Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Je MOL za rušenje Metelkove? (3277 bralcev)
Sreda, 12. 4. 2006
tomazza



Tudi po zaključku današnjega dne ne bo nič bolj jasno, ali v petek bo ali ne bo tudi dejansko prišlo do rušenja Male šole na Metelkovi. Pravzaprav pa je današnji dan vseeno postregel z nekaj zgovornimi dejstvi. O rušenju uradno ni bila obveščena prav nobena stranka v postopku. Če pa bo do njega tudi dejansko prišlo, ga bo vsaj poskusilo izvesti Gradbeno podjetje Bračko iz Plintovca pri Zgornji Kungoti. In ker je za to, da do rušenja ni prišlo že lanskega maja, v prvi vrsti zaslužen investitor v ta takoimenovani nelegalno zgrajeni objekt, pravzaprav pa pomožen objekt, umetnino, spomenik in urbano likovno skulpturo - Malo šolo, torej Mestna občina Ljubljana, postaja vse bolj jasno, da so se z rušenjem tako Male šole kot vseh sledečih objektov, ki so jih tudi z njenim denarjem na Metelkovi postavili rokodelci Axt und Kelle, in ki ga tako očitno forsira aktualna državna oblast, na Magistratu sprijaznili.

Za podatek, da o tem, ali v petek rušenje dejansko bo ali ne bo, ni bil uradno obveščen nihče, so poskrbeli v Inšpektoratu Republike Slovenije za okolje in prostor, katerega smo z vprašanji, kdaj rušenje bo in kdo ga bo izvajal, ter zakaj o tem ni bila obveščena ne Mestna občina Ljubljana in ne delujoči na Metelkovi, v zadnjih dneh bombardirali novinarsko delujoči tako na Radiu Študent kot na številnih drugih domačih trobilih množičnega diskurza. Že iz v današnjem off programu slišanega odgovora, ki nam ga je kot prava profesionalka prijazno posredovala tiskovna predstavnica Inšpektorata za okolje in prostor gospa Helena Lovše Vrhovec, je bilo sicer jasno, za kaj gre. Gre pa za to, da je zakonska-normativna podlaga za delo posameznih inšpektoratov v Republiki Sloveniji spisana tako, da o datumu nadaljevanja izvršbe inšpekcijske odločbe gradbeni inšpektor ni več dolžan obveščati ne Mestno občino Ljubljana, kot tudi ne javnosti.

Res sicer je, da so iz Tetra Gromki, na katerega prostore se ta urbana likovna skulptura - Mala šola neposredno naslanja, kot uporabnik objekta že pred časom na Ministrstvo za okolje in prostor naslovili zahtevo za udeležbo v postopku, na katero pa mu vrli birokrati okoljskega ministrstva vse do dandanes niso izvolili niti negativno odgovoriti. Toda ker je ta zahteva zaradi neobstoja zakonske podlage, po kateri bi inšpektorat sploh bil dolžan o samem rušenju tudi koga dejansko obvestiti, pravzaprav brezpredmetna, je zgovoren zgolj molk, v katerega so se zavili uradniki ministrstva, ki mu pod trdo premiersko roko Janeza Janše načeluje minister Janez Podobnik.

Da bodo rušenje, če bo do njega tudi dejansko v petkovih jutranjih urah sploh prišlo, poskusili izvesti delavci Gradbenega podjetja Bračko iz Plintovca pri Zgornji Kungoti, je prav tako z lahkoto preverljivo dejstvo. Prav to podjetje je namreč zmagalo na javnem razpisu Inšpektorata za okolje in prostor in si tako na Štajerskem tako zelo domačo socialno stisko lajša s priložnostnim zaslužkom iz davkoplačevalskega denarja, ki ga prinesejo operativne usluge izvajanja izvršb inšpekcijskih odločb.

Da pa je pod pritiskom aktualne državne oblasti, torej vlade in koalicije, ki bo v teh nekaj mesecih, kar nas jih še loči od jesenskih lokalnih volitvah, gotovo napravila še kar nekaj podobnih potez, s katerimi bi poskrbela za preobrat v prid lastnim političnim silam v lokalni oblasti in tudi glavnem mestu, pokleknil investitor v Malo šolo in ostale na Metelkovi za rušenje predvidene objekte - Mestna občina Ljubljana, pa pričajo predvsem njena neaktivnost in same izjave uslužbencev Magistrata. Seveda namreč ni niti najmanj prepričljivo, da ti prav po papagajsko in za predvolilne potrebe domačega množičnega diskurza dan za dnem ponavljajo, da je Mestna občina Ljubljana proti rušenju in da je zato storila vse, kar je lahko, da bi ga preprečila.

Četudi celo uradniki političnih sil, ki bodo vsaj še do jeseni vladali mestni občini Ljubljana, tako zelo radi izpostavljajo, da naj bi bil za petek napovedani poskus rušenja Male šole del predvolilne zgodbe, pa jim prav te sprijaznjenosti nad rušenjem, kot sicer še neizvršenim dejstvom, in posledične neaktivnosti tudi prav v kontekstu te predvolilne zgodbe, gotovo ne bo moč šteti v prid. Nenazadnje celo na Inšpektoratu za okolje in prostor povsem prostodušno priznavajo, da zoper odločbo o rušenju Male šole in ostalih objektov poteka spor na Upravnem sodišču, ki ga je s tožbo sprožila prav Mestna občina Ljubljana.

Če se namreč na Magistratu ne bi tako očitno sprijaznili z rušenjem Male šole in s tem pokleknili pod pritiskom aktualne oblasti v državi, bi namreč lahko s tem v zvezi gotovo poiskali in uporabili kaka izredna pravna sredstva. V ta namen spretnih in za polni delovni čas zaposlenih pravnikov jim namreč na Magistratu res ne bi smelo manjkati. Tako pa prihajamo do absurdnega paradoksa. Mesto kot investitor v te urbane likovne skulpture vloži tožbo na Upravno sodišče. Ta spor še poteka. Nekje med tem pridejo inšpektorji in gradbeni delavci ter objekt porušijo. In zadeva na Upravnem sodišču popolnoma izgubi smisel. Dokler to namreč dokončno ne razsodi, tudi možnost, da bi MOL-u s tožbo tudi dejansko uspelo, sploh še ni izključena.

Prav zaradi tega pa torej uporabnikom in podpornikom delujočih na Metelkovi mestu pravzaprav res ne preostane drugega, kot da uporabijo še zadnje preostalo izredno, a nepravno sredstvo. Torej, da se z aktivno obrambo in svojimi telesi postavijo v bran po odločbi gradbenega inšpektorja prvi na vrsti za rušenje – urbani likovni skulpturi in pomožnemu objektu Mali šoli. To je zaradi neaktivnosti MOL-a in uradnikov Magistrata pravzaprav še edini način, da se Mala šola ohrani, zaenkrat vsaj do končne in pravnomočne razsodbe Upravnega sodišča. Vabljeni v petek ob 6.00-ih zjutraj na Metelkovo.

Odpoved: Tudi za tokratni N-euro moment sem se z neaktivnostjo Mestnih uradnikov na Magistratu v zobeh pobrigal in v bran Male šole postavil Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>