Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Prvi mladinski hotel v Ljubljani (12.2.2002) (3365 bralcev)
Petek, 15. 2. 2002
tomazza



Predvolilno vzdušje leta 2002, katerega demokratična kulminacija bodo nedvomno jesenske lokalne volitve županov in njim podrejenih občinskih ali mestnih svetnikov, je včeraj postreglo z novim presenečenjem.

Mestna oblast, ki jo je poosebljala ljubljanska mati županja Viktorija Potočnik, in največja študentska organizacija v državi, ki sta jo zastopala direktor Simon Zore in predsednik skupščine Tomo Juvan, sta namreč slovesno podpisali protokol o sofinanciranju gradnje prvega ljubljanskega mladinskega hotela v nekdanjih zaporih Metelkove Mesta.

Mesto bo v naslednjih dveh letih poskrbelo za vsako leto po 75 milijonov, študentje pa bodo svojih 100 pljunili kar v enkratnem znesku. Zgodba o potrebi po prvem ljubljanskem mladinskem hotelu ali v tujini bolj udomačenem poimenovanju – youth hostlu - pa je že stara.

Ključno vlogo v zgodbi o gradnji prvega ljubljanskega mladinskega hotela je torej odigralo pomanjkanje za projekt dovolj zagretih in finančno dovolj sposobnih investitorjev.
To, da ljubljanska študentska organizacija s svojo likvidnostjo po zaslugi sredstev, ki jih je deležna po določbah domačih neevropskih zakonskih posebnosti o študentskem delu, nima prav nikakršnih težav, že dolgo ni nobena skrivnost več.

Ker pa bi bilo vseeno bolj logično, da bi pri gradnji mladinskega hotela sodeloval prav za mladinske potrebe ustanovljeni vladni Urad za mladino, smo se obrnili še k njim. Namestnik direktorja Urada Brane Golubovič nam je pojasnil, da za omenjeno investicijo ni bilo namenjenih proračunskih sredstev, zato se bo Urad kot soinvestitor pridružil naknadno, ko bodo ta sredstva zagotovljena.

Urad za mladino – za mladinsko problematiko pooblaščeni porabnik proračunskih sredstev slovenske države, za katerega tudi ne bi rekli, da ga tolče kako zelo hudo pomanjkanje financ, torej še ni izgubil upanja, da bi ujel zadnji vlak za sodelovanje pri izgradnji in kakopak solastništvu prvega ljubljanskega mladinskega hotela. Investirali bi, toda le namensko – torej samo že s poprejšnjo proračunsko postavko določena finančna sredstva. To pa, morate priznati, ni nič obetavnega za politično prihodnost stranke, ki je mlade najprej zlorabila za lastno poimenovanje, nato pa še poskrbela, da se je njen televiziji všečen predsednik zavihtel na direktorsko mesto za mladinske potrebe skrbečega Urada.

Vzneseni podpisniki protokola, ki pravijo, da bo prvi ljubljanski mladinski hotel s 80 do 87-imi ležišči nared že konec prihodnjega leta, pa najavljajo, da bo ob njem zaživela še vsaj turistična agencija, knjižnica, izposojevalnica koles in zimski vrt. Pravo vprašanje, ki smo ga zastavili tudi obema investitorjema, pa je, kaj bo, ko bo ljubljanski youth hostel tudi dokončno zgrajen?

Karte so že padle. Ljubljanska študentska organizacija si s svojim 100 milijonskim investitorskim vložkom ne bo zagotovila le solastništvo v prvem mladinskem hotelu v prestolnici, pač pa je v istem mahu spretno poskrbela tudi, da se o upravljalcu bodočega hotela ne bo odločalo na, recimo, javnem razpisu. Ta vloga bo namreč pripadla načeloma hčerinskemu, v bistvu pa več kot očitno samostojnemu in profitno naravnanemu Zavodu za mladinski turizem.

Za konec predvolilne zgodbe pa smo oba soinvestitorja še vprašali, ali je kaj resnice v zgodbah, da namerava znotraj prvega ljubljanskega mladinskega hotela res svoje mesto dobiti tudi spominska plošča slovenskega osamosvojitvenega heroja Janeza Janše. Znano namreč je, da je ta med danes mitskim procesom proti četverici v eni od celic nekaj ur čakal na prevoz do vojaških zaporov na Roški.

Kljub temu, da se ji je ob predstavitvi projekta zapisalo, da je potrebno zagotoviti ohranjanje zgodovinske identitete stavbe, mestna oblast pravi, da o Janševi spominski plošči ne ve nič.
O postavljanju obeležja največjemu med junaki slovenskega desetdnevnega osvobodilnega boja – Janezu Janši, pa je bil precej bolj zgovoren Tomo Juvan, ki je potrdil govorice, vendar hkrati zagotovil, da študentski soinvestitorji v projekt prvega mladinskega hotela v Ljubljani ne bodo postavljali spominskih obeležij kar na lastno pest.

Tomaž Z.


Komentarji
komentiraj >>