Kultura> Humanistika

KAKO PA KAJ SEKS?; ponedeljek, 18.VI.07 ob 16.00
Ponedeljek, 18. 6. 2007

avtor/ica: Alja

Klikni za veliko sliko:

Kako se danes prebivalci urbanega okolja, obkroženi z nenehnimi zahtevami po sproščenosti in trendovstvu, v resnici soočajo s svojo seksualnostjo? Glede na vsesplošno prisotnost spolnih vsebin v medijih, sploh v komercialno obarvanih, je očitno, da se seks prodaja - in to dobro. In ker ljudje kupujejo predvsem to, česar primanjkuje, pa čeprav le navidezno, je moč sklepati, da seksualnost ni najbolj urejen vidik sodobnega posameznika.



Tako se hitro lahko zalomi, ko se seks ne poskuša prodati, temveč izrabiti kot provokativna tematika za osveščanje družbenih frustracij. Tovrstno hipokrizijo so že na začetku svojega delovanja izkusili avtorji raziskovalno-antropološkega projekta Spolnost v tretjem tisočletju – uravnovešanje energij, ki ga vodi Društvo naravno življenje ob podpori revije Psihologija O Osebnosti. Na njihovem plakatu, na katerem naj bi izvirno pod impresionistično naslikanimi tremi paprikami na veliko pisalo Rada imam fuk, a se ga bojim, je zaradi nasveta Oglaševalske zbornice o morebitni tožbi beseda na f zabrisana in tako je originalno verzijo možno videti le na spletu.

O tem smo povprašali Katerino Ferkov, eno od vodij projekta: ...

Projekt je namenjen raziskavi o vplivu čustev na kvaliteto bivanja in ravno seksualnost je kot izvorna energija v človeku pravo gojišče za eksperimentiranje, kar je pred stotimi leti ugotavljal že Sigmund Freud. Prvi institut za preučevanje spolnosti je sicer začel delovati leta 1919 v Berlinu, pravi bum in napoved seksualne revolucije pa je bilo konec 50.- ih poročilo Alfreda Kinsleya o spolni dejavnosti povprečnih Američanov, za katero se je izkazalo, da je bila nepričakovano nadpovprečna. Danes so tovrstne znanstvene raziskave v tujini, kot na primer na ameriških antropoloških univerzah, nekaj povsem običajnega in jih pogosto financira ameriška vlada.

Da je problematika zelo pereča in zelo globalna, kažejo številke o prostituciji, spolnem nasilju, o še vedno prisotni amputaciji ženskih spolovil ter vrsti spolnih predsodkov. Nekatere raziskave si prizadevajo opraviti s tabuji skozi razumevanje energije seksualnosti in v njej iščejo razloge za različne spolne frustracije, od agresije, frigidnosti, impotence, sadizma, pedofilije do bulimije in anoreksije, kot oblike zlorab zavrte spolnosti. Slovenski projekt Spolnost v tretjem tisočletju, v sklopu katerega se je ta petek v mestni hiši odvila tudi okrogla miza, se pompozno loteva brskanja po skritih kotičkih in ostankih krščanske družbe, ki se vznemirjeno trese torej že ob besedici fuk. Če jo vi prenesete bolj mirno in imate nekaj prostega časa, se lahko kot prostovoljec raziskave tudi udeležite.

O besedi na f je pisala Alja



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=12215