Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Do pohlepa neusmiljen OFF Program (3255 bralcev)
Četrtek, 30. 3. 2006
Erik



Medtem ko večina radijskih postaj po svetu podreja svoj program tržni uspešnosti, je nek indijski navdušenec iz kosov, ki so ga stali okoli enega dolarja, sestavil svojo lastno radijsko postajo in začel oddajati. Raghava Mahta, ki je svoj piratski radio poimenoval 'FM Mansoorpur', je uspešno oddajal tri leta. V tem času si je pridobil zvesto četico poslušalcev, ki so zdaj za nadaljnje poslušanje njihove najljubše postaje pripravljeni celo plačati. Oblasti so se namreč odločile prekiniti oddajanje piratske postaje, ki je predvajala predvsem 'bollywoodsko' filmsko glasbo in sporočila lokalnih prebivalcev. Na Radiu Študent indijskega heroja vneto iščemo in mu ponujamo mesto direktorja.

Poslušate polpiratski OFF Program Radia Študent!

Španski parlament je začel razpravo o načrtu za spremembo avtonomnega statusa najbogatejše pokrajine na Iberskem polotoku, Katalonije. Tej naj bi se po novem stopnja avtonomije še povečala. Z reformo bi dobila več pooblastil pri pobiranju davkov, Katalonci pa bi v statutu avtonomne pokrajine dobili status naroda. Temu ostro nasprotuje desničarska Ljudska stranka, ki zatrjuje, da je načrt za povečanje avtonomije Katalonije neustaven in vodi v razpad države. Na drugi strani namestnica španskega premierja Maria Teresa Fernandez de la Vega strahove opozicije označuje za neutemeljene, saj naj bi postala Španija zaradi reforme »še močnejša«. Glede na to, da Katalonci že tradicionalno ne čutijo velike pripadnosti Španiji, lahko pričakujemo, da bodo na referendumu, ki naj bi se zgodil nekje do poletja, potrdili sedanji predlog vlade.

Neslavni konec slavnega lobista. S temi besedami bi lahko povzeli sodni postopek proti Jacku Abramoffu, pohlepnemu republikanskemu lobistu, ki mu je zvezni sodnik v Miamiju dosodil 5 let in deset mesecev zaporne kazni zaradi prevar pri organizaciji nakupa ladijske igralnice leta 2000. Abramoff si je služil kruh s tem, da je kongresnike vozil po svetu, jih vabil na drage večerje, nato pa od njih, kot se za lobista tudi spodobi, zahteval protiusluge v zakonodajnem procesu. Lahko bi rekli, da je bil Abramoff nekakšen zvodnik kongresnikov. Ob Jacku je bil na isto kazen obsojen še njegov kompanjon Adam Kidan, vrniti pa bosta morala tudi 21,7 milijona dolarjev, pridobljenih - kako drugače - kot s prevaro.

Obsodba spravlja v sila neroden položaj tudi Toma DeLaya, nekdanjega vodjo republikanske večine v predstavniškem domu, ki je deloval v navezi z Abramoffom. Vendar pa bo bivanje slednjega za zapahi morda vendarle krajše od dosojenega, čeprav je že ta kazen najnižja možna. Abramoff namreč sodeluje s preiskovalci glede lobističnih škandalov v Washingtonu, zaradi česar se verjetno mnogim lopovom na izvoljenih funkcijah že tresejo hlače, v zameno za ovajanje pa bo morda deležen milosti. Klub krajam, aferam in sodnim farsam končajmo to zgodbo bolj optimistično. Abramoff je namreč sodniku z upognjeno glavo povedal, da mu je žal za vse in da je že dve leti na poti do poboljšanja.

Več novic iz Združenih držav Amerike nam je posredovala naša redna dopisnica, Lidija Poljaček:

/////////////////////////////////////

Zdaj pa še novica o trenutno najbolj aktualnem diplomatskem kriznem žarišču, Iranu: Velesile klepetajo naprej.

Brazilija bo kmalu dobila novega narodnega heroja. Ponos nacije pa tokrat ne bo nogometaš, temveč prvi brazilski vesoljec, Marcos Pontes. Ta je iz ruskega vesoljskega oporišča Bajkonur - v raketi 'Sojuz' ob Rusu Pavlu Vinogradovu in Američanu Jeffreyju Williamsu - odletel Mednarodni vesoljski postaji naproti. Tam bo ostal predvidoma do devetega aprila. Do takrat bo opravil več znanstvenih raziskav, od tam zgoraj pa se bo še nostalgično razgledal po površini svoje domovine.

Selimo se v Afriko. Priljubljenost predsednika Drnovška se nezadržno širi prek domačih meja. Dolgo napovedovani obisk sudanske pokrajine Darfur s strani slovenskega poglavarja je padel v vodo. Tako je večja množica beguncev, zbranih v begunskem taborišču Oure Cassoni na čadski strani meje s Sudanom, od predstavnikov Visokega komisariata Združenih narodov za begunce zahtevala pojasnilo, zakaj je bil Drnovškov prihod zavrnjen. Vodje begunskega taborišča zavračajo mnenje UNHCR, da je območje prenevarno in da varnosti ne morejo zagotoviti, saj naj bi le-ta razpolagal z vozili, za katere trdi, da jih nima, prav tako pa naj bi za varnost poskrbela čadska policija in vojska. Protestna nota je bila poslana tudi Kofiju Annanu, tamkajšnji begunci pa bodo morali na upanje, utelešeno v našem predsedniku, očitno še čakati.

Na jugovzhodu Turčije so protestirali privrženci prepovedane Kurdske delavske stranke. V nasilnih demonstracijah so umrli trije ljudje, 250 jih je bilo ranjenih, poškodovanih pa je bilo tudi 130 pripadnikov varnostnih sil. Po navedbah guvernerja province Efkana Ala je bilo aretiranih 200 protestnikov. Ti so metali kamenje in razstrelivo, policija pa se jim je zoperstavila z vodnimi topovi in solzivcem. Po eskalaciji nasilja so prišle na prizorišče posebne varnostne sile. Naj omenimo, da ima Kurdska delavska stranka v Turčiji status teroristične organizacije, izgredi pa so se začeli po pokopu njenih borcev.

Po prenekaterih špekulacijah o nasilni deložaciji ljudi iz Roga sporočamo, da je situacija trenutno mirna. Rog tako ostaja odprt za družbeno koristno eksperimentiranje in kulturno-politično delovanje. Več o stanju tam nam bo povedal član Iniciative za Rog, Pero:

/////////////////////////////////////


Komentarji
komentiraj >>