Univerza> Kaj pa Univerza?

Anketa Ne o liberalizmu!
Sreda, 24. 12. 2008

avtor/ica: univerza



Za žrtve tokratnega anketiranja smo si izbrali naključne mimoidoče na nenaključnih krajih. Študente in ostale delujoče smo iskali predvsem na Ekonomski fakulteti in FDV-ju. Ker smo v času, ko že tečejo intenzivne priprave na zimska prazno - vanja, je bil temu primeren tudi obisk in pretok študentov na omenjenih fakultetah. Hodniki so s svojo relativno izpraznjenostjo že dajali vedeti, da se približuje sušno obdobje človeških primerkov, ki jih je še moč najti na marmornatih in linolejskih tleh v strugah fakultet.

Da pa tistim redkim primerkom, ki smo jih našli ne bi bilo prizaneseno, smo jih povprašali o tem, kaj po njihovem in kaj njim pomeni neoliberalizem. Ta magična beseda je v zadnjih letih vse bolj v uporabi, vendar se zdi, da jo kljub visoki frekvenci uporabe dela magično prav tančica nevednosti. Pri nas se je najbolj popularizirala ob reformah, ki jih je vlada hotela speljati v prejšnjem mandatu, npr. enotna davčna stopnja, vendar so bile zadeve ustavljene predvsem s strani protivladnih protestov.

Nekateri trdijo, da gre pri neoliberalnih ukrepih zgolj za ukrepe, ki bi povečali gospodarsko rast in rast BDP-ja, manj pa jih zanima dejanska porazdelitev slednjega. Friedmanu, enemu največjih protagonistov tovrstne ideologije se tako v delu Kapitalizem in svoboda zapiše:

Ker je ustvarjanje dobička bistvo demokracije, je vsaka vlada, ki sledi protitržni politiki, protidemokratična, ne glede na to, koliko osveščene vseljudske podpore uživa.

Danes predvsem v luči mednarodne finančne krize postajajo tudi kritike proti neoliberalizmu vse glasnejše. Ekonomsko politični koncept, ki je ideološko prežemal Svet od 70. let prejšnjega stoletja pa naj bi se znašel v krizi. Napako tovrstnih konceptov nam lepo osvetli John Maynard Keynes. Johnnyboy pravi, da kapitalizem temelji na presenetljivem prepričanju, da bodo najbolj pokvarjeni ljudje počeli najbolj pokvarjene stvari za dobrobit vseh. Danes pa se o neoliberalizmu pojavljajo mnenja, da je tovrstna ideologija, vsaj za zdaj, bankrotirala.

Število anketiranih je bilo primerno prihajajoče obstoječi recesiji. Vzrok lahko pripišemo verjetno potrošniško pomembnejšim opravkom, ki jih opravljajo študentje v tem poznem decembrskem času. Verjetnost, da bi jih našli na fakultetah je skoraj nična, redkim prisotnim pa se vsem strašansko mudi. Nekateri nam vendarle niso ubežali in so voljno odgovarjali na zastavljeno jim vprašanje:

V imenu božička, svetovne recesije in prodanih duš vam Univerzitetna redakcija želi vesel bankrot in srečno kreditiranje.

Neoanketiral FIskra, s komunističnim manifestom mu je nad glavo visel JureG.

 



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=17470