Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
politično(ne)korektni OFF (3203 bralcev)
Petek, 14. 4. 2006
Erik



Znotraj evropskih političnih institucij naj bi se v prihodnje začelo uporabljati korektno in nevtralno besedišče o občutljivih verskih in političnih vprašanjih. Terminologi bodo evropskim voditeljem predvidoma junija predstavili slovar, ki bo nekakšen neobvezen lingvistični kodeks. Upajo, da se bo uveljavil tudi znotraj Evropske komisije in Evropskega parlamenta. Namen novega slovarja je z uporabo politično korektne in nevtralne terminologije preprečiti žalitve na račun muslimanov. Na udaru evropskih snovalcev novih pravil javnega komuniciranja sta se v prvi vrsti znašla izraza »islamski terorizem« in »džihad«. Prvi naj bi iz evropskega političnokorektnega besednega zaklada celo popolnoma izginil, medtem ko gre pri drugem za njegovo vnovično interpretacijo.

Združene države Amerike so se ponovno izkazale kot lojalen zaveznik Izraela in njegove politike do Palestincev. V Varnostnem svetu Združenih narodov so namreč z vetom preprečile obsodbo izraelskih vojaških operacij na območju Gaze. Besedilo resolucije sicer poziva Izrael, naj opusti pretirano nasilje, ki ogroža življenje palestinskih civilistov, ameriški veleposlanik pri Združenih narodih John Bolton pa ga je označil kot preveč kritičnega do Izraela. Palestinski opazovalec pri Zduženih narodih je dejal, da so se po trodnevnih pogajanjih o besedilu izjave strinjale vse članice Varnostnega sveta razen ZDA.

Tudi sicer ni nič novega, da Amerika ne nasprotuje nasilju, če ga izvajajo njene zaveznice ali, še bolje, če ga izvaja sama. Državna sekretarka Condoleezza Rice se je zavzela za sprejetje resolucije Varnostnega sveta o Iranu po sedmem členu Ustanovne listine Združenih narodov, ki predvideva tudi uporabo sile. ZDA se najbrž pripravljajo na novo vojno, ki naj bi po nekaterih informacijah spominjala na zračno bombardiranje Jugoslavije leta 1999.

Vendar pa je jasno, da tudi ta resolucija po vsej verjetnosti ne bo ugledala luči sveta, saj ji nasprotujeta kar dve stalni članici Varnostnega sveta, in sicer Rusija ter Kitajska. Tako kot prej omenjena izjava proti izraelskemu nasilju tudi iranski jedrski program ponazarja nesposobnost Varnostnega sveta v trenutni sestavi za kakršnokoli usklajeno odločitev in delovanje. Stalne članice, ki imajo edine pravico veta, namreč niso sposobne pogledati preko meja lastnih interesov in so ujete v večni krog medsebojnega obračunavanja znotraj vrhovnega organa Združenih narodov, ki naj bi skrbel za ohranitev miru.

Iran je pričakovano tudi po včerajšnjem obisku glavnega nadzornika za jedrsko orožje El Baradeja zavrnil zahtevo po zamrznitvi svojega jedrskega programa. Novi krog pogovorov med ZDA, Evropsko unijo in Kitajsko o trenutno najbolj vroči mednarodni problematiki bo naslednji teden gostila Rusija. Ni jasno, ali bomo tokrat končno dočakali kakšne konkretnejše zaključke ali pa bodo dosegli konsenz le o tem, kje se bodo sestali naslednjič.

Ameriška vlada s predsednikom Bushem na čelu se mora doma ukvarjati predvsem z nizko podporo državljanov pri vprašanju politike do Iraka. Nič čudnega, saj si težko zakrivajo oči in ušesa pred nenehnimi poročili o novih žrtvah in nasilju v tej državi. Najnovejša prihajajo iz Basre, kjer so iraški uporniki ubili enajst delavcev nekega gradbenega podjetja. Uporniki so napadli tudi konvoj z osemdesetimi policisti, ki so bili iz Nadžafa namenjeni v ameriško bazo.

Sicer pa boste od danes zvečer po vsej Sloveniji videli nove plakate Družbe za komuniciranje Loweavanta, ki bodo problematizirali prisotnost štirih slovenskih vojakov v Iraku. Več o sami akciji nam je povedal predstavnik Loweavatne Jure Požun:

//////////////////////////////////////////////////////

Stopimo nazaj k Varnostnemu svetu Združenih narodov, ki ima v teh dneh res veliko dela. Poleg bližnjevzhodnih prerekanj je po novem na urniku tudi oboroženi upor v Čadu. Člani Varnostnega sveta so obsodili nasilje upornikov, ki skušajo zrušiti dolgoletnega predsednika Idrissa Debyja. Upornike pozivajo k ustavitvi oboroženih spopadov in prevzemu oblasti po demokratični poti.

Iz glavnega mesta N'Djamenna pa prihajajo nasprotujoči si podatki o poteku spopadov. Predsednik Deby je zatrdil, da so manjše uporniške skupine poskušale priti v mesto, vendar naj bi bile popolnoma uničene. Obenem je zagotovil, da bodo volitve - napovedane za prihodnji mesec - potekale po načrtu. Medtem pa uporniki napovedujejo nadaljevanje spopadov in ne pristajajo na volitve, dokler bo Deby ostal na oblasti.

Koptski kristjani v Egiptu, ki bodo Veliko noč praznovali čez teden dni, so bili tarča oboroženega napada v mestu Aleksandrija. Trije z noži oboroženi napadalci so napadli vernike v treh različnih cerkvah ob približno istem času. Pri tem so ubili enega človeka, najmanj deset pa je bilo ranjenih.

Čeprav v Vzhodni Evropi ne potekajo nobeni vojaški spopadi ali druge sovražnosti, na območju vladajo izredne razmere. Vzrok je namreč reka Donava, ki je prestopila bregove, vodostaj pa naj bi se v naslednjih dneh še povečeval. Najbolj ogrožena so območja ob reki v Romuniji, Bolgariji in Srbiji. V Beogradu s poplavami ne grozi le Donava, ampak tudi Sava.

Podobno kot v Vzhodni Evropi povzroča deževje ogromno škode v Kolumbiji. V zemeljskih plazovih, ki jih je sprožilo, je umrlo najmanj deset ljudi, osemintrideset jih pogrešajo. Tristopetdeset kilometrov jugozahodno od prestolnice Bogote so plazovi porušili domove več kot 300 ljudi, prekinjene so tudi številne prometne povezave.

OFF sta pripravila Matej in Erik.



Komentarji
komentiraj >>