Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Janšev fašizem v preobleki ljudske demokracije (4508 bralcev)
Torek, 14. 2. 2006
Erik



Ohlapnejša definicija fašizma navaja, da je fašizem najbolj nasilna oblika kapitalistične diktature. Tukaj lahko spomnimo na preganjanje sindikatov v fašistični Italiji, medtem ko se je tudi nekdanji britanski premier Winston Churchil v času pred drugo svetovno vojno navduševal nad Musolinijevim gospodarskim modelom, češ da v Italiji vlaki vozijo točno. Širša definicija pojma demokracija pa pravi, da gre tu za vladavino ljudstva. Izhajajoč iz tega lahko povzamemo Murphyjev zakon, ki navaja, da je demokracija takšen politični sistem, v katerem vsi dobimo tisto, kar si večina itak zasluži. In kaj smo dobili od Janševe vladavine? Eni vsekakor veliko več kot drugi.

Petsto milijonov tolarjev za zasedanje Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi. Milijoni tolarjev za nova ministrstva brez listnic in nadaljnji milijoni tolarjev za ministrskega nadangela Jožeta P. Damjana, ravno tako brez listnice. Novi avtomobili za vladno ekipo. Sto sedemdeset milijard tolarjev za novo orožje. Davčne oprostitve za direktorje podjetij. Milijoni za Jelinčičev letalski muzej v obliki piramide. Dvesto petdeset milijard tolarjev zadolžitve za gradnje avtocest. In tako naprej skoraj brez konca.

Po drugi strani se zdravniki in sodniki pritožujejo, ker so podplačani, kljub temu da delajo nadure. Minister za javno upravo, Gregor Virant, zmanjšuje plače javnim uslužbencem. Minister za šolstvo in šport, Milan Zver, nasprotuje zaposlovanju novih učiteljev v šolah. Po njegovem mnenju bi se morale obveznosti učiteljice, ki je odšla v pokoj ali pa je na bolniškem ali porodniškem dopustu, porazdeliti med ostale profesorje. Predlagane reforme skupaj z enotno davčno stopnjo bodo ob uveljavitvi prizadele najrevnejše sloje prebivalstva. Vlada mirno opazuje, kako podjetja izsiljujejo ter odpuščajo delavce v imenu profita. Minister za delo, družino in socialne zadeve, Janez Drobnič, je lani skupini stavkajočih delavk zabrusil v obraz, da ulica ni kraj za pogovore, ter odkorakal stran. Najnovejša novica pa je ta, da vlada resno razmišlja o skoraj prepolovitvi subvencij za študentsko prehrano s treh milijard tolarjev na milijardo osemsto milijonov.

Z uvajanjem diktature kapitalizma na vseh področjih socialna država hitro izgublja tla pod nogami. Z njo pada v vodo tudi družbena solidarnost. Pretehtajmo dejstva. Vlada želi razbremeniti gospodarstvo, kar dejansko pomeni dajanje kapitalistom proste roke pri njihovem poslovanju. To pelje v korupcijo, kajti če moč vodi v pokvarjenost, absolutna moč vodi v absolutno pokvarjenost. Mladi domači ekonomisti izražajo svojo naklonjenost ameriškemu tipu neoliberalizma, ob tem pa nikoli ne spregovorijo o endemični korupciji, ki vlada v tamkajšnjem gospodarstvu ter politiki, da o širjenju prepada med revnimi in bogatimi Američani sploh ne govorimo. Ameriška vladna agencija USAID, ki pomaga najrevnejšim državam tretjega sveta, je pred nekaj leti na svoj spisek začela dajati tudi nekatera mesta v ZDA, ki so jih korporacije z masovnim odpuščanjem delavcev pahnile v popolno revščino. A nekaj podobnega v prihodnje čaka recimo Belo krajino?

Vlada si zavoljo ljudske podpore ne more privoščiti, da bi se o korupciji v gospodarstvu in politiki veliko govorilo. Vladajoče stranke so zato opoziciji zadnji hip onemogočile, da bi ustanovila preiskovalno komisijo o spornem poslovanju Kada in Soda v primeru Mercatorja. Zadnja vladna poteza je bila ukinitev Kosove protikorupcijske komisije, na kar v Evropi gledajo z dvignjenimi obrvmi. Da pri ukinjanju omenjene komisije vlada nima čiste vesti, pove vse že dejstvo, da so vladajoče stranke, sicer brez DeSUS-a, a s podporo Jelinčičeve SNS v državnem zboru spodkopale Kosa na dan, ko so se začele Olimpijske igre. Oči ljudi so bile uprte v naše športnike, ki so ponosno korakali po snegu v sosednji Italiji in ob njih je Drago Kos izpadel zgolj kot star godrnjač.

Če opozicija ne more uveljavljati svoje ustavne pravice, namreč da nadzoruje delo vlade, in če slednja ukinja neodvisno protikorupcijsko komisijo ter Politbarometer, kdo potemtakem sploh še ostane? Recimo mediji. A tudi tu je ofenziva vlade v popolnem teku. V časnik Delo in na nacionalno radiotelevizijo je treba postaviti ljudi, ki bodo vse prihajajoče korupcijske škandale pripisovali prejšnji vladi. Kako to izgleda, smo lahko videli v primeru pošiljanja slovenskih vojakov v Irak. Nekaj zelo podobnega počne italijanski premier Silvio Berlusconi s svojimi mediji v Italiji in pa ameriški predsednik George Bush v ZDA.

Na naslednjih volitvah se bodo vladajoče stranke, potem ko ne bo nobenih pravih rezultatov njihovega štiriletnega mešetarjenja v vladi, naokoli ponašale s kvazi družinskimi vrednotami ter nacionalističnim populizmom. To ni šala, tako je George Bush zopet zmagal na predlanskih predsedniških volitvah. Pri zagovarjanju tovrstnih vrednot se bodo predvsem SDS, SLS in Nova Slovenija oprle na Rimskokatoliško cerkev. Zato je treba sedaj slednji zagotoviti čim več denarja ter vpliva v družbi, duhovniki pa bodo na volilno nedeljo skrbeli, da božje ovce glasujejo za prave stranke. In kaj vmes dela tako imenovana leva opozicija? V glavnem se ukvarja sama s sabo. To bo v prihodnje še bolj očitno, saj so ključne medije zasedli Janševi ljudje.

Okarakterizirati Janševo vlado za skupino fašistov je pavšalno, vendar je iz naštetih dejstev razvidno, da se vladna politika spogleduje s fašizmom. Ljudski populizem je samo preobleka, saj premier Janša s svojimi dejanji dovolj zgovorno priča o tem, koliko mu je do ljudi. Protestni shod za pravično in socialno Slovenijo šestindvajsetega novembra, ko so se ulicah Ljubljane zbrali srednješolci, študentje, delavci in upokojenci, je Janša označil za protest z jugoslovanskimi zastavami in prepevanjem 'Druže Tito, mi ti se kunemo'. Svojo diktaturo opravičuje s tem, da protestnike primerja s prejšnjo. Dobrodošli v novih svinčenih časih. Če ste trenutno apatični, ne skrbite, minilo vas bo – ko boste enkrat razočarani in brez službe s svojo tričlansko družino živeli v najetem stanovanju na robu mesta.


Komentarji
komentiraj >>

Re: Jansˇev fasˇizem v preobleki ljudske demokracije
bostjan [15/02/2006]

Ali pri ofenzivi vlade na medije sodeluje tudi direktor RS-a?
odgovori >>

    Re: Jansˇev fasˇizem v preobleki ljudske demokracije
    Erik [17/02/2006]
    Da. Gre za zanimiv paradoks, vendar to prav nič ne vpliva na naše delo v politični redakciji. Direktor se ne vmešuje v naš program, kolikor vem, ga niti ne posluša.
    odgovori >>