Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
(2550 bralcev)
Sreda, 5. 7. 2006
Lan



OFF NAPOVEDNIK

Virantovo ministrstvo za javno upravo je v maniri predvolilnega nizkega štarta napovedalo, da bo pripravilo osnutek novele o spremembah zakona o volitvah v državni zbor. Skladno z njo naj bi bili volilni postopki in opravila enaki kot ob referendumskih glasovanjih. Še bolj pomembno pa je, da naj bi se vse strankarske transakcije, računi in dokumenti, povezani s finančnim poslovanjem v času predvolilnih kampanj, znašli na seznamu informacij javnega značaja. Za predvolilno potezo pa smo napoved ministrstva za javno upravo označili zato, ker nobena stranka pri zdravi pameti ne bo dovolila vpogleda v strateške informacije, ki razkrivajo, da se parlamentarni stoli le v manjši meri dobivajo z visokoletečimi programi in obljubami. Osvajajo se namreč s premetenim marketingom, z vseobsežno prisotnostjo, režijo dogodkov, podtikanji in animacijami političnih nasprotnikov. Za to pa je potreben denar, ki je le težko opredeljen kot namenski.

Tako ali tako pa je osnutkom v pripravi imanentno, da so najprej podvrženi internemu, nato koalicijskemu, medresorskemu in vladnemu, zatem odbornemu, na koncu pa šele državnozborskemu usklajevanju in potrjevanju. Javnost lahko vmes kriči, a večinoma ne pomaga. V primeru sprememb volilne zakonodaje ji to niti ne bo potrebno, ker je predlog zaenkrat, kot je že bilo rečeno, predvolilno všečen. A se njegovega sprejema ni bati. Zavrnjen bo soglasno, razlog za zavrnitev pa bo verjetno tehnične narave.

Poslušate v predvolilne natege uvajajoči OFF program Radia Študent.



OFF PROGRAM

V Makedoniji so se ob 7. uri odprla volišča, na katerih okoli 1,7 milijona volilnih upravičencev voli prihodnjo zasedbo sobranja. 120 poslancev se izbira med okoli 2700 kandidati iz 33 strank, od katerih sta dve tretjini v koaliciji z glavnimi vladajočimi ali opozicijskimi strankami. Tokratne parlamentarne volitve v Makedoniji baje pomenijo pomemben preizkus demokracije v prizadevanjih države za vstop v Evropsko unijo in NATO. Dale bodo odgovor, ali in kako je makedonska zaenkrat še večina sposobna živeti složno z albansko manjšino.

Predvolilno kampanjo so zaznamovali številni nasilni incidenti, današnji potek volitev pa spremlja 7000 opazovalcev, med njimi 500 tujih. Kot je pokazala zadnja javnomnenjska raziskava, ima pred vladajočo socialdemokratsko stranko premiera Vlada Bučkovskega rahlo prednost glavna opozicijska stranka Nikole Gruevskega. Volišča bodo odprta do 19. ure, prve izide pa je pričakovati okoli polnoči.

Poslanska skupina evropskih socialistov v Evropskem parlamentu, ki šteje 201 člana, je soglasno pozvala svoje predsedstvo, da suspendira članstvo stranke “Smer” novega slovaškega premiera Roberta Fica. Razlog za to je dejstvo, da je Fico vladno koalicijo oblikoval skupaj z nacionalistično Slovaško nacionalno stranko in Gibanjem za demokratično Slovaško nekdanjega premiera Vladimirja Mečiarja, ki v Uniji veljata za skrajni in nedemokratični. Tudi sicer je lahko Slovaška na pot približevanja Uniji stopila šele takrat, ko je bil Mečiar leta 1998 poražen na volitvah.

Poročevalec Evropskega parlamenta Markus Ferber je glede previsokih najemnin, ki jih je mesto Strasbourg, kjer je eden od sedežev parlamenta, zaračunavalo slednjemu, sporočil, da v tem primeru ni šlo za nič nezakonitega. Zaradi tega Ferber ne vidi možnosti za uspeh tožbe proti mestu Strasbourg, ki jo je napovedoval Evropski parlament. Od leta 1980 je Strasbourg z oddajo prostorov evroparlamentu v žep spravil 25 milijonov evrov.

Urad posebnega odposlanca Združenih narodov za Kosovo, Marttija Ahtisaarija, na Dunaju je sporočil, da so na zahtevo srbske vlade preložili sedmo srečanje beograjske in prištinske delegacije o prihodnjem statusu pokrajine v avstrijski prestolnici, ki je bilo napovedano za 11. julij. Negotovo je tudi srečanje najvišjih predstavnikov Kosova in Srbije, do katerega naj bi prav tako prišlo še ta mesec.

Obramboslovni raziskovalni center je predstavil rezultate raziskave o interesu slovenskih srednješolcev za službovanje domovini. Zainteresiranost srednješolcev za službo v Slovenski vojski ostaja na isti ravni, kot je bila v raziskavah leta 2000 in 2003. Slaba četrtina od skupno 1514 anketiranih je namreč izbrala odgovor "dokaj" ali "zelo" zainteresiran za službo v vojski. Več je povedala sodelavka raziskave, doktorica Maja Garb:

///////////////////////////////////////////////////////////

Finska Patria, ki je bila preko podjetja Rotis izbrana za dobavo pehotnih bojnih vozil za Slovensko vojsko, za predstavnike slovenskih medijev na Poljskem organizira ogled tovarne, v kateri proizvaja svoje oklepnike. Predstavniki sedme sile se bodo lahko pogovorili tudi z njenim vodstvom ter s pripadniki poljske vojske, ki malikovane oklepnike uporablja.

Parlamentarna mandatno-volilna komisija ni podprla ponovnega imenovanja dveh pomočnikov ombudsmana Hanžka, Aleša Butala in Jerneja Rovška. Verjetno zato, ker njun šef pač ni bil krotek.

Potem ko je še pred dnevi zunanjik Dimitrij Rupel napovedano ureditev dvojezične topografije na avstrijskem Koroškem označil kot korak v pravo smer, se je na današnjem posvetu s predstavniki slovenske manjšine v Avstriji strinjal, da ponujena odprtostna klavzula, po kateri bi bilo za postavitev dodatnih tabel potrebno tudi soglasje koroške deželne vlade, ni zadostna in je zato v Sloveniji ne podpiramo.

Severna Koreja naj bi ob 10.22 po srednjeevropskem času izstrelila še sedmo raketo. Po navedbah japonskih vladnih virov je raketa pristala šest minut kasneje. Predstavniki Pjongjanga izstrelitve še niso potrdili, poleg tega pa agencije zaenkrat ne poročajo, za kakšen tip rakete je šlo ali kje je pristala. Pred tem so Severnokorejci že poskusno izstrelili 6 raket, ena med njimi je bila dolgodometna, med njeno opcijsko opremo pa spadajo tudi balistične glave.

Z delom je pričelo posebno kamboško sodišče za sojenje Rdečim kmerom. Skupina sodnikov in tožilcev, ki jo sestavlja 17 kamboških in deset tujih pravnih strokovnjakov, se je prvič sestala v torek, ko so začeli štiridnevno razpravo za zaprtimi vrati o ciljih sodišča, ki ima za delo na voljo tri leta. V obdobju med letoma 1975 in 1979, ko so Rdeči Kmeri pod vodstvom Pol Pota v državi poskušali uvesti agrarno družbeno ureditev, je umrlo do dva milijona ljudi, ki so bili usmrčeni ali pa so umrli zaradi stradanja, izčrpanosti, znanja tujih jezikov ali česa tretjega.

OFF info je podpisal Lan.
















Komentarji
komentiraj >>