Politika> BritOFF


Torek, 12. 2. 2008

avtor/ica: Lan

Sedma
... kazenski zakonik le na javno sojenje? ...
... Lavrov v Sloveniji...
... Türk: Napolitano tehtno serje ...

Osma
... Kršinar k zdravniku ...
... Butković ponuja odstop ...
... Villepin prodaja Napoleona ...

Deveta
... kancler puši v javnosti ...
... Danska desetletja pred ostalimi ...
... v morju za 2 Texasa smeti ...
... 23 % Britancev: Churchill fiktiven lik ...

Sedma jutranja

Parlamentarni odbor za notranjo politiko bo danes odločil, ali bo o novem kazenskem zakoniku, potekala javna predstavitev mnenj. Predlog zakonika med drugim predvideva uvedbo dosmrtnega zapora, strokovna javnost pa kriči predvsem zaradi rokohitrstva in slonovstva pri njegovem snovanju.

V Slovenijo danes prihaja ruski zunanji minister Sergej Lavrov, ki se bo sešel s slovenskim kolegom Dimitrijem Ruplom, v sredo pa se bo udeležil srečanja trojke EU-Rusija na ravni zunanjih ministrov. Po pričakovanjih bo v ospredju vprašanje Kosova.

Danilo Türk se je v ponedeljek v New Yorku odzval na besede italijanskega kolega Giorgia Napolitana, ki jih je izrekel na Dan spomina na povojne poboje in odhod Italijanov z ozemelj, ki so po drugi svetovni vojni pripadla Jugoslaviji.

Türk je v odgovoru na novinarsko vprašanje dejal, da je prebral govor italijanskega predsednika in ocenil, da je predsednik Napolitano v zaključku svojega govora podal nekaj tehtnih misli, ki se tičejo izkušenj iz preteklosti, ki se ne bi smele ponavljati zaradi lepše evropske prihodnosti. "Bil pa bi prepričljivejši, če bi v svojem govoru omenil fašizem z imenom. Kajti fašizem je eden tistih totalitarizmov, ki so se pojavljali na začetku 20. stoletja, ki so povzročili veliko gorja in privedli do nadaljevanja težav v Evropi," je dejal Türk.


Osma jutranja

Člani Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti, ki prihajajo iz vrst SDS-a so v ponedeljek vložili zahtevo za sklic nujne seji v zvezi s psihičnim nasiljem, trpinčenjem in nadlegovanjem novinarjev Maga na delovnem mestu.

4. februarja se je na člane omenjene komisije, preko dopisa poslanega tudi inšpektoratu za delo, obrnil Igor Kršinar, novinar tednika Mag, ki parlamentarno telo obvešča, da sta bila s Silvestrom Šurlo s strani odgovornih na tedniku Mag deležna psihičnega nasilja in žaljivega ravnanja, zaradi česar je moral Kršinar poiskati tudi zdravniško pomoč. Šurla je bil že pred tem premeščen na Total tedna.

Oglasil se je Davor Butković, novinar Jutarnjega lista, ki je, oziroma, ni opravil intervjuja s hrvaškim premierjem Ivom Sanaderjem. Butković odgovornost za profesionalni lapsus prenaša izključno nase, ponuja pa tudi odstop z mesta urednika javnega sektorja pri medijski hiši EPH, ki časnik izdaja.

Dominique de Villepin, francoski premier v letih 2005 do 2007, velik poznavalec in občudovalec Napoleona I., prodaja zbirko knjig in rokopisov o nekdanjem cesarju. Zbirka okoli 350 knjig in dokumentov, kolikor jih bodo ponudili na dražbi, je ocenjena na 400.000 evrov. Glede razlogov za prodajo je predstavnik dražbene hiše izjavil, da želi De Villepin "končati poglavje o Napoleonu".


Deveta jutranja

Aktivisti so v Hamburgu ovadili nekdanjega zahodnonemškega kanclerja Helmuta Schmidta ter gospo Schmidt zaradi kajenja na javnem mestu. V medijih so se namreč pojavile fotografije para, ki je kadil na neki zabavi. Schmidt je zahodnonemško administracijo vodil med letoma 74 in 82.

Danska je svetel zgled pri uvajanju inovacij ter vzdrževanju visoke ravni ponudbe socialne politike in države blaginje. Tudi pri skrbi za ostarele. Direktorica doma za upokojence v Charlottenlundu v okolici Kopenhagna tako uporabnikom pomaga in omogoča pri vzpostavljanju kontaktov s prostitutkami.

San Francisco Chronicle pa poroča, da se v Tihem oceanu, med tem severnokalifornijskim mestom in Havaji, že od sredine prejšnjega stoletja plava orjaška zaplata plastičnih smeti, ki so jo skupaj zbrali tokovi. Njena površina naj bi bila enaka dvema Texasoma, težka pa naj bi bila okoli 3,5 milijonov ton.

Britanska televizija UKTV Gold je pred kratkim na vzorcu 3.000 anketirancev ugotovila, da njih 58 odstotkov verjame, da je bil Sherlock Holmes resnična oseba (Arthur Conan Doyle si ga je izmislil leta 1887), kar 23 odstotkov pa je med fiktivne zgodovinske osebnosti uvrstilo Winstona Churchilla.

Po BritOFFu je prekopaval Lan.




Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=14293