Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Kabinet kuriozitet za vogalom (5070 bralcev)
Torek, 29. 11. 2005
vizualka



Klikni za veliko sliko: Za galerijo ŠKUC se skriva majhno dvorišče, ki ga je šef Joško očistil smeti in garjavih mačk. Med razpadlimi fasadami hiš, za priljubljeno Pavlo, me je trojica umetnikov in kustosov pripeljala v ta novonastali parkec. Stopila sem še korak dlje in se znašla pred Kabinetom. Ta je s svojo zloščeno novostjo predstavljal zanimivo nasprotje zapuščenemu prostoru v katerem se je nastanil.

Damijan Kracina, Alenka Pirman in Jani Pirnat so leta 2004 ustanovili Društvo za domače raziskave. Njihov prvi vidnejši projekt Razvezani jezik, domuje na spletnem naslovu razvezanijezik.org. Razvetljujoči slovar, pri katerem lahko kot avtorji tudi sodelujete, vam bo razložil kako je če ste prstjeni, kaj je ŽBLJ, bajsanje, baukelj in podobno.

Društvo za domače raziskave se je tokrat s spletnih strani prestopilo v realnost. Izdelali so črni kabinet, ki domuje tam nekje za Škucem. Kakor Machtigovi kioski, je tudi kabinet sestavljen iz več osnovnih enot, ki omogočajo poljubno kombiniranje. Tokrat je predstavljen kot arhitektura treh kock.

Kabinet se naslanja na izročilo kabineta kuriozitet. To je bil prostor, ki je v starih časih bogatašem služil za spravljanje najzanimivejših kosov premoženja: slik in kipcev, ki jih ni smel videti vsak, ovc s tremi glavami v formalinu in podobnega bogastva. Tudi ta novodobni kabinet v sebi skriva kuriozitete. Tokrat se je odločil za čas atomske vojne.

V daljni Ameriki, točneje v Los Alamosu v Novi Mehiki, je Damijan Kracina pridobil tri ključne artefakte za tokratno razstavo. V kraju, kjer se je rodila prva atomska bomba in poskus Trinity, se še danes ukvarjajo s proizvodnjo jedrskega orožja. Prav blizu raziskovalnega središča je odpad Črna luknja, ki ga kot muzej in kraj Prve cerkve visoke tehnologije vodi upokojeni strojnik Ed Grothus oziroma Atomic Ed. Ed že dolga leta vodi obiskovalce po poteh danes že zastarelih tehnologij in jih hkrati svari pred nevarnostmi jedrske energije. Atomic Ed je tudi najvišji svečenik svoje cerkve, na kar nas opozarja razglednica, ki jo je Kracina prinesel v kabinet. Poleg tega si lahko ogledate tudi še vedno ožarčeno cvetlico kaktusa iz Los Alamusa. Zaradi vaše varnosti je ta pospravljena v pocinkano škatlo in seveda video, ki vas bo popeljal v svet Črne luknje.

Simbolična trojica artefaktov, ki s svojim številom opozarja na projekt Trinity, je Kabinet tokrat začasno spremenila v prvo podružnico Prve cerkve visoke tehnologije na slovenskem. Seveda je podružnica na našem prostoru pridobila tudi tipično slovenske dodatke. Jani Pirnat in Alenka Pirman sta v dialogu s Kracinovim delom, pobrskala po času hladne vojne na slovenskem. Takrat so k nam prav polagoma prodirali prvi artikli ameriškega načina življenja. Iz nederij zgodovine sta potegnila tri artefakte in ustvarila bar Trinity.

V baru domuje rekonstruirani mini-bar iz sedemdesetih let. Na njegovih policah se sončijo tuje pijače domačih proizvajalcev. Poslovenjeni konjaki in brandyji so v naši domovinici pridobili domačijske naslove kakršen je npr. kralj Samo ali Gorjan. Poleg pijač je bar seveda tudi kraj zabave. Zato v kabinetu stoji delujoči fliper za kegljače. Jani Pirnat, ki je napravo spet usposobil mi je zaupal, da gre za eno prvih tovrstnih naprav v naših krajih. In v spomin na stare čase, je v baru tudi fotografija blejskega hotela Bellevue, kamor je menda na kozarček žganegav tistih lepih socialističnih časih hodila neobstoječa buržoazna smetana.

Kabinet 01 je domiselno, hkrati pa poučno in zabavno umetniško delo, opa pardon, kabinet kuriozitet. Zanimiv se mi zdi tudi zato, ker deluje na mnogih nivojih. Ukvarja se z globalno, danes nekoliko zabrisano problematiko atomskega orožja. Že tu se prikaže dvojnost, saj Atomic Ed kljub svojemu imenu ni superheroj, ki bo rešil svet. Posebnež, ki pa se vendarle spozna na samopropagando in je zato ustvaril celo novo cerkev, je dane eden redkih, ki opozarja na jedrsko nevarnost.

Drugo plast umetniškega dela zasede okolje naše države, kjer se problematika grožnje prenese na naslednji nivo. Prenos in sprejem kulturnih dobrin kapitalizma, je tudi v socialistične prostoru, seveda preoblikovan, našel svoje mesto. Tudi ta grožnja, kakor jo je v tistem času zaznaval sistem, danes ni več grozeča, pa čeprav je preplavila Slovenijo. Strah pred kapitalizmom in vsem kar prinaša, se je prelevil v sprejemanje in odobravanje konzumentske družbe.

V zgodbi Kabineta 01 obstaja tudi povsem lokalni nivo. Soba, kjer danes pollegalno biva umetniška instalacija, je prostor smrti. V njem je samomor storil eden izmed mestnih posebnežev, ki je imel tu svojo delavnico. Njegovo bivanje v prostoru je trojica zaznamovala z nekaterimi ostanki, ki so jih našli in situ in so na ogled pred kabinetom.

Kabinet se bo zaradi mraza prav kmalu za nekaj časa zaprl in počakal na toplejše dni. Pohitite, da še ujamete do humorno in domiselno umetniško delo. Obisk kabineta je možen vsak torek med 12. in 14. uro ali po telefonskem dogovoru. Številka, ki jo uporabite za tovrstno doživetje je 051 345 821.

Posebna pohvala gre tudi zagnanosti avtorjev, ki so se uspešno izognili institucionalnim pastem in izven galerije ustvarili svoj prostor delovanja. Upajmo, da bo kabinet spomladi spet zaživel kot premični razstavni prostor in da bomo njegove kuriozitete spremljali še na mnogih razstavah.

Po kabinetu je stikala Petja.


Komentarji
komentiraj >>