Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Razpištoljeni OFF (2984 bralcev)
Četrtek, 23. 3. 2006
Erik



Motili ste se, če ste kot mi mislili, da je bil Jurij Vega zgolj matematik in znanstvenik in je pač zaradi tega pristal na petdesettolarskem bankovcu. Ni namreč naključje, da so slovenski topničarji za svoj praznik izbrali prav 23. marec. To je namreč Jurijev rojstni dan, saj je bil znan slovenski topničar in topniški častnik ter za povrh še baron. Tako se je danes v postojnski vojašnici ob dnevu artilerije odvila osrednja slovesnost. Več o tem nam je povedal nadporočnik Borut Vitek, častnik za odnose z javnostjo 72. brigade:

////////////////////////////////////////

Baskovska separatistična organizacija ETA je objavila še drugo sporočilo za javnost, s katerim potrjuje trajno premirje, ki ga je napovedala v sredo. ETA naj bi si tako želela doseči svoj cilj s političnim procesom, na koncu katerega bi lahko prebivalci Baskije sami odločili o svoji prihodnosti. Zveni lepo, vendar, kot opozarja Združenje žrtev ETA, je treba ostati pozoren. Predsednik združenja Francisco José Alcaraz svari, da je poteza Ete past, saj naj bi šlo zgolj za izsiljevanje. Kot opozarjajo nekateri kritiki Etine gimnastike, se lahko v primeru, da se ne izpolni njena deklarirana zahteva po neodvisnosti severnoiberske pokrajine, ETA še vedno vrne k pokanju in ustrahovanju.

Beloruski dvomljivci v demokratičnost zdaj že tretjič zapored »izvoljenega predsednika« Aleksandra Lukašenka že peti dan vztrajajo na osrednjem trgu v Minsku, vendar je udeležba precej skromna. Glede na situacijo v Belorusiji bi pričakovali mnogo več kot okoli 1000 protestnikov. Takšno število nasprotnikov Lukašenka omogoča brkatemu predsedniku precej lagodno ignoriranje upora, kljub nekaterim pozivom iz pokroviteljske Evropske unije, naj se volitve ponovijo. Organizatorji protestov sicer obljubljajo velike demonstracije za soboto, vendar pa se čas za akcijo počasi izteka, saj naj bi še danes objavili končne rezultate volitev. Naj spomnimo, Lukašenko je pokasiral več kot osemdeset procentov glasov, glavni opozijski voditelj Milinkevič pa skromnih šest. Samson je imel lase, a brki očitno zadostujejo.

Minilo je že leto dni po tako imenovani kirgizijski revoluciji tulipanov, ki je končala petnajstletno vladavino Askarja Akajeva, o stabilnosti in boljših časih pa prebivalci še vedno lahko zgolj sanjajo. Edil Bajsalov, vodja kirgizijske nevladne organizacije »Koalicija za demokracijo in civilno družbo«, opozarja, da se Kirgizijci še vedno soočajo z isto korupcijo in mafijskim načinom vodenja države. Kirgizija ostaja pod bremenom notranjih bojev za oblast, gospodarstvo pa medtem vse bolj peša. Kljub temu pa bodo v Biškeku in ostalih večjih mestih priredili slovesnosti, ki jih bodo spremljale vojaške parade. Oh, kako slovensko!

Kako sanjsko so zvenele napovedi prejšnje in zdajšnje oblasti o blaginji in bratstvu v Evropski uniji. Vendar pa nam zadnja odločitev nemške vlade lahko upravičeno vzbudi kakšen dvom. Nemčija bo tako podaljšala prehodno obdobje za delavce iz novih članic Evropske unije z izjemo Malte in Cipra. Gospodarska sila se namreč sooča z 12-odstotno brezposelnostjo, vlada pa skuša na tak način pomiriti domače nezadovoljneže, a ob tem zanika, da bo to pomenilo izolacijo nemškega trga dela.

Afrika se očitno še ne more izkopati iz živega peska večnih medsosedskih konfliktov. Čad se je odločil začeti ofenzivo proti upornikom, ki delujejo ob meji z razvpitim Sudanom. Čadske oblasti vztrajno obtožujejo svojega soseda, da podpira upornike. Sudan počne seveda podobno. Tako je Čad decembra prejšnje leto napovedal vojno Sudanu, ta pa dosledno zanika obtožbe, da naj bi upornike podpiral in v boj pošiljal arabske milice. Februarja podpisani dogovor med omenjenima državama o reševanju nestrinjanj glede bojev ob meji bi tako kmalu znal biti utopljen v krvi žrtev še enega izmed spopadov na afriški celini.

V biseru demokracije in svobode, Združenih državah Amerike namreč, le ni vse črno. Vrhovno sodišče je omejilo pravico policije, da brez naloga vstopi v stanovanje osumljenca in opravi preiskavo. Z odločitvijo se pričakovano niso strinjali trije konzervativni sodniki na čelu s predsednikom Johnom Robertsonom. Problem je nastal, ko je policija zaradi klica njegove žene brez naloga vdrla v stanovanje Scotta Randolpha, tam kljub njegovemu nasprotovanju opravila preiskavo, našla drogo in ga aretirala. Robertson tako meni, da je sodišče z odločitvijo vneslo zmedo in onemogočilo, da policija posreduje v primerih družinskega nasilja. Vendar ostaja dejstvo, da Randolphova žena nikoli ni izjavila, da se počuti ogroženo, zato je strah pred nemočjo policije v teh primerih odveč.

Terorizem pa se uspešno seli tudi v domače kraje. Na mariborskem sodišču so zjutraj prejeli grožnjo, da je v stavbi podtaknjena bomba. Tiskovni predstavnik Policijske uprave Maribor Franc Vitrič je dejal, da vsako tako grožnjo jemljejo resno, zato je policija že izpraznila vse prostore in zavarovala območje okoli sodišča. Vitrič ni znal povedati, koliko ljudi je bilo v stavbi v času, ko je prišla grožnja, o dogodku pa sta bila obveščena tudi bližnji zdravstveni dom in zapor. Podoben incident se je zgodil ravno prejšnji teden v Kopru, vendar ni bilo po pregledu prostorov o bombi ne duha ne sluha.

V politični redakciji nam še vedno ni jasno, zakaj redno prejemamo Družino, zjutraj pa nas je v nabiralniku presenetila nova bizarnost. Župnija Slovenska Bistrica nas je namreč prosila za objavo njihove akcije za obnovo Cerkve svetega Jožefa. Poklicali smo tamkajšnjega župnika Matijo Tratnjeka in ga poprosili za pojasnilo zadnje poteze:

////////////////////////////////////////

Že vnaprej pa je jasno, da se kaj prida ne bodo obogatili niti domači prevajalci dveh novitet, ki so ju danes predstavili v Študentski založbi. Več nam bo povedal eden od njih Andrej Kurnik.

////////////////////////////////////////

Kurnika smo poprosili še za kratko obnovo samega dela Multituda.

////////////////////////////////////////

V okviru predstavitve slovenskega prevoda knjige Multituda pa pripravljajo tudi dogodek, ki se ga bo udeležil eden od avtorjev – Antonio Negri. Več o tem in o političnih zapletih z načrtovano lokacijo dogodka ponovno Andrej Kurnik.

////////////////////////////////////////


Komentarji
komentiraj >>