Politika> KrOFF

PICASSOV KROFF
Torek, 9. 6. 2009

avtor/ica: igorp

... Ameriške banke prebolele virus...
... prvi zapornik iz Guantanama pred civilnim sodiščem...
...ukradli Picassa - ponovno...
... Bolgariji se obeta ponovno štetje glasov...
... Sloveniji pa postopek pred Evropsko komisijo...

Da je bila finančna kriza ameriških bank bolj kratkega veka, dokazuje poskus odplačila 68 milijard dolarjev posojila ameriški vladi s strani desetih bank. Banke so pomoč iz sklada 700 milijard dolarjev dobile pred meseci, a kaj ko je ameriška vlada skupaj s pomočjo bankam vsilila tudi pogoje, ki med drugim omejujejo plače direktorjem, izplačilo nagrad in podobnih pridobitev turbo kapitalizma. Finančno ministrstvo je nad predlogom bank še skeptično, saj se želi najprej prepričati, da banke čez nekaj mesecev ne bodo ponovno potrebovale pomoči. Vlada pa je s posojanjem denarja nekaj celo zaslužila, saj je s finančno pomočjo vstopila v lastniško strukturo bank in tako dobila dobre štiri milijarde dolarjev dividend.

Pred civilno sodišče v New Yorku bo stopil prvi zapornik iz Guantanama. Ahmed Ghailani je obtožen sodelovanja pri napadu na ameriški ambasadi v Tanzaniji in Keniji leta 1998. Ghailani je bil leta 2004 ujet v Pakistanu, obtožen pa je dostave eksploziva za napad v Tanzaniji. Obtožnica se sicer bere kot slabo napisani žepni roman, saj je Ghailani obtožen sodelovanja z Osamo bin Ladnom in drugimi člani Al Kaide, s katerimi je želel pobijati Američane po svetu.

Javno razkritje kupovanja glasov na evro poslanskih volitvah v Bolgariji skuša izkoristiti zveza bolgarskih opozicijskih strank Modra koalicija, ki je zahtevala ponovno štetje glasov. Zveza je sicer zbrala 7,99 odstotka glasov ter s tem en poslanski sedež. Če bi zbrali samo še 350 glasov več, bi z osmimi odstotki dobili še en poslanski sedež v Evropi.

Iz umetniškega sveta pa prihaja nova vest o ropu. V Parizu so iz Muzeja Picasso ukradli risbe s podpisom slavnega kubista. Preiskovalci trenutno ne vedo niti kdaj, niti kako so bile risbe odtujene. Po ocenah pa je ocenjena vrednost risb osem milijonov evrov.

Slovenija se bo pričakovanju ministra za finance podobno kot večina evropskih držav znašla pred postopkom Evropske komisije zaradi prekomernega javnofinančnega primanjkljaja jeseni preteklega leta. Primanjkljaj je nedvomno presegel dovoljene tri odstotke bruto domačega proizvoda. Slovenija naj bi še pred pričetkom postopka Evropski komisiji že poslala načrt stabilizacije. V evropski družini 27 držav se je postopku zaradi prevelikega primanjkljaja uspelo ogniti samo v Luksemburgu, na Nizozemskem in na Finskem.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=19525