Politika> KrOFF

kroff nesamokritičnega Bručana
Sreda, 13. 12. 2006

avtor/ica: Urh

brez samokritike
... Bručan ostaja minister, je pa pokazal, da nima čuta za samokritiko ...

... Avstrija bo vsaj še do januarja brez koalicije ...

... Nizozemska je tik pred ustavno krizo ...

... Združeni narodi bodo v Darfur namenili pet 'neodvisnih strokovnjakov' ...

... Katoliški duhovnik je bil obsojen zaradi sodelovanja pri genocidu ...

... vlada s sindikati javnega sekotrja ni našla skupnega jezika ...

Andrej Bručan po maratonski interpelaciji ostaja minister za zdravje. Sicer je bilo to za pričakovati, je pa razprava ponovno pokazala, da vlada na vprašanja opozicije odgovarja zgolj demagogoško in ne se noče spopasti s samokritiko. Bručanu je bila očitana divja privatizacija v zdravstvu in pa vsem dobro poznan zaplet z operacijskimi mizami, kjer je Bručan nenavadno pozno ugledal, da hoče neko zasebno podjetje s kvazidobrodelnostjo nategniti državo. Povejmo še, da je Bručan za nujne helikopterske prevoze najel privatno firmo in ne bodo uporabljali državnih.

Koalicijska pogajanja še vedno potekajo v Avstriji in naj bi se zavlekla v januar. Na volitvah so največ glasov presenetljivo dobili socialdemokrati pod vodstvom Alfreda Gusenbauerja, a je pri pogajanjih z bivšo najmočnejšo Ljudsko stranko pod taktirko Wolfganga Schuessela prišlo do zapletov. To se je zgodilo zato, ker so socialdemokrati konec oktobra podprli oblikovalnih komisij, ki se ukvarjajo z grehi prejšnje Schuesslove vlade.

Nizozemska je na pragu ustavne krize zaradi imigracijske ministrice Rite Verdonk. Ta ne upošteva odločitve parlamenta v Haggu, ki je prepovedal izvršitev deportacije 26.000 ilegalnih priseljencev, ampak se še vedno zavzema za njihov izgon. Zaradi tega je zahtevan njen odstop. Situacija pa je zakomplicirana zato, ker po volitvah 22. novembra nizozemska še vedno nima nove vlade, odstop Verdonkove pa bi pomenil ustavno krizo vlade, ki od volitev naprej opravlja zgolj tekoče posle.

Svet Združenih Narodov za človekove pravice je soglasno potrdil napotitev neodvisnih strokonjakov v sudansko pokrajino Darfur. Kaj naj bi te strokovnjaki tam naredili, ni povsem jasno, saj vsi vedo, da Sudan odklanja prihod mednarodnih enot v Darfur, ki bi edine lahko preprečile vsakodnevno kršenje človekovih pravic. Aktualna sudanska vlada tega ne zna ali pa noče narediti.

Je pa sodišče Zruženih narodov za vojne zločine v Ruandi obsodilo katoliškega duhovnika Athanaseja Serombo sodelovanja pri genocidu nad Tutsiji in zmernimi Hutujci. V času genocida leta 1994 se je v cerkev, ki jo je vodil Serombo, zateklo okoli 2000 Tutsijev, Seromba – ki je Hutujec, pa je ukazal, naj cerkev porušijo in ubijejo vse, ki bi iz nje skušali pobegniti.

Vlada in sindikati javnega sektorja niso podpisali dogovora o načinu nadaljevanja pogajanj za sklenitev kolektivne pogodbe za javni sektor. Vlada je konfederaciji sindikatov poslala dopolnjen predlog dogovora iz 6. decembra, ki pa po mnenju predsednika konfederacije Branimirja Štruklja za sindikate ni sprejemljiv.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=10630