Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Executive OFF (3131 bralcev)
Sreda, 28. 12. 2005
Lan



V 69-em letu starosti je na svojem domu v Sydneyu raku in nedavni presaditvi ledvic podlegel medijski magnat in najbogatejši Avstralec Kerry Packer.

Packer je bil bajno bogat že pred letom 77, ko pa mu je z ustanovitvijo mednarodne kriketske lige uspel resnično veliki met. Kot lastnik je bil sicer podpisan pod avstralski medijski konglomerat PBL (Pi-Bi-EL), smučarske centre, igralnice v Avstraliji in Makau, diamantne rudnike in še pod kaj. Ob smrti je bil uradno težak 4,2 milijarde evrov.

V rodni spodnji deželi je veljal za ikono. Njegov večni rival Rupert Murdoch (M'rdok) meni, da je bil večji od življenja, dober prijatelj in odločen konkurent. Prvi med avstralskimi ministri premier John Howard pa pravi, da je Packerjevo slovo odhod velikega Avstralca.

Poslušate Kerryu Packerju mahajoči OFF program Radia Študent!

Državni uslužbenci na Hrvaškem so začeli enodnevno stavko, s katero želijo doseči zvišanje plač in izboljšanje socialnega položaja. Vodje štirih sindikatov so pozvali državljane, naj danes ne koristijo storitev državne uprave, in poudarili, da stavka ni uperjena proti zaposlenim v državni upravi, temveč proti vladi Iva Sanaderja, ki je zavrnila zahteve po stalnem dodatku k mesečnemu dohodku v višini približno 9000 tolarjev za vse državne uslužbence, s čimer bi začasno zmanjšali zaostajanje njihovih plač za plačami zaposlenih v javnem sektorju. Večina zaposlenih v državnih službah prejema mesečni dohodek nekje med 84 in 100 tisoč tolarji, kar je 60 odstotkov povprečne plače na Hrvaškem.

Na drugi strani pa želi nekdaj najbolj zadržana, a prestrukturirana nemška vlada okrepiti politično in gospodarsko sodelovanje Nemčije v Iraku, a v istem dahu dodaja, da nima načrtov, da bi tja napotila tudi svoje vojake. Nemška kanclerka Angela Merkel je, dokler je še bila v opoziciji, podprla ameriško vojaško posredovanje v Iraku leta 2003. Med letošnjo predvolilno kampanjo pa je prav tako zatrdila, da Nemčija svojih vojakov ne bo napotila v Irak.

Med poskusom pobega ujetnikov iz enega od zaporov v Bagdadu je bilo danes ubitih 20 zapornikov in en paznik. V zaporu, ki je pod nadzorom elitnih enot iraškega notranjega ministrstva, naj bi bili priprti številni domnevni teroristi. V iraških zaporih je po navedbah iraških oblasti sicer zaprtih kakih 500 osumljenih teroristov.

Južna in Severna Koreja sta v okviru prizadevanj za otoplitev dvostranskih odnosov danes odprli prve komercialne telefonske linije po letu 1945. Dogodek so slovesno obeležili v industrijski coni v obmejnem mestu Kaesong, ki se je sicer tuji mediji niso smeli udeležiti. V omenjeni industrijski coni so vzpostavili 300 telefonskih linij. Za klice iz Severne v Južno Korejo bo potrebno poslej plačati 34 evrocentov na minuto, medtem ko je bil prej klic mogoč le preko Japonske, zanj pa je bilo treba plačati 1,7 evra na minuto.

Izvršni odbor sindikata njujorških transportnih delavcev je z vodstvom javnega podjetja Metropolitan Transportation Authorithy dosegel načelen dogovor o novi kolektivni pogodbi. Ta v prihodnjih treh letih predvideva 10,9-odstotno povišanje plač in lastno plačevanje dela prispevkov za zdravstveno zavarovanje. Dogovor mora sicer potrditi še 33.700 članov sindikata, ki se za mesto žrtvujejo vsak dan in prepeljejo več kot sedem milijonov ljudi. Načelen dogovor ženskam, zaposlenim v transportu, zagotavlja tudi plačan porodniški dopust, dan Martina Luthra Kinga pa je priznan za praznik.

ZDA so proti šestim kitajskim in po eni indijski ter avstrijski družbi zaradi domnevne prodaje komponent za raketno in kemično orožje uvedle sankcije.

Preiskovalna komisija ruskega parlamenta je v danes objavljenem poročilu ugotovila številne "pomanjkljivosti in napake" pri reševanju krize talcev v severnoosetijskem Beslanu septembra lani. Predsednik komisije Aleksander Toršin, ki je predstavil poročilo, je med drugim izpostavil, da regionalna policija ni upoštevala navodil o okrepitvi varnosti okoli šol, ter varnostne sile obtožil malomarnosti, zaradi katere so skrajneži lahko zajeli talce.

Evo Morales, prvi domorodni Bolivijec in vodja pridelovalcev koke, ki je bil pred dnevi kot kandidat socialistov izvoljen za predsednika, je že razgrnil prve ukrepe, ki jih bo po zasedbi stolčka naslednji mesec uvedel. Med njimi najdemo davek za bogate, prestrukturiranje gospodarskega sistema in prepolovitev svoje in plač uslužbencev njegovega kabineta. Evo Morales, dokler se ne preseli v predsedniško palačo, s cimrom še vedno deli enosobno stanovanje.

Bob Geldof bo postal svetovalec novega predsednika britanske konservativne stranke Davida Camerona. Deloval bo v okviru posvetovalne skupine, ki jo je 39-letni predsednik konservativcev ustanovil za obravnavo vprašanj globalizacije in svetovne revščine. In, če bo sreča mila ter konzervativci zmagajo na naslednjih volitvah, bo Geldof nemara postal eden od vladnih ministrov.

Italijanski Torino bo od 10. do 26. februarja na zimskih olimpijskih igrah gostil najboljše športnike sveta, italijanske oblasti pa veliko pozornosti namenjajo predvsem nevarnosti terorističnega napada. Ravno zato varnostne službe že zdaj opravljajo nadzor nad številnimi ljudmi na podlagi telefonskih pogovorov, pa tudi druge obveščevalne operacije. Nadzoru poleg oseb, ki jih Italijani sumijo sodelovanja z islamističnimi skupinami, ne uhajajo niti, kot jih je poimenoval Luigi Rinella, predstavnik italijanske policije, pooblaščen za sodelovanje z ameriško vlado, “anarhisti in protiglobalisti”.




Komentarji
komentiraj >>