Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
No borders za domačo politično kliko (3673 bralcev)
Sreda, 22. 6. 2005
tomazza



Republika Slovenija tudi uradno postaja država, v kateri so eni bolj enaki kot drugi. To je vsaj popolnoma jasno po današnjem zaslišanju obrambnega ministra Karla Erjavca pred odborom Državnega zbora za obrambo. Na opozicijsko zahtevo sklicani nujni seji parlamentarnega odbora za obrambo je aktualna koalicija in njena večina v samem odboru namreč strnila vrste in enotno stopila v bran obrambnemu ministru, ki se je na službeno turnejo po Nemčiji, Belgiji in Franciji skupaj s soprogo na državne stroške odpravil z najetim zasebnim letalom, ob vrnitvi in pristanku na ministrovo željo na vojaškem delu letališča Brnik pa sta se s soprogo in spremstvom mimogrede še izognila mejni kontroli. Uradno stališče vladajoče koalicije in s tem tudi parlamentarnega odbora za obrambo tako je, da se na službeni poti ministra Erjavca ni zgodilo nič spornega.

Tako davkoplačevalci, ki so ali pa še bodo ministrovo letanje z zasebnimi jeti ter dodatne soprogine stroške poravnali iz svojih žepov, kot vsi državljani nasploh, ki so se hočeš nočeš morali sprijazniti z dejstvom, da krilatica Evropa brez meja, ki so nam jo prodajali pred priključitvijo Evropski uniji, zaradi mejnih kontrol tudi na notranjih mejah razširjene evropske domovine ostaja zgolj propagandna floskula, pa naj bi zadovoljilo skopo pojasnilo, da je takšen način prečkanja meje domačih političnih funkcionarjev že dolgoletna praksa. Za namenček pa je pokončni minister Erjavec poslanske člane parlamentarnega odbora za obrambo podučil še o 14. točki pravilnika o izvajanju zakona o nadzoru državne meje, ki, poglejte no, celo dovoljuje, da mejnemu policistu od osebe, ki jo osebno pozna, ni treba zahtevati osebnega dokumenta ob prehodu meje. In to je to.

Toda, ker je tudi vršilcu dolžnosti generalnega direktorja policije Bojanu Potočniku na današnji seji državnozborskega odbora za obrambo ušlo, da je željo po izstopu iz letala na vojaškem delu letališča Brnik osebno izrazil obrambni minister Karel Erjavec in da mu je policija zgolj ustregla, si je potrebno za razliko od poslanskih pripadnikov anemične opozicije, navzočih na seji parlamentarnega odbora za obrambo, zastaviti vsaj nekaj tehtnega premisleka vrednih vprašanj.

In sicer najprej, oseba kakšne moralne drže sploh je sedanji obrambni minister? Nobena skrivnost ni, da ga je za predsednika Demokratične stranke upokojencev nastavila trda linija njegovega predhodnika Antona Rousa, ki ji ob tem glavni cilj pač ni bil na predsedniško mesto pripeljati novega in najbolj sposobnega človeka, pač pa predvsem obdržati vodilno moč v stranki in obračunati s politično drugače mislečimi frakcijami. Tudi drugače ima v domači javnosti minister Erjavec sloves političnega konvertita. Do nedavnega javnega razkritja so ga tako za člana svojega častnega razsodišča šteli na spletnih straneh Slovenske ljudske stranke. Javno je tudi znano, da je Karel Erjavec, ne zavoljo lastnoročno podpisane izstopne izjave, pač pa zgolj zaradi neplačevanja članarine tudi nekdanji član Liberalne demokracije.

Naslednje kakopak tehtno vprašanje je, kaj je pravzaprav to – Pravilnik o izvajanju zakona o nadzoru državne meje? Dotični pravilnik je sicer v zadnjih dneh svojega mandata podpisal prejšnji minister za notranje zadeve Rado Bohinc, v veljavo pa je vstopil na dan priključitve Evropski uniji, torej 1. maja 2004. Prvi člen omenjenega pravilnika sicer določa, da omenjeni predpis potrebujemo zaradi Konvencije o izvajanju Schengenskega sporazuma o postopni odpravi kontrol na skupnih mejah. To, da domača ministrstva s partikularnimi pravilniki pogosto nekoliko prirejajo zakonsko materijo glede na trenutne politične potrebe, je namreč sicer postala že običajna praksa domače politične klike na oblasti.

Toda, ta pravilnik v 5. alineji 14. člena, na katero se tudi sklicuje obrambni minister Erjavec, določa, da: navajam, »Osebe, ki jih policist pozna osebno in za katere po prvi kontroli ve, da zanje niso razpisani ukrepi ne v schengenskem informacijskem sistemu in ne v nacionalnem informacijskem sistemu, ter da imajo veljaven dokument za prestop državne meje, se le občasno kontrolira, ali imajo pri sebi dokument za prestop meje. To velja predvsem za osebe, ki pogosto prehajajo državno mejo na istem prehodu. Zoper te osebe pa je potrebno nepričakovano in v občasnih presledkih izvesti temeljito mejno kontrolo.” Konec navedka.

Toda, če glede na pogoste službene poti domače ministrske falange Janeza Janše še nekako požremo dejstvo, da sta se inkriminirani mejni policist in obrambni minister v času Erjavčevega mandata že utegnila osebno spoznati, pa je vprašanje, kdo je jamčil, oziroma vsaj kdaj pa se je ta utegnil spoznati tudi z Erjavčevo soprogo. Na tem mestu namreč ni nepomembno, da se je tudi gospa ministrica zgolj po zakonskem stanu prav tako kot soprog in po politični volji minister mejni kontroli izognila. Da pa to vseeno ni prav nič sporno, pa nas ne moreta prepričati ne pojasnilo, da je takšen način prečkanja meje domačih političnih funkcionarjev in njihovih soprog že dolgoletna praksa, ne obrazložitev koalicijskih poslancev opoziciji, da so potovanja političnih funkcionarjev v spremstvu soprog evropska in demokratična norma, ki je v Sloveniji nismo navajeni.

Ena od najbolj temeljnih evropskih in demokratičnih norm pa naj bi namreč bila, da smo vsi državljani, v nekaterih primerih pa celo nedržavljani, v prvi vrsti enaki pred zakonom. Toda že teh nekaj temeljnih vprašanj in kilavih pojasnitev, s katerimi je koalicijska večina v državnem zboru stopila v bran svojemu po politični liniji nastavljenemu obrambnemu ministru in njegovi soprogi, priča, da so v domovini politiki in celo njihovi zakonci vseeno bolj enaki kot vsi drugi državljani. Samo pomisliti na to, da se je nemara minister Erjavec s soprogo ob vstopu v državo namerno izognil carinskim obveznostim, ker je gospa ministrica po zakonskem stanu, zdolgočasena zaradi soprogovih službenih obveznosti, morebiti nekoliko preveč nakupovala, pa je v tej državi zaenkrat tako ali tako skoraj bogokletno.

Odpoved: Tudi tokratni N-euro moment sem z no borders privilegiji domače politične klike in celo njihovih zakoncev v zobeh prispeval Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>