Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Časnik Delo pod oblast ter s tem ob svojo čast (3500 bralcev)
Sreda, 24. 8. 2005
tomazza



Nobenega dvoma ni več, da Republika Slovenija tudi pod politično oblastjo koalicije Janeza Janše še naprej ostaja povsem korporativna država, v kateri se zaradi tesne prepletenosti gospodarstva in politike posamezne strateške odločitve še naprej sprejemajo neznano kje v zakulisju, daleč stran od javne pozornosti. Nobena novost tako tudi več ni, da se je aktualna koalicija po zaenkrat uspešni nevtralizaciji novinarskega kritičnega poročanja na nacionalni radioteleviziji namenila utišati še novinarsko kritično misleče in delujoče na straneh domačega osrednjega dnevnega časopisa – Delo. To je nenazadnje že večkrat javno priznal vsaj nad neupoštevanjem njegove samozveličane veličine razžaljeni zunanji minister Dimitrij Rupel. Nekaj res novega pa je, kako naj bi vladajoča politika tudi dejansko poskrbela, da bo časnik Delo ob svojo novinarsko čast, saj naj bi v prihodnje v njem gospodovala aktualna oblast.

Zgodbo sicer iz neuradnih, a po prepričanju avtorice in uredništva zanesljivih virov prinaša današnja izdaja edinega domačega poslovnega dnevnika, ki naj bi bil kljub pomanjkanju čuta za cehovsko solidarnost ob lansko-jesenski novinarski stavki res neodvisen zaradi 100-odstotnega lastništva švedskega založnika, katerega temeljna dejavnost je prav časopisna. Temu sicer že dolgo ni tako v vseh ostalih domačih osrednjih tiskanih medijih. Tudi Delo pri tem ni prav nobena izjema. Nenazadnje je skupaj s povezanimi gospodarskimi družbami kar 52 odstotkov delnic tega časopisa v rokah Pivovarne Laško.

Tudi ta, po uspešnem prevzemu edine zaresne konkurentke iz prestolnice – Pivovarne Union, pravzaprav osrednja slovenska pivovarna pa se nahaja na vladnem seznamu domačih strateških podjetij, v katerih si mora tudi aktualna koalicija v imenu lastnih korporativnih interesov zagotoviti svoj vpliv. Tako pravzaprav res ne moremo govoriti o nikakršnem umiku politike iz gospodarstva, pač pa o političnem obvladovanju strateških slovenskih podjetij, kar se tako kot v prejšnjih mandatih te korporativne in ne demokratične Slovenije izvaja preko dveh paradržavnih skladov – Kapitalske in Slovenske odškodninske družbe. Da njuna vloga le ni tako nepomembna tudi znotraj same Pivovarne Laško je nenazadnje povsem jasno že po politični liniji izsiljeni zamenjavi odgovornega urednika Dela, Darijana Koširja.

Kako pa si namerava aktualna oblast povsem konkretno zagotoviti vpliv na poslovne in tudi uredniške odločitve v časniku Delo, pa postane jasno, če v zgodbo vpeljemo še eno od strateških podjetij na vladnem seznamu – trgovinsko verigo Mercator. Ta je sicer v ospredju domače pozornosti predvsem po tem, da sta z nadnačrtovanimi poslovnimi rezultati v prvi polovici leta zadovoljna tako njegov nadzorni svet kot sam predsednik uprave Zoran Jankovič. Taisti nadzorni svet pa je včeraj potrdil tudi zapisnik z julijske seje, na kateri je podprl povečanje osnovnega kapitala družbe za 20 odstotkov oziroma za 24,4 milijarde tolarjev. K tej dokapitalizaciji bo Mercator povabil vodilne zaposlene v družbi, KD Group in – glejte no – tudi Kapitalsko in Slovensko odškodninsko družbo.

Trač – recimo mu trač, ker ga - kot je to v tej korporativni državi tesno prepletene politike in gospodarstva že običajno - uradni akterji, torej Tone Turnšek, predsednik uprave Pivovarne Laško, ter s strani aktualne oblasti imenovana prva človeka Kapitalske in Slovenske odškodninske družbe pač ne želijo komentirati, pa je v tem, da naj bi bila Pivovarna Laško zaenkrat pač še neuradno pripravljena svoj lastniški delež v Delu zamenjati za Kadov in Sodov delež v dokapitalizaciji Mercatorja. Že sam lastniški delež Pivovarne Laško v Delu, če ne štejemo tudi delnic z njo povezanih družb, pa znaša kar 24,99 odstotkov.

S tem, pravzaprav povsem preprostim manevrom, bi tako politična opcija na oblasti, torej koalicija Janeza Janše, oziroma država, ki ima že sicer v lasti skoraj 18 odstotkov delnic časnika Delo, prišla do skoraj impresivnega kontrolnega paketa delnic, ki bi znašal le nekaj stotink odstotka manj od 43-ih odstotkov. Tako ji sicer res ne bo več potrebno z raznimi grozilnimi ukrepi vplivati na domnevno izključno poslovne odločitve sedanjega večinskega lastnika Dela, Pivovarne Laško, kot naj bi bila prav odstranitev odgovornega urednika Darijana Koširja in ustoličitev kadrovsko in politično preverjenega Janija Virka. Toda to pravzaprav pomeni, da bomo po podržavljanju nacionalne televizije priča še podržavljanju časnika Delo.

Država Slovenija, pravzaprav pa politična opcija na oblasti, bi namreč preko svojih paradržavnih skladov SOD in KAD v primeru danes javno objavljenega neuradnega poteka dogodkov postala največja lastnica časnika Delo. In ker preko SOD-a in KAD-a za jajca gotovo drži še marsikatero drugo družbo, ki ima svoj denar naložen v delnicah časnika Delo, več ne bo prav nobenih težav pri odstanjanju in nastavljanju politični opciji na oblasti ustrežljivih odgovornih in drugih urednikov.

Kaj pa vse to pomeni, pa je jasno kot na dlani. Ker tako kot sami Pivovarni Laško tudi državi Sloveniji izdajanje časopisov ni in niti ne more biti njena osnovna dejavnost, bo s tem, še posebej če upoštevamo, da je Delo tudi četrtinski lastnik dnevnika Večer, zadan pravzaprav smrten udarec domačemu kritično razmišljujočemu in od kapitalskih ter političnih pritiskov neodvisnemu novinarstvu. To bo, tako kot si to že sedaj očitno predstavlja aktualna koalicija na oblasti, degradirano zgolj na servis za promocijske potrebe domače politike.

Seveda pa tudi pluralizacija medijev nima prav nič s tem. Gre zgolj za nadzor nad novinarskim poročanjem v tej korporativni družbi in državi. Novinarstvo kot četrta nadzorna veja oblasti pa bo obstajalo zgolj še v skriptah na realno življenje povsem nepripravljenih študentov Fakultete za družbene vede.

ODPOVED: Tudi tokratni N-euro moment sem z zaenkrat še neuradnim načrtom aktualne koalicije, kako bo časnik Delo ob svojo novinarsko čast, saj naj bi v prihodnje v njem gospodovala oblast, v zobeh prispeval Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>

Re: Časnik Delo pod oblast ter s tem ob svojo čast
tomazza [24/08/2005]

Tudi v Laškem očitno poslušajo RŠ: Pivovarna Laško ne prodaja svojega deleža v Delu Laško, 24. avgusta (STA) - V Pivovarni Laško so danes zanikali neuradne navedbe nekaterih medijev, da nameravajo prodati svoje delnice v družbi Delo. "Pivovarna Laško svojega deleža v osrednjem slovenskem časniku ne namerava prodati. Delo ostaja dobra naložba, od katere v Pivovarni Laško pričakujejo ustrezne donose," so v sporočilu za javnost zapisali v pivovarni. Glede namigov, da naj bi Pivovarna Laško prodajala svoje delnice v Delu, da bi lahko sodelovala v Mercatorjevi dokapitalizaciji, so poudarili, da k temu niso bili povabljeni. "Ker pa je Mercator največji kupec izdelkov, ki jih proizvaja Pivovarna Laško, bi bila lastniška povezava med partnerjema izredno zanimiva," so sporočili iz laške pivovarne. Po pisanju današnjih Financ naj bi bila pivovarna neuradno pripravljena prodati svoje delnice in verjetno tudi delnice povezanih družb (skupaj dobrih 52 odstotkov) v Delu. Najverjetneje bi jih zamenjali za delež Kapitalske družbe in Slovenske odškodninske družbe v Mercatorju oz. za sodelovanje pri dokapitalizaciji trgovske družbe, navajata Dnevnik in Finance. Po pisanju slednjih naj bi bila odločitev o tem sprejeta pred Mercatorjevo skupščino 30. septembra.
odgovori >>