Politika> OFF Program

OFF pijanega medveda
Sreda, 12. 11. 2008

avtor/ica: Nejc M.

...Severna Koreja zagrozila Južni z zaprtjem meje....
... Kamerunski uporniki izpustili 10 talcev....
...Nesodelovanje hrvaške, srbske in črnogorske policije v boju proti mafiji...
...Gensko spremenjena hrana ogroža tudi plodnost...


OFF NAPOVEDNIK

Ste se ga že kdaj napili kot medved? »Kot medved?! Kot krava že, kot medved pa...« boste najverjetneje odgovorili. Če so bile vaše noge mlahave, hoja podobna kačjemu premetavanju iz leve v desno in če vaše razpoloženje ni moglo pokvariti nič, potem, potem se ga niste nasekali kot krava, pač pa medved.

Primerjava z rjavim gozdnim ne-prijateljem v pijanosti izgubi vso metaforičnost, vedno povedati medvedji strokovnjaki. Pravi vsi zgoraj opisani sindromi – od težav z ravnotežjem, pa vse do vsemogočnega veselja, so bojda povsem značilni tudi za nacejenga medveda. Ker ta s prijatelji malo teže sede za šank in ker tudi osebne izkaznice ne premore, da bi svojo polnoletnost izkazoval v bližnjem Mercatorju, poišče resnico kar v prezrelem sadju. To sicer ne proizvede kdo ve koliko alkohola, a ob medvedovih gigantskih prehrambenih kapacitetah dosežejo učinek. Letos pa še, bolj, modrujejo medvedjelogi, kajti narava je bila sadju in medvedjim žurom naklonjena.

Podobno kot pri človeku, ko nadpovprečno veseljači v začetno-novembrskih, martinovih dnevih, je tudi pri medvedu na koledarju označeno kot sadja oziroma pijanosti polno. »Še zadnje hruške in jabolka poglodam in se ga še poslednjič sesujem,« si reče s kolegi, nato pa se za več mesecev zvali v brlog.

OFF PROGRAM

Severna Koreja je južni sosedi za prvi december napovedala zaprtje meje med državama. Pjongjang, ki je s tem dosegel enega vrhuncev v večmesečnem kazanju mišic obeh držav, je potarnala nad konfrontacijo »več kot nevarne stopnje«, na drugi strani pa so Južni Korejci pozvali k nadaljevanju »godotevskega« (izg. godojevskega) dialoga in izrazili kao obžalovanje. Še največje posledice morebitnega zaprtja meje utegnejo čutiti zaposleni v industrijskem kompleksu Kaesong, nastanjenim med obema mejama, ki ga v tem primeru čaka ukinitev.

Nekdanjemu tajvanskemu predsedniku Chen Shui-bianu je domače sodišče odredilo pripor, potem so ga zaradi domnevnega jemanja podkupnine, pranja denarja in ponarejanja dokumentov že včeraj aretirali. Shui-bian je bil sprva zaradi navedb, da ga je ob aretaciji pretepla policija, pripeljan v bolnišnico, kasneje pa za rešetke. Nekdanji prvi mož Tajvana, za časa vladanja znan po proti-kitajski in pro-tajvanski politiki, naj bi med drugim poneveril 15 milijonov tajvanskih dolarjev, obtožnica proti njemu pa še ni bila vložena.

Kamerunski uporniki so iz polotoka Bakassi izpustili deset pretežno francoskih talcev. Ugrabitelji so izpust deseterice pogojevali z obnovitvijo pogovorov s kamerunskimi oblasti glede naftno bogate regije, ki poteka med Nigerijo in Kamerunom. Talci so v uporniških rokah prebivali od konca oktobra, ob izpustitvi pa so bili zdravi prepeljani v kamerunsko prestolnico, Yaounde.

Sudanski predsednik, Omar al Bašir, je napovedal prekinitev spopadov v Darfurju. Prekinitev naj bi bila »brezpogojna in takojšnja«, predsednik pa je ob tem velel tudi razorožitev vseh vpletenih milic, ki se spopadajo na sudanskem jugozahodu. Al Baširjev miroljuben poziv k prekinitvi ognja, za katerega je v veliki meri odgovoren prav on sam, je prenaiven, da bi mu bilo verjeti. Ni namreč odveč poudariti, da proti sudanskemu predsedniku na Mednarodnem kazenskem sodišču teče proces, ki Al Baširja bremeni genocida in zločinov proti človeštvu, ter bi ga bilo po mnenju sudanskega voditelja najlažje upočasniti, če že ne ustaviti s podobnimi trenutki miroljubnosti in ljubezni.

Hrvaški varuhi reda in miru so mednarodnim ustanovam potožili, da jim pri preiskovanju umorov Iva Pukanića in Nike Franjiča ne pomagajo srbski in črnogorski kolegi. Črnogorska in srbska policija, kljub smelim napovedim na začetku, ne prispevata nič k preiskavi, Hrvaška pa mednarodne ustanove poziva, naj pritisneta nanju. Hrvati so se ob tem obregnili še ob Republiko srbsko, ki ji očitajo spodletelo prijetje Željka Milovanoviča, osumljenega, da je pokojnima Pukaniću in Franjiću pod avto podtaknil bombo.

Avstrijska vlada je objavila raziskavo, opravljeno na miših, krmljenih z gensko spremenjeno koruzo, ki kaže možne vplive gensko predelane hrane na plodnost. Več o raziskavi vodja kampanj za politike Evropske unije pri Greenpeacu, Nina Štros:



Že od sinoči je znana nova 19-članska vladna ekipa ministrov, čaka pa jo še potrditev znotraj strank vladne koalicije, nato pri pristojnih delovnih telesih državnega zbora in nazadnje še v državnem zboru. Z novimi ministri pa smo dobili tudi nove poslance. Na mesto tistih, ki so v vlado prestopili iz poslanskih klopi, seveda. Na parlamentarne gumbe bodo v naslednjih štirih letih pritiskali še: Marijan Križman, Cveta Zalokar Oražem, Draško Veselinovič, Miroslav Klun, Milan M. Cvikl, Lojze Posedel in Andrej Magajna. S slednjim smo na kratko spregovorili o njegovi novi službi:



Kranjska Akademija Izbruh nocoj prireja pogovor o problematiki brezdomstva. Več o dogodku in sodelujočih smo se pogovarjali s predstavnikom AKD Izbruh, Samom Košnikom:



AKD Izbruh pa se sooča tudi s težavo morebitne denacionalizacije zemljišča in stavbe, v kateri društvo domuje. Po navedbah Košnika naj bi bil postopek vrnitve zemljišča že praktično končan:









Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=16954