Politika> KrOFF

nespoštovanja državnih institucij
Petek, 26. 1. 2007

avtor/ica: Maja


... vrhovno državno tožilstvo: policijski nadzor ni bil nezakonit ...

... MNZ: sektor za azil tudi ni bil deloval nezakonito ...

... ustavno sodišče: popis nepremičnin ni neustaven ....

... Rupel: glede Kosova bi bilo lahkomiselno dopuščati prostor za alternativne rešitve ...

... Lula da Silva: subvencioniranje evropskih kmetov škodi najrevnejšim državam ...

Sporni policijski nadrzor družine Strojan o katerem smo obširneje poročali v Kultivatorju, po mnejnu vrhovnega državnega tožilstva ni bil nezakonit niti ni drugače kršil človekovih pravic. Po njihovem mnenju je bolj skrb vzbujajoča “nevarna praksa nespoštovanja institucij pravne države”.

Verjetno so podobnega mnenja na ministrstvu za notranje zadeve, kjer zavračajo obtožbe bivšega ustavnega sodnika Matevža Krivica, da je sektor za azil ravnal nezakonito, ko je mater z dvema otrokoma prepeljal v postonjski Center za tujce. Lani je ustavno sodišče v treh primerih odločilo, da center ni primeren za bivanje družin, po mnenju ministrstva pa so delovali v skladu z veljavno zakonodajo.

Ustavno sodišče je zavrnilo zahtevo informacijske pooblaščenke Nataše Pirc Musar, da se zadrži izvajanje zakona o popisu nepremičnin. Popis se torej nadaljuje nemoteno, navkljub temu, da namen zbiranja podatkov o nepremičninah ni zapisan v zakonu, s tem pa tudi niso določene omejitve uporabe teh podatkov.

Slovenski zunanji minister je v Bruslju spet imel kaj povedati o svoji viziji prihodnjega statusa Kosova. Po njegovem bi bilo “zelo lahkomiselno dopustiti zavlačevanje in prostor za alternativne rešitve”. Zato je po Ruplovo najbolje sprejeti rešitev, ki jo je sestavil Martti Ahtisaari, čeprav je njena vsebina še vedno tajna, videl pa je ni niti Rupel sam.

Brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva je na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu pozval razvite države, naj nehajo subvencionirati svoje kmete, saj tako najbolj škodujejo najrevnejšim državam. Glede na to, da podobni pozivi že desetletja neuspešno napadajo evropsko politiko subvencioniranja kmetijske proizvodnje, ni razloga, da bi bila zahteva brazilskega predsednika kaj bolj uspešna.

V Somaliji se na ulicah Mogadiša nadaljuje nasilje, v katerem je danes umrlo vsaj pet civilistov. Navkljub začetku umika etiopskih sil, nadomestne sile Afriške unije, ki naj bi zagotavljale mir v državi še niso pripravljene. K temu je največ pripomogla najrazvitejše država Arfiške unije Južnoafriška republika, ki trdi, da nima vojakov, da bi jih prispevala k umiritvi razmer v Somaliji.

KrOFF je scvrla Maja.

Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=10960