Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Kva pa buljiš, čuj? (3229 bralcev)
Ponedeljek, 26. 9. 2005
Erik



Evropski parlament je ena izmed tistih institucij, ki bi jo lahko mirne duše ukinili, pa še sami zaposleni tam ne bi ugotovili, da je ni več. S čim se pravzaprav ukvarjajo evropski poslanci? Zadnje čase so predvsem nagnjeni k stresu, kaj pa je njegov dejanski izvor, ostaja skrivnost. Parlamentarni ombudsman z zajebanim imenom Nikiforos Diamanduros si je v službo naročil prototip pasu proti stresu. Ko je paket prišel v parlament pa so ga varnostniki, ki so očitno tudi pod stresom, raztrelili. Domnevali so namreč, da gre za bombo.

Nič boljše ne gre niti romunskim poslancem. Pred kratkim so dali obnoviti dotrajano streho svojega parlamenta v Bukarešti, vendar je bilo vse skupaj slabo opravljeno, saj iz stropa lije kakor iz škafa. Med zasedanjem so morali parlamentarci odpreti svoje dežnike, na koncu pa so bili celo prisiljeni prekiniti razpravo. Poslanci so se v zadregi že razdelili na dve skupini, s tem da ena za slabo streho obtožuje že davno mrtvega diktatorja Ceausescuja, druga skupina pa goji zamere do družbe, ki je bojda pobrala preveč denarja.

Naj se grejo solit vsi skupaj.


Rezultat referenduma o novem zakonu o RTV je znan. Za pičlih 5990 glasov so zmagali zagovorniki zakona. Ker smo o tem na radiu že toliko govorili, se bomo vzdržali komentarja na izid. Veseli smo le, da nam ne bo več treba gledati SDS 'posranca' Branka Grimca na televiziji. Ali pač.

Znani so tudi rezultati poljskih parlamentarnih volitev. Zmagoslavno ga pijejo v doslej opozicijski konzervativni stranki z orwellovskim imenom 'Zakon in pravičnost', pod vodstvom Jaroslwa Kaczyinskega, saj ji je s svojim programom uspelo prepričati 27 odstotkov državljanov. Tri odstotke manj glasov je zbrala prav tako desnosredinska 'Državljanska platforma'. Stranki bosta najverjetneje skupaj sestavili koalicijo in, v 460 članskem spodnjem domu parlamenta, zasedli 261 sedežev. V Bruslju so do izida volitev zadržani, saj se je evropskim tehnokratom Kaczyinski že pred časom zameril z nasprotovanjem poljskemu vstopu v Unijo, potem pa je imel še nekaj proti skupni valuti evro. Novopečeni predsednik vlade sedaj obljublja, da bo svoja stališča popravil in Poljsko pripeljal v evro območje do leta 2010.

Francoski notranji minister in šef vladajoče stranke UMP, Nicolas Sarkozy, je v pogovoru za britanski Financial Times predlagal, da bi nadaljnjo integracijo Evropske unije prevzelo šest največjih članic: Francija, Nemčija, Španija, Poljska, Italija in Velika Britanija. Po njegovem mnenju bi tovrstna delitev moči odpravila sedanji kaos boja vseh proti vsem, ki je Unijo pahnil v institucionalno krizo. Pa vendarle, a niso Evropo potisnili v krizo prav večni in na smrt dolgočasni prepiri med največjimi članicami? Da o zavrnitvi ustavne pogodbe s strani ljudstva niti ne govorimo. In kje so volilci najprej zavrnili evropsko ustavo. Hja, v Franciji.

Rusko vojaško generalno tožilstvo je medtem razveljavilo mednarodni nalog za aretacijo proti pred kratkim odstavljeni ukrajinski premierki, Juliji Timošenko. Tožilstvo preiskuje podkupovalno afero, v katero naj bi bila vpletena Timošenkojeva, mednarodni nalog za aretacijo pa so ruski tožilci preklicali, ker se je gospa vendarle oglasila in dala neka pojasnila. Spomnimo, Timošenkojeva je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja vodila uspešno podjetje za uvoz energije in pri uvažanju ruskega plina bojda na veliko podkupovala predstavnike ruskega obrambnega ministrstva. Gospa trdi, da so obtožbe politično motivirane.

Ruski časnik Kommersant se je v današnji izdaji razpisal o nečednih načrtih uradne Moskve ob vojaškem sodelovanju z Iranom. Rusija, ki je velika prijateljica Irana, naj bi tej islamski republiki prodala čim več orožja, preden bo proti njej uveden embargo. Poleg tega bi Rusija s prodajo orožja dodatno zagotovila, da bi se Američani ob morebitnem napadu na Iran, tam zagozdili vsaj toliko časa, kot so se že v Iraku. Uradna Moskva vseh teh navedb še ni komentirala, toda že dalj časa je jasno, da gredo Rusiji ameriške igre na njenem pragu pošteno na živce.

Nad Iranom, oziroma njegovim jedrskim programom, pa bo še naprej bedel Mohamed El Baradej, ki mu je Mednarodna agencija za jedrsko energijo na zasedanju z aklamacijo – karkoli je že to – podelila nov, tretji mandat generalnega direktorja. Egipčan je obljubil, da bo agencijo še naprej vodil nepristransko in neodvisno. Ponovno ustoličenje El Baradeja so za par mesecev zavlekle Združene države Amerike, ki mu med drugim zamerijo prav njegov nežen pristop do Irana.

Terorizem v sveti deželi se nadaljuje. Izraelski vojaški helikopterji so ponoči ponovno raketirali Gazo, kar so potrdile tudi palestinske varnostne sile. Izraelci v svoji standardni maniri zatrjujejo, da so napadli poslopja, ki naj bi služila kot skladišča razstreliva, pohvalijo pa se lahko s tem, da jim je uspelo raniti neko palestinsko žensko. Teroriziranje prebivalstva je potekalo tudi na Zahodnem bregu, kjer so izraelski vojaki vlamljali v hiše in aretirali okoli 50 domnevnih skrajnežev.

Ameriška vojska je medtem iz prenatrpanega zapora v Bagdadu, Abu Graiba izpustila okoli 500 ljudi, ki so bili najprej domnevni skrajneži, na koncu pa le še zaporniki brez kakršnih koli obtožnic. Do konca tedna naj bi jih amnestirali še enkrat toliko, pri čemer je treba poudariti, da je do izpustitve prišlo na zahtevo iraške vlade spričo začetka svetega meseca ramadan. Sicer pa je v tej kvazi osvobojeni in še bolj kvazi demokratični državi vse po starem. Samomorilski napadalec se je raztrelil pred vhodom v ministrstvo za nafto ter ubil nekaj uslužbencev.

Francoska policija je izvedla protiteroristično akcijo na širšem področju Pariza in v Normandiji, s katero ji je uspelo zgrabiti sedem oseb, menda osumljenih načrtovanja napadov v Franciji. Sedmerica naj bi bila povezana z alžirsko oboreženo organizacijo s pomenljivim imenom, Salafistična skupina za pridigo in boj. O tem, kaj so pravzaprav načrtovali, obtožence trenutno zaslišuje pristojni sodnik, Jean Louis Bruguiere.

Mednarodni inšpektorji, ki so v minulih tednih nadzirali razorožitev Irske republikanske armade, bodo po pričevanju neimenovanega vira na tiskovni konferenci naznanili, da je njihova naloga uspešno opravljena. IRA naj bi tako izpolnila julijsko napoved o popolni razorožitvi in odpovedi nasilju. Razen na nogometnih tekmah, seveda. Medtem pa se več kot polovica Špancev zavzema za pogovore z baskovsko separatistično organizacijo ETA, ampak pod pogojem, da se slednja odpove nasilju. Ali bo ETA sledila Ghandijevskemu duhu Ire, bomo še videli.

Planet Zemlja se nas definitivno skuša rešiti. Kako drugače naj si sicer razlagamo številne naravne katastrofe, ki se nenadzorovano množijo vse okoli nas? Potem ko je orkan Rita Američanom vendarle naklonil prijaznejši obraz, kot je bilo sprva pričakovano, je na Kitajsko planil najhujši tajfun, ki mu od leta 1973 ni para. Tajfun Damrey je prizadel priljubljeno počitniško območje Hainan in rušil hiše z vetrovi hitrosti več kot 200 kilometrov na uro. Na njegov nepovabljeni prihod se pripravljajo tudi že v Vietnamu.

Prebivalce severnega Peruja je ponoči iz postelj vrgel močan potres s silo 7,5 po Richterjevi lestvici. Po zaenkrat dostopnih podatkih je potres, katerega žarišče je bilo 115 kilometrov pod površjem, terjal vsaj štiri življenja, vendar pa bo število verjetno v kratkem naraslo, saj se je v mestu Lamas porušilo veliko hiš.

Nič dobrega nam ne prinaša niti ptičja gripa, ki je v Indoneziji zahtevala dve življenji. Na kliniki za nalezljive bolezni v Džakarti so zdravniki potrdili, da je ena izmed žrtev, neka 27-letna ženska, virus dobila ob stiku z okuženo perutnino. Od leta 2003 je v jugovzhodni Aziji umrlo skupno že 65 oseb, virus pa se počasi, a zanesljivo širi v Evropo.


Komentarji
komentiraj >>