Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Domači NATO barometer (3187 bralcev)
Sreda, 20. 11. 2002
tomazza



Pred nami sta dva dneva vrha severnoatlantskega zavezništva – zveze NATO, ki naj bi po mnenju domačih oblastnikov, trdovratnih zagovornikov nadaljnje militarizacije domovine, in tudi nekaterih od režimskega denarja odvisnih raziskovalcev javnega mnenja usodno vplivala na preobrat v razpoloženju domačega do sodelovanja na volitvah upravičenega državljanskega telesa. Trend, po katerem naj bi se število domačih nasprotnikov vključitve v NATO, končno prevesilo v korist uradne doktrine slovenske politike, ki je v imenu danes že prevečkrat zlorabljenega koncepta varnosti, takojšen in brezpogojen vstop v to ostarelo in okostenelo vojaško zavezništvo, pa so poskušali že povsem umetno poustvariti z nekaterimi očitno malce prirejenimi javnomnenjskimi anketami.

Toda, da propagandnega učinka, ki naj bi blagodejno deloval na domače državljansko telo, zaenkrat še ni od nikoder, kaže včeraj na spletnih straneh objavljena raziskava javnomnenjske agencije Cati, ki je uradna raziskovalka javnega mnenja za nacionalno radio-televizijo. Rezultati javnomnenjske ankete, opravljene na vzorcu 1948 anketirancev, namreč potrjujejo, da ostaja stanje duha v slovenskem državljanskem telesu do vstopa domovine v zvezo NATO nespremenjeno. Nasprotnikov vključitve je tako še vedno več kot pa njenih zagovornikov. Če bi bil včeraj referendum o vstopu Slovenije v NATO, bi na njem praško vabilo še vedno gladko zavrnilo 39 odstotkov volilnega telesa. Za vstop v to vojaško zvezo in nadaljnje povečanje domačega vojaškega proračuna pa se še vedno opredeljuje 38 odstotkov anketirancev. Še vedno neodločenih, do tega za domačo državljansko substanco usodnega vprašanja, pa ostaja 16 odstotkov vprašanih. 6 odstotkov pa je takšnih, ki na vprašanje anketarjev, svojega stališča do tega vprašanja ni želelo sporočiti.

Očitno je torej, da bo potrebno na izpolnitev vojaških mokrih sanj domače politične elite, še malo počakati. Med najbolj izpostavljene borce za vključitev domovine v NATO nedvomno sodijo nad ameriškim civilizacijskim snom navdušeni zunanji minister Dimitrij Rupel, vojaško nepotešeni obrambni minister Anton Grizold in predsedniški kandidat zaenkrat pa še premier Janez Drnovšek. Še več, vse bolj se tudi zdi, da je od usodnega DA v Pragi, ki pa ga bodo hočeš nočeš le morali potrditi tudi domači državljani na referendumu, odvisna tudi njihova nadaljnja politična usoda. Kar pa je v bistvu za vsakega resnega poklicnega politika v prvi vrsti slabo, saj bo morebiten referendumski NE neizpodbitno pomenil tudi nekakšno kolektivno nezaupnico temeljni usmeritvi slovenske uradne politike in njenih konkretnih prvoborcev.

Sicer neizogibna širitev zveze NATO pa je podobna staršema, ki se odločita še za enega otroka, da bi rešila svoj zakon – to je znak življenja, a hkrati odmik od resničnih težav – je včeraj ugotovil tudi komentator uglednega britanskega dnevnika, ki sicer svojih simpatij do te vojaške zveze niti ne skriva. Torej tudi Slovenija bo s svojim morebitnim vstopom postala del naraščaja, ki naj tako rešuje napetosti med očetom – torej Združenimi državami in mamo – nad samosvojimi patriarhalnimi potezami vseeno tudi nekoliko zaskrbljeno Evropo. Celo Bush mlajši si je na danšnji skupni novinarski konferenci s češkim kolegom Vaclavom Havlom tako prav po očetovsko izvolil pripomniti, da bo priključitev sedmih novih članic v to disfunkcionalno NATO družino, poživila zavezništvo in okrepila njegovo moč v boju proti svetovnemu terorizmu.

V tem pa je tudi glavni kleč zgodbe o Natu, tega samozvanega vsesvetovnega borca proti svetovnemu terorizmu. Očitno smo še zelo daleč od splošnega priznanja spoznanja, da nasilje vedno rojeva le novo nasilje. In vse dokler si tega v imenu le sebi lastnih interesov v obraz ne bo priznala tudi vsesvetovna gospodarsko-politična elita, kateri zvesto podložni so tudi domači oblastniki, bo potrebno svoj NE nadaljni militarizaciji sveta in vedno novemu nasilju, ki ga ta rojeva, izražati na vsakem koraku, predvsem pa na ulicah. In prav to, te dni – med njimi so tudi domači odposlanci – počnejo s strani čeških represivnih organov nadzirani, marginalizirani in zatirani tisoči na ulicah Prage. No pasaran.

ODPOVED: Tudi današnji Nato barometer z zgodbo slovenskega priključevanja zvezi NATO v zobeh sem prispeval Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>