Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Morbidni OFF (3740 bralcev)
Torek, 10. 1. 2006
tomazza



OFF NAPOVEDNIK

Zapatistični bratje in sestre so včeraj na zadnjo pot pospremili svojo poveljnico – Comandanto Ramono. 6. januarja je ta neustrašna borka, ki je poveljevala uspešnemu napadu in zavzetju San Cristobal de las Casasa 1. januarja 1994, na poti iz Oventika v San Cristobal podlegla desetletnemu boju z rakom na ledvicah.

Novico o njeni smrti je javnosti sporočil Subcomandante Marcos, ki je ob tem dejal: »S smrtjo Comandante Ramone je svet izgubil eno od tistih žensk, ki jih potrebuje. Mehika pa je izgubila bojevito žensko in zapatisti smo izgubili del srca.« Eno glavnih mirovnih pogajalk EZLN, ki je leta 1996 zastopala zapatiste na Nacionalnem kongresu staroselcev in govorila pred sto tisoči na glavnem trgu v Ciudadu de Mexico, so sicer mehiške oblasti lažno oznanile za mrtvo že leta 1997.

Poveljnica Ramona je bila sicer od leta 1993 ena pomembnejših osebnosti upora majevskih staroselskih skupnosti v Mehiki. Velik je bil tudi njen prispevek pri sprejetju tako imenovanih ženskih revolucionarnih zakonov, ki so uzakonili enakost žensk in moških v zapatističnih vrstah.

Poslušate spominu na zapatistično poveljnico – Comandanto Ramono – priklanjajoči se off program Radia Študent!

OFF PROGRAM

V ospredju svetovne pozornosti ostaja truplo izraelskega premierja Ariela Šarona, ki ga še naprej zbujajo iz umetne kome. Novica včerajšnjega dne je bila, da je trznil z desno roko in nogo, danes pa se je na bolečo stimulacijo zdravnikov odzval še s trzajem levih okončin. Obujanje Šaronovega trupla poskušajo sicer zdravniki pospešiti tako, da mu pred nos molijo njegovo najljubšo jed, orijentalsko meso na žaru, in mu predvajajo glasbo njegovega najljubšega skladatelja, Wolfganga Amadeusa Mozarta. Madež na zdravniških prizadevanjih je sicer podatek, da ima Šarion redko bolezen – cerebralno amiloidno angiopatijo, ki so jo odkrili šele nedavno. Če bi zanjo vedeli prej, mu namreč zagotovo ne bi predpisali zdravil proti strjevanju krvi, ki so povečala tveganje za kap in možganske krvavitve, ki so poskrbele za Šaronovo politično odstranitev.

Povsem politična pa je tudi odstranitev pečatov z iranskih jedrskih raziskovalnih centrov. Iran sicer zaenkrat ne namerava ponovno zagnati proizvodnje samega jedrskega goriva oziroma bogatenja urana, po besedah namestnika direktorja Iranske organizacije za jedrsko energijo Mohameda Saidija pa bo nemudoma obnovil raziskave že narejenega jedrskega goriva.

Kljub temu, da naj bi odstranitev pečatov sicer potekala pod nadzorom pripadnikov Mednarodne agencije za jedrsko energijo, pa z iransko politično odločitvijo niso najbolj zadovoljne stalne članice Varnostnega sveta. Vseh pet mu je namreč poslalo opozorilna pisma, v katerih ga pozivajo, naj se odpove nadaljnjim jedrskim raziskavam in resno obnovi pogajanja s trojko Evropske unije, torej Nemčijo, Francijo in Veliko Britanijo. Združenim državam Amerike sicer ni uspelo izsiliti skupnega pisma, toda dosežek je že, da sta Iran k nadaljevanju pogajanj pozvali Kitajska in Rusija, ki mu tudi še naprej ponuja, da lahko uran bogati na njenem ozemlju.

Na kitajsko ozemlje je sicer danes stopila tudi noga severnokorejskega samodržca Kima Jonga IIa. Tja je odpotoval s svojim posebnim blindiranim vlakom, saj se še vedno panično boji letal. Zato drugam praktično ne potuje, nazadnje pa je bil na Kitajskem aprila leta 2004. Tudi tokrat so ga iz države izpustili preko edinega železniškega mejnega prehoda, ki je odprt med državama.

Državni vrh Ukrajine pa ne namerava priznati obstoja tajnih zaporov ameriške obveščevalne agencije CIA na svojem ozemlju. Z ukrajinskega zunanjega ministrstva so namreč sporočili, da so tovrstne obtožbe švicarskega časnika Sonntagsblick, ki se sklicuje na sporočilo egiptovskega zunanjega ministrstva ambasadi v Londonu, absurdne. Švicarska tajna služba je sicer prestregla egiptovsko diplomatsko pošto, v kateri piše, da je imela CIA tajne zapore ob tistih Ukrajini še v Romuniji, na Kosovu, v Makedoniji in Albaniji.

Ukrajina se je sicer uvrstila na seznam držav, v katerih množično koljejo perutnino, saj je ptičja gripa izbruhnila na treh novih farmah perutnine na polotoku Krim. Brez dokazov o prenosu ptičje gripe med ljudmi pa so se iz Turčije vrnili strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije. To sicer ne pomeni, da se je tam število obolelih za ptičjo gripo kaj zmanjšalo, saj poročajo o novih primerih tako na zahodu kot na vzhodu in celo v osrednjem delu države. Nove, za različnimi oblikami ptičje gripe obolele ljudi, pa priznavajo tudi na Japonskem in na Kitajskem.

Povsod po muslimanskih deželah pa danes pod noži padajo ovce ali kake druge štirinožne živali. Osrednji dogodek današnjega praznika žrtvovanja Eid Al Adha – kurban bajram – je sicer v dolini Mina vzhodno od Meke, kjer poteka simbolično kamenjanje hudiča. Praznujejo pa ga tudi muslimani povsod drugod po svetu, tudi v Sloveniji. Več bo povedal Nevzet Porić, tajnik slovenske islamske skupnosti.

/////////////////////////////////

Bolj kilavo slovesno pa bo v ljubljanskem azilnem domu, v katerem skupina prosilcev za azil trdi, da država Slovenija oziroma notranje ministrstvo zaostruje razmere, in zato zahteva sestanek z Dragutinom Matejem ter v nasprotnem napoveduje gladovno stavko. Iz ministrovega kabineta so sicer sporočili, da z zahtevo zaenkrat še sploh niso seznanjeni, ker se je minister šele nedavno vrnil s službenega obiska v Jordaniji. Pospešeno pa se dogajajo tudi premestitve tam delujočih strokovnih delavcev, o čemer pa prizadeti in prizadete v strahu pred izgubo zaposlitve javno zaenkrat še ne želijo govoriti.

V odsotnosti predsednika republike Janeza Drnovška, ki je na predsedniškem obisku v Mariboru in Murski Soboti, pa se je z uspehi svojega županovanja javno postavila ljubljanska mati županja Danica Simšič.

//////////////////////////////////

Pred morebitnim preverjanjem naklonjenosti volilnega telesa še kar nekaj časa varni poslanci državnega zbora pa prav zdaj vneto parlamentirajo o 21 članih programskega in 5 članih nadzornega sveta nacionalne radiotelevizije. Predvideno je približno pet ur razprave, glede na utečenost Janševega koalicijskega glasovalnega stroja pa večjih težav pri izglasovanju kandidatov ne gre za pričakovati. Oba organa bodoče državne in ne več javne televizije se morata konstituirati najkasneje do 12. januarja. Torej do pojutrišnjem. Na sporedu pa bo še tudi ponoven dvig koalicijskih rok za novelo zakona o trgovini, ki jo je v ponovno potrjevanje koalicijskim poslancem poslal Državni svet.


Komentarji
komentiraj >>