Kultura> Pisma iz tujine

SONAR - 16. festival napredne glasbe in multimedijske umetnosti v Barceloni
Sreda, 17. 6. 2009

avtor/ica: Sebastjan Leban

Ta teden se v Barceloni začenja 16. edicija festivala napredne glasbe in multimedijske umetnosti, Sonar. Festival poteka na dveh lokacijah: dnevni Sonar v Muzeju za sodobno umetnost in Centru za sodobno kulturo v samem središču Barcelone, v okrožju El Raval, nočni Sonar pa v industrijski coni Barcelone, imenovani La Fira Gran.

Ta teden se v Barceloni začenja 16. edicija festivala napredne glasbe in multimedijske umetnosti, Sonar. Festival poteka na dveh lokacijah: dnevni Sonar v Muzeju za sodobno umetnost (MACBA) in Centru za sodobno kulturo (CCCB) v samem središču Barcelone, v okrožju El Raval, nočni Sonar pa v industrijski coni Barcelone, imenovani La Fira Gran.

Dnevni Sonar se odvija na štirih odrih: SonarHall, SonarVillage, SonarComplex in SonarDome, na katerih bomo lahko letos poslušali izjemen žanrski izbor ustvarjalcev s celega sveta, ki bodo v treh dnevnih terminih poskrbeli za novo, nepozabno glasbeno in vizualno doživetje. V sklopu dnevnega Sonarja se bo med drugim predstavila skupina Konono No1 iz Konga. Zanjo je značilna svojevrstna glasba eliktrificiranih likembejev, opremljenih s tolkali in ročno izdelanimi mikrofoni iz magnetov rabljenih avtomobilov.

Tu je še dvojica iz tandema Institute Fatima, ki izdeluje aparate raznih oblik, s katerimi raziskuje elektronski univerzum, ki ga s pomočjo kamer in senzorjev, nameščenih ob objekt in nanj, vizualno materializira. Seveda ne gre pozabiti na Marka Jonesa, ustanovitelja Wall of Sound, na Mulatuja Astakeja in na skupine Heliocentrics, Debruit, Davic Nod ter mnogih drugih. Poseben gost festivala je letos tudi sirijska legenda folka, Omar Souleyman, ki je posnel več kot 500 albumov.

Med gosti dveh nočnih Sonarjev, ki tradicionalno predstavljata višek festivala, pa lahko najdemo Orbital, Grace Jones, Late of the Pier, Erol Alkan, LCD Soundsystem, Animal Collective, Buraka Som Systema in kopico drugih. Zadnji preigravajo značilne ritme angolske glasbe kuduro in so bili med drugim podrobneje predstavljeni tudi v tolpi bumov.

Letošnja, 16. edicija, prinaša zanimivo novost za najmlajše, Sonar Kids, ki bo potekala v nedeljo in bo predstavila digitalno kulturo tudi tej generaciji. V okviru nedeljske prireditve bodo poleg glasbenih nastopov in performancev, organizirane tudi razne delavnice, na katerih bodo najmlajši lahko preizskusili svojo kreativnost.

Sonar se tradicionalno otvori v četrtek zvečer v Avditoriju, ki služi kot tretja lokacija festivala in vsako leto obiskovalcem ponudi vizualno elektroinstrumentalno predjed pred petkovim in sobotnim večerom. Seveda poznavalci festivala četrtkov večer navadno preživijo v znanem klubu Razzmatazz, kjer se lahko dodobra izživijo ob ritmih elektronike.

V okviru festivala Sonar je organizirana tudi SonarMAtica, kjer se predstavljajo različni multimedijski projekti. Konceptualna zasnova letošnje razstave z naslovom Mechanics zaključuje trilogijo, ki obravnava relacijo med tehnološkim impaktom devetnajstega stoletja in enaindvajstega stoletja, njuno korelacijo, kakor tudi ideološko nadgadnjo, ki se nahaja za zunanjim ovojem tehnologije.

Posebno mesto ima tudi SonarExtra, v katerega sta vključeni razstavi, organizirani v Muzeju za sodobno umetnost in Centru za sodobno kulturo. V zadnjem letos velja še posebej izpostaviti razstavo Gangs of the 80s: Cinema Press and the Street, ki obravnava probleme mladostniškega kriminala in njegove reprezentacije v filmu ter ga prek dokumetarnega materiala iz tistega časa dopolnjuje v logično zgrajeno celoto, ki se nepretrgano nadaljuje vse do danes. Razstava obenem obravnava urbane, družbene, politične in ekonomske spremembe, ki so zaznamovale osemdeseta leta, in jih preko dokumetarnega medijskega gradiva postavlja ob bok današnji neoliberalni realnosti in z njo povezanimi problematikami.

V luči povedanega lahko festival Sonar označimo kot tisti pozitivni del digitalne kulture, ki raziskuje nove oblike sporočanja, izražanja in raziskovanja, ki omogoča tako interdisciplinirano delovanje na kontekstualnem področju v okviru posameznega medija kot raznovrstnost njegove tehnološke manifestacije.

Za tokratna Pisma iz tujine je pisaril Sebastjan Leban.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=19614