko vemo vse o skrivnih dokazih, ki so nas vodili v vojno," je Colemanu zabrusil britanski poslanec in dejal, da so ga obtožili vnaprej.

Še ostrejši so bili njegovi napadi na ameriško politiko. Galloway je zatrdil, da se je s Huseinom srečal manjkrat kot sedanji ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld. Dejal je, da je bil nasprotnik režima Sadama Huseina že v času, ko sta mu britanska in ameriška vlada skupaj z različnimi poslovneži prodajali orožje. Senatorje je spomnil na 100.000 mrtvih zaradi vojne, med njimi 1600 ameriških vojakov, ki so bili po njegovih besedah poslani v smrt na podlagi laži. Obtožbe na svoj račun pa je označil za odvračanje pozornosti od vstaje v Iraku in od dejstva, da je pod ameriško okupacijo izginilo za 8 milijard dolarjev iraškega denarja, kar so potrdili tudi ameriški preiskovalci.

Poslušate OFF program Radia Študent. Pokojnemu Woytiłi ob 85-ti obletnici rojstva post mortem voščimo vse najboljše, kar nudijo nebesa.

OFF PROGRAM

Evropska unija je proračunsko leto 2004 sklenila z 2,7 milijarde evrov presežka, ki pa se bo prenesel v tekoče leto, s čimer se bodo ustrezno znižali prispevki, ki jih bodo morale v skupno Unijino blagajno plačati države članice. Prispevek Slovenije se bo tako letos znižal s 300 na 293 milijonov evrov.

Presežnih sedem milijonov evrov bo vladi prišlo še kako prav. Poslanke in poslanci so sklepni del rednega majskega zasedanja začeli z obravnavo predloga novele zakona o dohodnini, s katero bi se odpravilo obračunavanje in plačevanje akontacije dohodnine na delo, opravljeno prek študentskih servisov, če znesek na napotnici ne presega 100.000 tolarjev. V praksi to najverjetneje pomeni, da v prihodnosti ne bo izdana niti ena napotnica, ki bi omenjeni znesek presegala. Tako željeni brezobrestni krediti pa bodo za državo ostali le pobožna želja.

Presežkom evrobudžeta pa ne ploskajo povsod. Dva tedna pred referendumom o evropski ustavi je nizozemski zunanji minister Ben Bot zagrozil z nizozemskim vetom na sprejetje proračuna Evropske unije, če se prispevek njegove države v evropsko blagajno ne bo znižal. Nizozemska namreč v evropski proračun letno vplača 180 evrov na prebivalca, Švedska 95, Nemčija pa škrtih 71 evrov.

Še ena nizozemska. Aktivisti Greenpeacea so za nekaj ur zasedli nuklearko v Borsseleju – ta bo do leta 2013 sicer izklopila svoje reaktorje - in tako nazorno pokazali na vse preveč pomanjkljivo skrb za varnost tovrstnih objektov.

V brazilsko metropolo Brasilia pa je po dvotedenskem, 200 kilometrov dolgem pohodu, prispelo 12 tisoč protestnikov, ki opozarjajo na polžji ritem zemljiške reforme. Brazilska vlada demonstrirajočim po zasegu ni zagotovila niti nadomestnih zemljišč niti bivališč. Brazilski prepad med bogatimi in revnimi je med najširšimi na svetu, saj si en odstotek prebivalstva lasti kar polovico brazilske obdelovalne zemlje.

V bolivijskem La Pazu so ulice zasedli staroselci. Po hrbtu jih tepe predsednik Carlo Mesa. Predsednik namreč ne želi vložiti veta na zakon, ki bi oprijemljiveje obdavčil tuje naftne korporacije, saj meni, da bi jih s tem pregnal. Protestniki na drugi strani zahtevajo nacionalizacijo bolivijskih energijskih bogastev.



















Komentarji
komentiraj >>