Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
SUICIDE - American Supreme (Mute, 2002) (2415 bralcev)
Ponedeljek, 21. 4. 2003
Bozji_dar



Po desetih letih premora se je konec lanskega leta na glasbeno prizorišče vrnila še ena že rahlo pozabljena legenda iz sveta glasbe. Njujorški duet Suicide, ki ga tvorita elektroničar Martin Rev in vokalni interferator Alan Vega. Skladbe za album American Supreme sta sicer posnela že zgodaj leta 2001, vendar je 11. september, kot še toliko drugih stvari, precej spremenil tudi usodo njunega novega dolgometražca. Nenazadnje se to precej očitno odraža na naslovnici ovitka. Črno-bela ameriška zastava brez odvečnega balasta reprezentira črno-beli svet, v katerem se je znašla terorizirana Amerika.

Album prinaša sicer prepoznaven Suicideovski zvok, ki pa v svojih elektronskih funky ritmih zveni bolj digitalno kot kdajkoli prej. Idealen primer tega je uvodna skladba Televized Executions, ki lepo ponazarja džunglo sodobnega mestnega življenja. Strašljiva elektronska eleganca veje iz večine komadov na albumu. Skladba American Mean s svojo minimalistično technoidno zasnovo močno sugerira na klubsko dogajanje izpred nekaj let. Vegovo paranoično petje, močno reverbano za še povečan strašljiv učinek, odmeva v preprostih Revovih melodijah, ki v osnovi niso drugega kot le na pet minut podaljšani loopi osnovnega vzorca. Nič presenetljivega, bi lahko rekli, vendarle pa jima uspeva biti z njunim zvokom dovolj drugačna od današnje produkcije, da sta še vedno zanimiva. Tudi za mlajši rod glasbenih navdušencev, čeprav se mi zdi, da kaj več kot zagretih nostalgikov le ne bosta navdušila. Svojo pionirsko vlogo sta Martin Rev in Alan Vega že odigrala, pogrevanje stare župe pa je le redkokdaj vzbudilo dolgoročnejše zanimanje poslušalstva.

Da ne bo pomote, American Supreme ni slaba plošča. Daleč od tega. Suicide v vseh pogledih na njej odražata svojo glasbeno zrelost, vendar pa se tej zrelosti pridružuje tudi neka potreba po prilagodljivosti okolju. Verjetno odraz dejstva, da enostavno nista več v svojih norih mladih letih, ali kot je nekoč zaskrbelo Alana Vego samega: »Dejstvo, da je danes najino početje ljudem všeč, je pravzaprav precej strašljivo. Prej si vsaj vedel, da ljudem ne bo všeč, iz česar si se lahko potem po svoje zabaval. Čisto v redu je, da sva ljudem všeč in da naju spoštujejo, samo kaj, ko nisva navajena na to.«

Ja, dolga je pot od tega, da te punkovska publika s flašami prežene z odra, ker zveniš drugače kot oni pričakujejo, pa do tega, da si priznan tudi s strani kulturnih ustanov. Suicide sta vse to izkusila na lastni koži na prav nič prizanesljiv način.


Komentarji
komentiraj >>