Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Vroooči off (3951 bralcev)
Torek, 26. 7. 2005
tomazza



Kitajce redči nova skrivnostna bolezen, zaradi katere je od danes tudi uradno v zadnjih dneh umrlo najmanj 19 ljudi. To je naposled le s stisnjenimi zobmi priznalo kitajsko ministrstvo za zdravje. Ogroženi pa so ponovno mesojedci, natančneje tisti, za katere je kralj živali prašič. Skrivnostno bolezen, za katero je samo od nedelje zbolelo že 67 ljudi, namreč povzroča bakterija, ki se širi med prašiči.

Bolezen se je sicer pojavila v provinci Sečuan, ki je znana prav po sečuanski svinjini. Oboleli, od 67-ih jih je 19 že umrlo, 13 primerov je še nepotrjenih, 17 bolnikov je v kritičnem stanju, samo štirje pa so ozdraveli, so se z bakterijo okužili med zakolom ali predelavo svinjine.

Prenos bolezni, ki terja smrtni davek med kitajskimi mesarji, iz človeka na človeka zaenkrat še ni potrjen. Bakteriji, ki jo povzroča, pa se učeno reče »streptokok suis«. Če imate drugače radi kitajsko kuhinjo in še posebej sečuansko svinjino, pa še beseda o simptomih. Pozorni bodite na visoko vročino, slabost, bruhanje in krvavitve.

Poslušate nad kitajsko svinjino skeptičen off program Radia Študent!

Nič novega ni, da vročina kisa možgane ljudi. Kaj več o tem bi nam lahko povedali na drugi strani Atlantika, v Združenih državah Amerike, ki jih je zajel pravi vročinski val. Rekord je padel v Las Vegasu, kjer so namerili 47 stopinj Celzija. Kljub temu, da ljudi brez klimatskih naprav odvažajo v tako imenovane hladilne centre, vročina ni brez posledic.

V New Yorku so samo včeraj zabeležili dva lažna teroristična napada. Prva žrtev vročinskega vala je bila skupinica turistov in ne teroristov, kot se je izkazalo kasneje z nahrbtniki. Za drug preplah pa je zaslužen 43-letni Raul Claudio iz Bronxa, ki je potoval v Albany na zdravljenje odvisnosti od mamil. Prodajalcu vozovnic na Manhattanu je jezen, ker so mu izgubili rezervacijo, zabrusil, da ima v torbi peklenski stroj, in policijski varnostni stroj se je spravil v pogon. Mimoidoče so sicer morali na nevarnost opozarjati kar s pendreki, normalno pa je postalo tudi naključno pregledovanje torb na podzemni železnici.

V protiteroristično kampanjo pa so se hočeš nočeš vključili tudi ameriški muslimani. S kampanjo želijo prepričati mlade vročekrvne muslimane, da njihova vera ne more biti podlaga za nasilje. Predsednik Društva ameriških muslimanov, Esam Omeish, je še pristavil, da so odločeni terorističnim skrajnežem zanikati vso versko, ideološko in politično legitimnost.

Legitimno vroče je sicer tudi na ameriškem nepremičninskem trgu, saj so junija postavili prodajni rekord zadnjih 25 let, trgovanje z nepremičninami pa zaenkrat še edino poganja ameriško gospodarsko rast. Da z njo ni vse najbolj v redu, pa opozarja razkol v federaciji ameriških sindikatov. Voditelja ameriških sindikatov SEIU in Teamsters, Andy Stern in Jimmy Hoffa mlajši, sta napovedala izstop iz ameriške sindikalne federacije AFL-CIO in ustanovitev nove, takšne, ki se bo po potrebi spogledovala tudi z republikanci.

Sicer je lahko republikanska baza zadovoljna predvsem zaradi delovnih uspehov svoje administracije na tujem. Ameriško obrambno ministrstvo je sicer ugotovilo, da se je v iraške varnostne sile uspelo infiltrirati tudi upornikom in kandidatom s kriminalnim ozadjem. Kot da je to kaj takega, če so se takšni uspeli infiltrirati tudi v samo Belo hišo, katero je obrambni sekretar Donald Rumsfeld obvestil, da bo lahko ameriška vojska še naprej uporabljala letalsko oporišče Manas v Kirgizistanu. Ker novoizvoljeni kirgizistanski predsednik Kurmanbek Bakijev o morebitnem umiku 1000 ameriških marincev ne razmišlja več, Rumsfeld meni, da so bile zadnje volitve v državi svobodne in pravične.

Po ameriško svobodnim in pravičnim volitvam, na katere se s sestavljanjem ustave pripravljajo v Iraku, pa kakopak nasprotujejo v iraški izpostavi AL Kaide. Osnutek ustave je po njenem mnenju neislamski, za december napovedane splošne volitve pa so vredne vsake obsodbe. Tako bo v Iraku, v katerem so bili samo danes ubiti najmanj štirje ljudje, gotovo vroče tudi decembra. Iraški kvazi parlament naj bi o končni različici ustave, po kateri bo prepovedana fundamentalistična in teroristična ideologija, glasoval do 15. avgusta.

Ne z volitvami pač pa še vedno z osvajanjem ozemlja pa se ubadajo ameriške sile in njihovi plačanci v vročem Afganistanu. V sinočnjem napadu na območju Uruzgana na jugu Afganistana je v večna lovišča k Alahovim nogam odromalo najmanj 40 talibanov. Njihov vodja Mula Mohamed Omar pa ostaja na begu.

Dvajset dni pred načrtovanim izraelskim umikom iz Gaze, za katerega je svoje politično življenje na kocko postavil premier Ariel Šaron, pa se že ve, da bo tudi tam še vroče. Ne iz Gaze pač pa v njo se je namreč danes pretihotapilo približno 2000 protestnikov, ki že napovedujejo, da se bodo izselitvi upirali tudi s silo. Da le ne bodo preveč uspešni pa je začelo trenirati kakih 5000 izraelskih vojakov in policistov. Vaja je namenjena usposabljanju za nasilno odstranjevanje judovskih naseljencev. Drugače pa so se v izraelskem zunanjem ministrstvu obregnili še ob papeža Benedikta XVI., ker med nedeljsko mašo med državami, ki so bile tarče teroristov, ni omenil tudi Izraela.

Seveda pa papež Ratzinger ni pozabil omeniti Velike Britanije, v kateri se nadaljuje dolgo vroče teroristično poletje. Za kilave poskuse zadnjih bombnih napadov 21. julija sta po mnenju britanske policije med drugimi odgovorna Somalijca Muktar Said Ibrahim in Jasin Hasan Omar, ki sta v Londonstanu živela od socialne podpore. Aretacije se sicer v Londonu nadaljujejo, da pa bodo še bolj učinkovite pa naj bi poskrbeli z dodatnim zaostrovanjem protiteroristične zakonodaje. Tony Blair predlaga podaljšanje časa policijskega zadrževanja osumljencev s sedanjih 14 dni na 3 mesece in uporabo posnetkov telefonskih pogovorov kot dokaz na sodišču.

Za razliko od domačih birokratov pa so v razširjeni evropski domovini kljub pasjim dnevom še vedno kar agilni. Ne glede na splošno stavko italijanskih železničarjev je Evropska komisija sporočila, da bo proti Italiji ukrepala zaradi kršitev okoljske zakonodaje Evropske unije. Kršitve se nanašajo na ravnanja z odpadki, kakovost zraka, hrupa in dostop do informacij o okolju. Razlog več, da tudi v Italiji niso najbolj zadovoljni s članstvom v Evropski uniji. Na skupni evropski ravni je s tem zadovoljno zgolj 54 odstotkov državljanov Evropske unije, na domači lokalni pa niti polovica – zgolj 49 odstotkov slovenskih državljanov.

Kar nekaj izbrisanim iz stalnega registra prebivalstva pa še na kraj pameti ne pade, da bi se tudi dejansko sploh potegovali za državljanstvo te tako mačehovske države. Ker zanjo pač res ni vredno umreti, je skupina izbrisanih včeraj prekinila gladovno stavko, ki so jo tako zelo uspešno ignorirali domači oblastniki. O razlogih za prekinitev in tem kako naprej smo povprašali Aleksandra Todoroviča.

//////////////////////////////////////////////////

Vročina pa kisa možgane tudi domačim represivcem. Tokrat je v prafaktorjih končal kovček, ki so ga vrli policisti odkrili v ulici Breg v Ljubljani. Zaenkrat še neznani lastnik je ostal brez časopisa in pisarniškega materiala. Mi pa brez prve prave senzacije v tokratnem vročem terorističnem poletju.


Komentarji
komentiraj >>