Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Sreda, 21. 6. ´06 ob 17.00; SISTERS OF MERCY (3468 bralcev)
Sreda, 21. 6. 2006
mcolner



* Ob najavi koncerta britanske darkrockerske zasedbe Sisters of Mercy na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču smo se mnogi spraševali o njenem dejanskem obstoju in delovanju.Dokaj hitro je moč ugotoviti, da ta vedno bolj nenavadna skupina skozi celotno preteklo desetletje redno koncertira, kljub temu, da je od njihove zadnje studijske izdaje preteklo že več kot petnajst let. Temu primeren je bil tudi glede na nekdanjo veličino tega imena izrazito slab obisk. Kakšnih tristo bolj ali manj zapriseženih fanov srednje generacije je zapolnilo parter Cvetličarne Media Park, kamor je bil nastop tik pred zdajci prestavljen. Očitno vsi nekdanji velikani glasbene industrije ne prejemajo več dovolj številčne podpore nostalgije željnega poslušalstva. Tako je pred štirimi leti na podoben način nekdanja megazvezdniška zasedba The Mission le polovično napolnila majhno luknjo kluba K4.

Prav takšna usoda je doletela tudi Andrewa Eldritcha in njegovo spremljevalno ekipo, z drugimi besedami Sisters of Mercy, ki so marca leta 1991 brez težav napolnili Halo Tivoli. »Sestre« so nastale v letu 1980 kot nekakšen novovalovski ali post punkerski duet, ki se je v razširjeni postavi zelo kmalu za vedno dvignil iz lokalnega podzemlja in postal eden najvplivnejših bandov svojega žanra. Sisters of Mercy so od vsega začetka konstrukt enega samega človeka, kontroverznega Andrewa Eldritcha, ki je na vseh treh studijskih ploščah zamenjal prav vse člane. Zadnja med njimi, »Vision Thing«, je bila nesporna komercialna uspešnica, vendar se je vodja odločil napovedati vojno vsemu, kar vsaj malo smrdi po glasbeni industriji. Prekinitev pogodbe s Time Warner, neizdajanje novih komadov in neprestane menjave članov so pač zaščitni znak novih Sisters of Mercy.

Za ogrevanje pred velikim dogodkom so poskrbeli reški fantje iz skupine Father, ki se na vsak način želi prebiti med »velike« na področju bivše Juge. To je že njihov tretji ljubljanski nastop v zadnjem mesecu, vendar preveč identičen vsem prejšnjim. S svojo nekompaktno mešanico premnogih glasbenih žanrov Father nekako ne dosežejo pravega učinka. Njihov način bi lahko še najpreprosteje orisali kot »toolovsko-kornovski« z občasnimi odpotovanji v grunge, thrash in numetalske vode, začinjene z robotskimi, skoraj industrialskimi ritmi, z dodatkom malce sambe in obvezni ščepec popa za lažji preboj med zvezde. K sreči so nam tokrat zaradi časovne omejitve vsaj prihranili s priredbami svojih vzornikov. Dvorana skorajda ni trznila in to upravičeno, saj ambiciozni Rečani ne ponujajo našim ušesom prav nič še ne slišanega. Agresivni promociji navkljub pa se nikakor ne primejo pri množicah.

Po dolgem premoru, izkoriščenem večinoma za zalivanje suhih in žejnih grl, se je klub počasi zatemnil, svetlobni efekti so počasi dobivali na moči, oder se je polnil z gostim oblakom koncertnega dima. Elektronsko programirani uvod je prinesel trenutno posadko Sisters Of Mercy. Poleg večnega vodje sta trenutno člana zasedbe še dva mladeniča, ki z dvema kitarama dopolnjujeta vnaprej programirano ritem sekcijo. Medtem, ko eden s svojo pojavo in nastopom izgleda že dokaj polnopraven člen ekipe, drugi mladec deluje bolj kot najeti studijski glasbenik, dokaj distanciran od vizualnega koncepta banda.

Andrew Eldritch, na pogled že precej zdelan zaradi svojega burnega življenja, je iz sebe uspel spraviti bore malo energije. Razen še vedno aktualne in do potankosti dodelane darkerske ikonografije z obveznimi sončnimi očali, zadetim odsotnim pogledom, neprestano gorečo cigareto med prsti ter skrajno distanciranostjo smo ostali oboževalci bolj kot ne praznih rok in praznih src. Nekdaj menda veliki frontman skorajda ni komuniciral z občinstvom, vsaka koncertna improvizacija in občutek sta bila onemogočena zaradi programirane ritem sekcije, ki je natanko začrtala potek nastopa. Med repertoarjem se je znašlo verjetno kar precejšnje število novih skladb zadnjih nekaj let, ki jih fantje igrajo zgolj v živo. Starejši hiti so bili na nesrečo vseh nostalgikov mnogokrat čudaško spremenjeni skorajda do neprepoznavnosti. Vseeno so klasike, kot so Mother Russia, Detonation Boulevard ter Walk Away, vrgle najzvestejše privržence v ekstazo, vendar pa smo na negodovanje mnogih ostali brez velikih hitov »More« in »Vision Thing« iz najbolj sredinske, istoimenske plošče.

Ob pogosto pojenjajočem glasu Andrewa Eldritcha, ki sta mu pridružena člana nesebično popravljala celotni vtis in ga mnogokrat tudi popolnoma preglasila s svojimi spremljevalnimi vokali, se je nastop v dokaj hitrem in skrajno monotonem tempu približeval vrhuncu in hkrati koncu. Tako so »Sistersi« ob še bolj zgoščenem dimu in impozantni osvetljavi odigrali dva bisa ter zaključili svoj ljubljanski obisk s svojim starim, morda največjim hitom »Temple of Love«.

Nastop je pustil dokaj grenak priokus in mnoge dvome o vrednosti trenutnega početja Andrewa Eldritcha, zapriseženega borca proti malverzacijam glasbene industrije, ki pa prodaja svojo staro slavo na vsakoletnih konstantnih turnejah že polnih deset let. Če temu dejstvu dodamo še na čase obupen zvok, nezainteresiranost glavnega nastopajočega, skrito za darkerkim imidžem, slab vokalni prispevek in popolnoma nekomunikativni pristop, je njihov ponovni obisk v Ljubljani izzvenel popolnoma neokusno. Morda pa smo mlajši poslušalci pričakovali preprosto preveč od tega legendarnega in kontroverznega banda. Prav kontroverznost je tako ostala skorajda edina odlika od krutega življenja utrujenega Andrewa Eldritcha. Verjetno bi bil že čas za premik iz mrtve točke. Ali pač za upokojitev.

pripravil Miha Colner


Komentarji
komentiraj >>

Re: Sreda, 21. 6. ´06 ob 17.00; SISTERS OF MERCY
jfk [02/08/2006]

To je bil že moj tretji koncert skupine, ki sem si ga ogledal, najprej Dunaj, nato Amsterdam in še Ljubljana. Ne vem kaj so nekateri pričakovali od koncerta, morda prilizovanje pevca publiki ali pa bend z desetim člani... Kdor pozna, posluša in spremlja dogajanja okoli skupine je bil verjetno zadovoljen s koncertom, ki je bil za razliko od nekaterih nekoliko manj zadimljen in še kar solidno ozvočen. Pesmi ki so jih izvajali niso neznane, kdor pa je pričakoval "More", naj se zapre in jo posluša v sobi, sistersi že nekaj časa te pesmi ne izvajajo na koncertih. Upam da bo Endrew kljub svojim letom še koncertiral, ker v teh dolgih letih odkar poslušam sisterse, še nisem našel njim primerne zamenjave... Gospod Miha pa naj gre na koncert Pat Shop Boysov, morda mu bo tam zadoščeno...
odgovori >>