Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
JEL - Soft Money (Anticon, 2006) (2880 bralcev)
Ponedeljek, 3. 4. 2006
Bozji_dar



Hip-hopa, ki se na daleč izogiba mainstreamovskim vodam osladnega jajcanja po glasbenih televizijah, se kaj rado oprime izrazje snobizem ali pretencioznost. Toda še tako zlonamerno igranje slepih miši ne more prikriti dejstva, da ta drugačen hip-hop v sebi nosi vse tisto, kar manjka mainstreamu. Ustvarjalnost, svežino zvoka in potrebno misterioznost. Jelova glasba ni namenjena mainstreamovskim površnežem, a hkrati tudi ni nedosegljiva in nedoumljiva. Še več, zdi se precej bolj prijazna ušesom kot njegovi dosežki znotraj projektov Subtle, Themselves ali 13 & God.

Soft Money po besedilni plati prinaša že znane teze, ki jih gojijo pri založbi Anticon. Gostujoči vokalisti, med katerimi se znajde tudi Stefanie Böhm iz skupine Ms. John Soda, v besedilih izražajo svoje nasprotovanje potrošništvu in trdno anti-konformistično držo. V skladbi WMD, ki je, kot se izkaže v besedilu, kratica za »Weapons Of Mass Distraction«, pa se gostujoči MC Wise Intelligent iz ekipe Poor Righteous Teachers dotakne tudi Busheve administracije in njihovih podvigov v Iraku. Navkljub socialni ozaveščenosti, ki se lepo ujame z glasbeno sporočilnostjo albuma, pa njegova največja vrednost vendarle tiči v odličnih Jelovih produkcijah, ki so prava zaušnica nejevernežem, ki so underground hip-hop odpisali že dolgo tega. Kot tak se zlahka primerja npr. z Edanovim lanskim Beauty And The Beat, ki vsaj zame predstavlja vrhunec lanske hip-hop bere.

Jel se je že v preteklosti izkazal kot odličen sestavljalec skladb iz koščkov glasbe ostalih artistov. Res, mojster semplanja brez primere. Čeprav so njegove kompozicije še vedno v precejšnji meri bazirane na semplih, je ploščo Soft Money precej lažje dojemati kot Jelov pravi artistični debi. Mnogoplastne strukture, v katerih se inventivni ritmični vzorci stapljajo z mnoštvom zvočnih efektov, ustvarjajo eterične inštrumentale, ki zvenijo provokativno in dostopno hkrati. Skladba All Day Breakfast z orientalskim semplom mimogrede v spomin prikliče dežele, v katerih se dela jutro. In če vam tudi to ne bo dovolj, vas bo Jel pred koncem albuma Soft Money še mehko sprijaznil s preprosto resnico, da nihče pač ne bo odšel na oni svet s tuzemskim denarjem. Pravično, mar ne?


Komentarji
komentiraj >>