Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
sodniški OFF (3836 bralcev)
Četrtek, 25. 5. 2006
Urh



OFF Napovednik
Navezanost na živali, seveda ne na tiste, ki jih potem pojemo, obstaja pri ljudeh že od vekomaj. V sodobni dobi pa se je pojavila posebna oblika navezanosti, tako imenovani domači ljubljenci, ki so skoraj bolj razvajeni od otrok. In če vemo, da so otroci najbolj razvajeni v Združenih državah Amerike, potem tudi ostajamo v državi najbolj bizarnih novic.

V omenjeni državi, natančneje v zvezni državi Oregon, znani po od podeželja opečenih Red Neckih, je Marku Greenupu sosed povozil trinajst let starega psa. In ker je bil ta pes njegova ljubljena oseba, saj z ljudmi ni v najboljših odnosih, zahteva zaradi boleče izgube 1,6 milijona dolarjev odškodnine. Cena je visoka še posebej zato, ker mu je inteligentni štirinožni prijatelj nudil tolažbo ob depresivnih večerih. In od bolečin depresivnemu psu je lastnik olajšal življenje z injekcijo, ki mu je odvzela življenje.

Ni kaj, v Ameriki, kjer se da dobiti tožbe praktično za vse, ne gre izgubljati časa za nove pravne invencije. Razlika bo samo v tem, da odslej ne bo več njegov najboljši prijatelj pes, ampak denar. In če vemo, da se danes da z denarjem kupiti prav vse, menda tudi pristno ljubezen, potem je Greenupu uspela dobra kompenzacija. Lahko si bo kupil novega psa čiste pasme za par tisoč dolarjev, s katerim se bo s sončnega zahoda Havajev spominjal bednih revnih časov, ko je moral paziti na vsak porabljen dolar. Živel ameriški pravni sistem, ki siromašnim zagotavlja pravico preko obskurnih sodb!

OFF PROGRAM

Avstralski komandosi se bodo odpravili v Vzhodni Timor, ki slovi po genocidu in nasilnih izpadih. Zadnja nevarnost je izbruhila, potem ko so vojaki, ki so bili odpuščeni, nezadovoljni zapustili vojašnice in oblasti dali vedeti, da so pripravljeni tudi na nasilje. Da pa namen Avstralcev spet ni pretirano humanitaren, je dokazal premier dežele doli spodaj John Howard, ki je povedal, da bo poleg stabilizacije razmer in nadzora nad orožjem v Timorju glavna naloga 150 komandosov evakuacija Avstralcev in drugih tujcev.

Nemiren in želeč revolucije je že dlje časa Nepal. Po zadnjih reformah, ki so uvedle ustavno monarhijo s parlamentarnim sistemom, ki je omejila moč kralja, so danes iz zapora izpustili 467 maoistov. Maoisti zatrjujejo, da je bilo zaprtih najmanj 1300 njihovih pripadnikov, več kot 500 pa naj bi jih skrivnostno izginilo. Izpustitev je slej ko prej posledica sodelovanja maoistov s šestimi opozicijskimi strankami v uporu proti absolutnemu režimu. Notranji minister Nepala Prasad Situala je povedal, da bodo vzpostavili komisijo, ki bo preiskala izginotje nekaj sto zaprtih maoistov. Kralj je mrtev, živel kralj!

Nemir, ki ga je povzročil Iran v velesilah Zahoda, se bo po mnenju direktorja Mednarodne agencije za jedrsko energijo Mohameda El Baradeja rešil na miroljuben način. Iranci naj bi se namreč strinjali, da se njihovo bogatenje urana vključi v mednarodni konzorcij, ki se bo nahajal zunaj Irana. To bodo pripravljeni izvesti, če bo prišlo do splošnega sporazuma z Zahodom.

Kljub temu, da sta vladajoča palestinska stranka Hamas in Fatah pred kratkim sklenila uraden sporazum, se nemirne strasti med njima še niso pomirile. Tako se bo med gibanjem Hamas in predsednikom Fataha in Palestine Mahmudom Abasom začelo dvodnevno usklajevanje stališč, saj razcepljenost palestinske politične scene ne koristi ljudstvu. Srečanja se bodo poleg dveh najvplivneših strank udeležile tudi razne nestrankarske frakcije in verski voditelji. Abas je med drugim dejal, da bo v primeru, če ne bo prišlo do trajnega kompromisa, razpisal referendum o sprejetju predloga mej, ki so ga pripravili v Izraelu zaprti palestinski politiki.

Stališča bodo skušali uskladiti v ukrajinskem parlamentu, kjer bo potekala ustanovna seja po splošnih volitvah, ki so potekale 26. marca. Pogajanja med strankami še potekajo, poslance pa bo nagovoril tudi predsednik države in bivši premier Viktor Juščenko, ki ni najbolj naklonjen oranžni revoluciji. Julija Timošenko, ena od glavnih akterk oranžne revolucije in žena energijskega mogotca, je med glavnimi kandidati za najvišje mesto v vladi, čeprav temu Juščenko ni naklonjen. Situacija bo verjetno napeta, saj so sile enakomerno porazdeljene.

Interese bosta skušali uskladiti Evropska unija in Rusija. Srečanje bo potekalo na letovišču Soči ob Črnem morju, nedaleč stran od Jalte, kjer so debatirali Stalin, Churchil in Roosvelt. Glavne teme pogovorov bodo energetika, ki naj bi jo Rusija izkoriščala za lastne politične interese, vračanje zaprtih oseb ter poenostavitev viznega režima Evropske unije, ki bo olajšala mednarodna potovanja ruskim državljanom.

Čeprav Rusija in Evropska unija marsikje nimata usklajenih interesov, so ti veliko bolj razdvojeni v Somaliji. V prestolnici Mogadiš je bilo v zadnjem oboroženem napadu ubitih najmanj dvanajst ljudi. Spopadi potekajo med islamskimi lojalisti in antiteroristično alianso, tako imenovanimi sekularisti. Števila žrtev iz dneva v dan naraščajo, Somalija pa poleg lakote in nasilja že od leta 1991 nima stabilne vlade.

Pred včerajšnjimi demonstracijami študentov pod okriljem Študentske organizacije Slovenije se je po fakultetah pojavil letak, ki je s svojo vsebino nakazal oportunistično in v ozke interese zamejeno delovanje organizacije, ki služi velik denar na račun študentov. Ker so se pri nekaterih politikih pojavile lažne špekulacije, da si levica nabira politične glasove s spodbujanjem demonstracij, so se pri študentski organizaciji izmikali vprašanjem in odgovarjali v tem stilu.

////////////////////////////////////////////////////////////




Komentarji
komentiraj >>