Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sreda, 17. 8. ´05, 19h: DIGGER AND THE PUSSYCATS – Watch Yr Back (Spooky Records, 2005) (3241 bralcev)
Sreda, 17. 8. 2005
bruc



Radio Študent
Glasbena redakcija
Oddaja Tolpa bumov: Digger and The Pussycats – Watch Yr Back
Sreda, 17. 8. '05, ob 19.00

DIGGER AND THE PUSSYCATS – Watch Yr Back; Spooky Records 2005

*Zgodovina čvrstega avstralskega rockanja je izredno pestra in raznolika. Vse skupaj se je začelo sredi šestdesetih let z garažnimi rockerji kot so The Missing Links iz Sydneya in The Flies iz Melbourna. Tradicija se je z rhythm'n'blues gorečnostjo in punkovsko držo nadaljevala v Brisbaneu, z nepozabnimi The Saints. Radio Birdman je sredi sedemdesetih let s svojim elegantnim prepletanjem detroitskega soničnega izbruha in surf lahkotnosti predstavljal rdečo nit naslednji generaciji rockerjev: Died Pretty, The Celibate Rifles, New Christs, Lipstick Killers, Bored, Powder Monkeys, Cosmic Psychos in še mnogi drugi, ki so nadaljevali izročilo svojih predhodnikov. Spisek vseh zanimivih imen bi bil predolg, zato so bili na tem mestu omenjeni le nekateri ključni bendi, ki hkrati ponazorijo pestrost tradicije in tudi geografsko razpršenost tamkajšnje scene. Ta je razdeljena med posameznimi velemesti. Bendi se zaradi velikih razdalj med urbanimi avstralskimi področji raje odpravljajo na turneje po Evropi in ZDA, kot da bi premagovali neskončne kilometre svoje razprostrane in redko poseljene dežele.

V primerjavi s prvencem Young, Tight & Alright, ki je bil leta 2003 prav tako izdan pri založbi Spooky Records, je zvok drugega albuma produkcijsko bolj dovršen, manj robusten in tudi bolj premišljen. Očitno je, da sta bobnar Andy Moore in kitarist Sam Agostino uspešno nadgradila svoj neposredni punkrockovski žanr s prefinjenimi aranžmaji in občutkom za ustvarjanje privlačnih rockovskih pesmi. Duo kitare in bobnov nas prepriča že ob prvem poslušanju. Komadi so enostavni, polni neposredne rockovske energije in nabritosti. V zvoku zaznamo hardrockovske pravzore, ki napeljujejo na udarnost in kompaktonst benda Bored, kultne zasedbe, ki je ob koncu osemdesetih in v devetdesetih prav tako delovala v Melbourneu. Digger and The Pussycats krasijo mogočni kitarski riffi, ki skupaj s preprostim bobnanjem ponujajo tekočo in melodično linijo. Ta je nadgrajena s punkrockovskim navdihom in hudomušnostjo. Ne moremo mimo vpliva detroitskega rocka, ki je tako značilen za številne avstralske underground rock bende. Vplivi The Stooges so več kot očitni. Neposredno jih lahko slišimo v komadih kot sta na primer No Vacancy ali pa Where Did You Go.

Melbournške dvojice vsekakor ne moremo primerjati s številnimi minimalističnimi dueti, ki so se v zadnjem desetletju razbohotili v skladu z »mainstream« prodorom splošno znanega vzora. Vsi ti dueti naj bodo na tem mestu namerno izpuščeni, saj obravnavana dvojica zveni preveč tipično avstralsko, da bi izvajali neposredne primerjave.

Digger and The Pussycats namreč na ploščku zvenita kot kompleksna rockovska zasedba. Asketski, minimalistični pristop do bobnov ponuja odlično podlago za strukturiranje razgibanih kitarskih linij. Za zgoščenost celotne zvočne podobe prav gotovo poskrbijo dodatno posnete kitare. Petje Sama Agostina dopolnjujejo dinamični vzkliki in back vokali Andyja Moorea. Besedila so odštekana, veseljaška, humorna in polna samoironije. Na albumu izstopa country balada Why Won't You Merry Me, ki pa se na koncu razvije v sarkastično jadikovanje za izgubljeno ljubeznijo. Komad služi kot prelomna enota, ki prekine neizprosno energičnost celotnega albuma in tako še dodatno poskrbi za razgibanost in raznolikost. Ravno raznolikost je glavna odlika ploščka Watch Yr Back, saj vsak komad tako na formalni kot na vsebinski ravni ponuja samosvojo zgodbo. Zanimivo bo slišati duet v živo, na slovenski turneji, kajti ob tako bogatemu zvoku na albumu se kar neposredno ponuja vprašanje, ali sta fanta sposobna svojo godbo artikulirati presežno tudi na koncertnih nastopih?

Na nedvomnem hitu plošče, Coming to Get You, ki se na humoren način loteva problema podivjanih voznikov v okolici Melbourna, se dvojici pridruži tudi kitarist zasedbe Beasts of Bourbon, Spencer P. Jones. Nepozabno doživetje zna biti ravno sproščena in previdna vožnja po slovenskih cestah z muziko Digger and The Pussycats na CD- predvajalniku.

Skratka, opraviti imamo z zanimivim rockovskim duetom, ki nam v dobrih 33-ih minutah predstavi preprosto in razigrano muziko. Fanta s svojim muziciranjem prav gotovo ne naslavljata tistih, ki želijo v sodobnih rockovskih godbah odkriti trend nečesa novega in vsebinsko vzvišenega. Njuna godba je primernejša za tiste, ki jim je bližje neposredni rockovski užitek.


Komadi:

»Catch Us If You Can«, »Sergi«, »Pick Up At Pony«, »Fashion Victim«, »No Vacancy«, »Coming To Get You«, »Working At A Desk«, »Why Won't You Merry Me«, »Thanks A Lot«, »Where Did You Go«.

Sveži dvojec iz Melbournea, ki sliši na ime Digger and The Pussycats je to poletje na evropski turneji. Razuzdani rockerski duo bo konec avgusta kar trikrat koncertiral v slovenskih klubih. Predstavitev njunega drugega albuma Watch Yr Back v današnji Tolpi bumov pa je služil tudi kot nujna priprava pred obiskom živih nastopov.

Bruc








Komentarji
komentiraj >>