Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Kroff sporov (3142 bralcev)
Sreda, 7. 6. 2006
Urh



Dve uporniški skupini v sudanski pokrajini Darfur – Sudanska osvobodilna armada in Gibnaje za pravičnost in enakost -, ki dosedaj nista hoteli podpisati aneksa mirovnega sporazuma, ki ga je pripravila Afriška unija, bosta to menda naredili v četrtek. Če bo do podpisa prišlo, bodo k mirovnemu sporazumu zavezani isto kot druge sprte strani. Gibanji v primeru zavrnitve aneksa zagotovo čakajo sankcije združenih narodov, zato povod za podpis nikakor ni bil obsik predstavnikov dotičnih gibanj pri slovenskem predsedniku Janezu Drnovšku.

Sprta sta še vedno palestniska vladajoča stranka Hamas in gibanje Fatah, ki je pod okriljem palestinskega predsednika Mahmuda Abasa. Kljub pred kratkim podpisanem sporazumu med strankama napetosti ne pojenjajo, so pa v navezi z egiptovskimi diplomati dosegli sporazum o umiku 3000-članske Fatahove milice iz javnosti. Te na ulicah namreč ne morejo prispevati k večji skladnosti med Hamasom in Fatahom, kot tudi palestinski notranji spor ne more koristiti ljudstvu.

Očitno tudi Rusija zaostruje svoja stališča do Irana. Tako ima Teheran po besedah ruskega zunanjega ministra Sergeja Lavrova tri tedne časa, da poda odgovor za predlog rešitve jedrskega spora, ki ga je sestavilo pet stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov in Nemčija. Teheran je še naprej pripravljen popustiti samo, če bo predlog zanj zmeren in pošten. A o tem, kakšen se zdi iranski diplomaciji nov predlog Varnostnega sveta, iranski zunanji minister Manušer Motaki zaenkrat ni povedal nič konkretnega.

Evropska Unija in Združene države Amerike sta v sporu glede skrivnostnih preletov ameriške obveščevalne agencije CIA čez evropski zračni prostor. Kot vemo, so na teh letalih prevažali predvsem ljudi, ki so jih aretirali brez zadostnih pravnih razlogov. Posebni poročevalec Sveta Evrope Dick Marty je objavil dokaze o kršenju evropskega prava, a britanskemu premieru Tony Blairu še vedno ne manjka besed, ki katergorično zanikajo vpletenost Anglije v zadevo.

Po nasilju, ki se je na severu Kosova spet povečalo in v katerem je izgubil življenje eden srb, so poostrili varnostne ukrepe. V nemiren severni del Kosova bi se naj namreč po besedah komisarja policije Združenih narodov Kaia Vittrupa odpravilo 500 mednarodnih policistov in pa okrepljene kosovske policijske enote. Srbske manjšine takšen ukrep še vedno ne zadovoljuje, saj Prištini ne zaupajo in ne mislijo navezati stikov z njo.


Komentarji
komentiraj >>