Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sreda, 23. 11. ´05, 19h: JELLO BIAFRA with the MELVINS – Sieg Howdy! (Alternative Tentacles, 2005) (3194 bralcev)
Sreda, 23. 11. 2005
Goc



TOLPA BUMOV 23. 11. 2005 ob 19ih

JELLO BIAFRA with the MELVINS – Sieg Howdy! (Alternative Tentacles, 2005)

Hiperaktivni Jello Biafra se je odlično ujel s heavy-rockerji Melvins in nismo dolgo čakali na njihovo novo skupno ploščo. Po njihovi skupni nadzvočni eksploziji «Never Breath What You Can't See» je tukaj že udarni drugi val, «Sieg Howdy!». Sicer ni veliko svežih materialov v primerjavi s prvim albumom, vendar kaže, da detonacija zelo odmeva in ji sledi nova. V bistvu je novi cd prej dopolnilo kot nadaljevanje njihove prejšnje plošče. Namreč od 10-ih komadov na novi zgoščenki slaba polovica odpade na remikse komadov s prejšnjega albuma. In če odštejemo v živo posneto sodobno različico enega izmed najbolj priljubljeni punk komadov 'ever' – «California uber alles», planetarno znanih Dead Kennedys, ter uvodnim «Hallo of flies», klasikom glam mojstra, Alicea Cooperja, ostanejo trije novi komadi. To bi zadostovalo za dober ep ali mlp, ne pa tudi za album, ki se mu reče novi, studijski. Vendar to ne velja za "jack pot" kombinacijo Biafre in Melvinsov. Na pomoč so povabili stare prijatelje iz Ministry, Dalek in Deaf Nephews, ki so poskrbeli za enkratne remikse komadov z «Never breath what you can't see». Vsekakor je tukaj nova priložnost, ki se ji je težko upreti, ne glede ali imate njihovo prvo ploščo.

«Sieg Howdy!» je torej novi, drugi zaporedni album Jelvinsov, kakor so ameriški navdušenci že imenovali simbiozo punkerja v najboljših letih in njegovih težkorockovskih bratov Melvins. Ustvarjalci enega izmed najbolj rockovskih bandov v zadnjih 20-ih letih so brez velikih težav zaigrali umazani melvinoidni punk, ki je za njih ta pravi ventil, kot v primeru No means no, ko se grejo Ramonese s projektom Hanson Brothers. Zgodba kaže, da so bili sicer skeptični Melvinsi nadvse navdušeni nad končnim izdelkom in se lahko zgodi, da Jelvinsi posnamejo trilogijo. Jello pa je sigurno prišel na svoje. Vedno vpliven in hkrati priljubljen ne počiva na veleprodajni zalogi uspešnic Dead Kennedysov. Po razkolu v tem karizmatičnem bandu konec 80-ih je sodeloval v vrsti odmevnih projektov z ekipami, kot so D.O.A., Nomeansno, Ministry (Lard), Mojo Nixon ipd. Vmes je snemal plošče, ki so bile nabito polne lucidnih aktivističnih in političnih eskapad. Podal je 7 spokenword albumov, na katerih je obdeloval različne globalne in manj globalne probleme, predvsem pa tiste, navezane na ameriško politiko. V Seattlu leta 1999 je koncertno navdušil z ad hoc zasedbo «No WTO Combo», ki je tudi posnela odličen mini album. Nenazadnje je neutrudni aktivist ameriške stranke Zelenih in ima očitno nagnjenost, da bi se nekoč znašel v ovalni pisarni Bele hiše. Seveda se spomnimo, ko je kandidiral za župana San Francisca in nabral glasove za takrat presenetljivo četrto mesto.
Vendar Kalifornija na nek način predstavlja rdečo nit Jella Biafre. «California uber alles» je bil prvi single Dead Kennedys, na katerem je oplazil kalifornijskega guvernerja, yappie-ja Jerryja Browna, leta 1979. Prva tekstualna prenova, «We've got a bigger problem, now», je imela bolj jazz-ie podlago, razen razpoznavnega refrena. Problem je bil takratni ameriški predsednik Ronald Reagan. Vmes je še nekaj bandov z njegove založbe Alternative tentacles naredilo priredbo tega komada. V prirebi «Kali-Fornia Uber Alles 21st Century» se nihče ne norčuje bolj inteligentno iz sedanjega kalifornijskega terminator-guvernerja Arnolda Schwarzeneggerja kot Biafra.
Jello je še bolj sarkastičen v komadu «Those Dumb Punk Kids (Will Buy Anything)», v katerem se je norčeval iz požrešnosti svojih bivših kolegov iz Dead Kennedys, ki so organizirali reunion turnejo z novim pevcem. Med ostalim pravi Jello, da je to isto, kot da bi Nirvana sedaj šla na turnejo s Courtney Love. «Kali-fornia», «Dumb punk kids» in miniatura «Voted OFF the island» predstavljajo tri najbolj udarne komade jedkega punka, vsaj tako ostrega, kot je provokativen naslov albuma «Sieg Howdy!». Po drugi strani so eklektični miksi starejših komadov dali dodatno kakovost in celo artistično resnost projektu ter poudarili, da nikakor ne gre za kolekcijo odpadkov s prve plošče. Biafrin manijáški, preroški glas prehlajene koze, ki mutira, neponovljivo težki drveči rock Melvinsov in žanrovsko neobremenjeni remiksi so postavili vse pred dejstvo: spet odlična plošča, na kateri ne motijo niti maratonski komadi, dolgi tudi 7 in več minut. Saj smo tudi pri Biafri že vajeni tega, že od prvega sodelovanja z D.O.A. in genialnega long play komada «Full Metal Jack Off».
V trajanju nogometnega polčasa s tremi minutami sodnikovega podaljška sledijo komadi z albuma «Sieg Howdy!»:
Halo of flies – priredba Alicea Cooperja, The Lighter Side of Global Terorism - nova studijska različica, Lessons in What Not To Become, Those Dumb Punk Kids (Will Buy Anything),Wholly Bun Bull, Voted Off The Island, Kali-Fornia Uber Alles 21st Century, v živo z lanske turneje z Melvins, Down Of The Locust – Dälekov chill out mix, Enchanted Thoughtfist po meri Ala Jourgensena iz Ministry in Caped Crusader, Dalea Croverja in Toshija, producentskega dvojca iz Deaf Nephews.

Za konec predstavitve albuma Jella Biafre in Melvinsov naj omenimo, da Jelvins uspešno funkcionirajo tudi v živo. Lani so imeli nekaj koncertov v zahodni Evropi, mogoče pa naslednjič pridejo kaj bližje, vsaj v eno izmed destinacij poceni letalskih vozovnic.

Spisal Goc.


Komentarji
komentiraj >>