Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Parlamentarni Kroff (3480 bralcev)
Četrtek, 1. 12. 2005
tomazza



Kako gre demokratizacija na terenu v Iraku, priča podatek, da se je po včerajšnjem uboju treh število trupel ameriških vojakov od začetka okupacije povzpelo na 2110. Na zgrešenost operacije pa ob aktivistih na ameriških tleh opozarjajo tudi uporniki na terenu. Prostori iraške vlade v mestu Ramadi so podlegli raketnim napadom, drugod po državi pa je odjeknilo še nekaj eksplozij, našlo pa se je tudi pet novih trupel iraških civilistov. Takšna je torej ta predvolilna kampanja pred iraškimi parlamentranimi volitvami, ki so predvidene za 15. december.

Na volitve, prvič s svojo novo stranko Kadima, se odpravlja tudi izraelski premier Arijel Šaron. Zato vse pogosteje pred mediji ponavlja, kako zelo zavezan da je mirovnemu procesu s Palestinci. Seveda na osnovi svojega načrta izraelskega umika zgolj iz Gaze in nikakor ne v soglasju z gibanjem Hamas, ki je najverjetnejši zmagovalec bližajočih se palestinskih lokalnih volitev. Še dobro, da lokalnih, saj je hkrati napovedal aretacije vsakega člana Hamsa, ki se bo znašel na kateri od izraelskih nadzornih točk.

Na začetku zadnje, tretje faze parlamentarnih volitev v Egiptu pa so se spopadli privrženci različnih političnih strank. V bistvu si v lase skače opozicija in privrženci vladajoče Narodne demokratske stranke egiptovskega predsednika Hosnija Mubaraka. Slednjim s streli v nezadovoljne množice pomaga tudi policija. Vseeno pa kaže, da bo uradno prepovedana, vendar tolerirana Muslimanska bratovščina postala druga najmočnejša politična sila v državi.

Sploh prvič pa naj bi volili tudi v Združenih arabskih emiratih. Toda te parlamentarne volitve bodo nekoliko omejene. Prvič: volilo se bo zgolj za posvetovalni Nacionalni svet. Drugič: volila se bo zgolj polovica njegovih članov. In tretjič: izbrane moške, ki bodo sploh lahko volili, bo določil vodja vsakega od sedmih emiratov. Ti bodo določili tudi preostalo polovico tega nacionalnega sveta.

Kljub temu, da je v domovini do parlamentarnih volitev še daleč, pa sindikalni organizatorji sobotnih protestov pričakujejo, da bo vlada nemudoma umaknila vse tiste predloge reform, ki so povezani z uvedbo enotne davčne stopnje, in nadaljevanje pogajanj.

V vladi, ki sicer prav danes praznuje svojo prvo obletnico delovanja, je dan minil delovno. Ministrski zbor je sprejel vrsto pomembnih ukrepov. Sicer brez notranjega ministra Dragutina Mateja, ki je v Bruslju prejemal pohvale za uspešno implementacijo Schengenskega sporazuma in graje zaradi načrtovanega znižanja minimalnih azilnih standardov v Uniji, ki jo odslej zapoveduje posebna direktiva.

Med pomembnejšimi ukrepi vlade je gotovo sprejem uredbe o usklajevanju zunanje politike, katere glavni cilj je, da sicer ne posega v pristojnosti predsednika republike, jih pa s predvidenim enotnim enoletnim načrtom delovanja vseeno omejuje.

Med notranjepolitičnimi odločitvami pa v oči bode predvsem razrešitev generalnega direktorja Obveščevalno varnostne službe ministrstva za obrambo Zorana Justina. Na njegov stol se je povzpel Damir Črnčec, nekoč eden vodij mariborskih navijačev, za časa demonstracij zaradi odstavitve obrambnega ministra in sedanjega predsednika vlade pa zabeležen tudi na naslovnicah Sobotne priloge in Mladine.

Odpoved: Za kroff je pogrnil Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>