Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sreda, 7.9.´05, 19h: Fregatura - Fregatura (Bum Records, 2005) (4065 bralcev)
Sreda, 7. 9. 2005
matejv



Radio Študent Ljubljana
Glasbena redakcija
Tolpa bumov, sreda, 7. september 2005

Fregatura: Fregatura (Bum Records, 2005)

*Skupina Fregatura se odpravlja med legende, saj je po preteklem koncertu na Festivalu Izbruh v Kranju 3. septembra dokončno razpadla. Malo tako razburljivih in tragičnih zgodb o slovenskih bendih je poznanih in glede na trenutno odmevnost lahko Fregaturo primerjamo z ameriškimi ali angleškimi skupinami večjega formata, o katerih se veliko govori, a vseeno malo ve. Ime Fregatura pomeni zajeb ali sfuk in nezavedno izhaja iz italijanskega jezika, ki ga članice v svojem narečju veliko uporabljajo. Skupino, ki je od srede devetdesetih predstavljala redko oziroma edino samožensko punk skupino v Sloveniji, je lanskega 7. julija zapustila bobnarka Teodora. Eno od ustanovnih članic Fregature, ki je bila pri ustvarjanju glasbe pri skupini prisotna od nastanka, je premagal rak.

Za svoj prvi pomemben koncert navajajo Fregatura nastop v ilirskem MKNŽ-ju leta 1996. Takrat so si oder delile s crust skupino Aus-rotten iz Pittsburgha, kjer jih je spodbujalo več fenov kot pa skoraj zvezdniške Američane. Zanimivo je, da je bila celotna koprska hard core scena bolj povezana z Ilirsko Bistrico. Čeprav je bil novogoriški hard core z Mostovno in Man in the shadow na čelu dobro razvit, Fregatura niso tam nikoli igrale. Kot dobra skupina in koncertna atrakcija so igrale na No border Jam-u, Rdečih zorah, na Krawalu in Zebe festu v Železnikih ter na Monte paradisu. Uspeha pa niso žele le na domačih odrih, saj so šle punce leta 1997, ko so bile na vrhuncu glasbene kariere, na turnejo po Nizozemski. Tja so jih za predskupino vzeli Odpisani, leta 2001 pa so v Nemčijo spremljale kranjske Srou pa letu. 8. julija letos so članice organizirale spominski festival, posvečen prvi obletnici Teodorine smrti, 10. obletnici nastanka skupine in 100. koncert. V koprskem MKC-ju so po nekajmesečnem premoru ponovno nastopile še z No limits, Srou pa letu, Pankeroši in Gradsko. Povabljene so bile predvsem skupine, ki so v preteklosti delile odre s Fregaturo. Srou pa letu so se po nekajletnem premoru ponovno formirali, na žalost le za en koncert.

Istočasno je v skladu s Teodorino predsmrtno željo izšel tudi prvi cd skupine z istoimenskim naslovom Fregatura, na katerem so izdale 19 komadov, posnetih v studiu koprskega mladinskega in kulturnega centra že leta '99. Na žalost je projekt koprskega underground studia propadel, tako da so punce pomoč pri izdaji cd-ja poiskale pri kranjski Bum Records, ki jo vodi član Aktivne propagande in vodja Izbruhovega kulturnega bazena, Darjan Kruševac. Za dodatek je moč na cd-ju najti še 5 komadov s prvomajskega koncerta leta 2004, ko je za bobni že sedel Simon Doberšek, včasih član skupine Bloodsuckers. Druga pesem z albuma o gospe vohunki, Šjora Špija, je bila izbrana za hit Radia Študent med 23. in 26. avgustom. Sprva so Fregatura razmišljale le o štirih spominskih izvodih, nato pa so si na našo srečo premislile in se odločile za javno izdajo v Bum distribuciji. Ovitek so računalniško pripravile same, tiskal se je v Kranju, prav tako zgornja stran cd-jev, ki pa so se nato udarniško pekli na domačih računalnikih v cd-r maniri. Material za album je nastajal skozi leta na skupnih vajah, pred in med koncerti, besedila pa razodevajo politično držo skupine, na primer v komadih War in Politika. Po drugi strani so nekatere pesmi zafrkantske, kot Paradižnik, ali pa iskrene in izpovedne, kot je Sex. Slednjo lahko brez skrbi postavimo ob bok komadu Fukat, lizat ljubljanske Carine.

Svojevrsten punk Fregature zaznamuje baročni zvok klaviatur, kar nas spomni na new wave iz začetka osemdesetih, čeprav članice navajajo kot vplive predvsem Toy Dolls in Dead Kennedys. Odrezava in razdrobljena forma komadov, ki skoraj nikoli ne presežejo dolžine dveh minut, spominja na zlato dobo slovenskega punka. Verjetno pa je svojevrsten zvok le odraz želje po ustvarjanju originalne in zanimive glasbe. Po tretji strani pa skupina dobro zareže v crust surovost in dinamiko. Na žalost na koncertnih posnetkih na cd-ju Fregatura ne igra kitaristka Milica, ki jo je takrat zamenjala Jana, drugače basistka. Klaviaturistka Blanka pa je v roke vzela bas, tako da manjka orgelska atmosfera. Na čisto zadnjem koncertu v Kranju je bila zasedba zopet štiričlanska. Toda pesmi so vseeno izpadle nekoliko drugače, saj je novi bobnar skupini vtisnil svoj pečat.

Prihodnost članic Fregatura je še nejasna. Jana in Blanka sestavljata novo skupino s kitaristom in bobnarjem, ki bo verjetno igrala bolj metalno glasbo, Milica pa se umika v zasebno družinsko življenje. Po sicer nezanesljivih podatkih naj bi novo formirana skupina jeseni končno nastopila v Mostovni.

Pripravil Matej V.


Komentarji
komentiraj >>