Politika> KrOFF

KURDSKI KrOFF
Torek, 10. 11. 2009

avtor/ica: tadejla

... turški načrt o koncu konflikta s kurdsko delavsko stranko ...
... češki vojaki v Afganistanu z nacističnimi simboli ...
... južnoafriška policij ubija tudi triletne fantiče ...
... razkorak v stališču do arbitražnega sporazuma med Evropsko ljudsko stranko in njenimi slovenskimi evroposlanci ...

Turško notranje ministrstvo bo predstavilo podrobnejši načrt o končanju petindvajsetletnega konflikta s Kurdsko delavsko stranko. Načrt predvideva povrnitev krajevnih imen in delno izobraževanje v kurdščini ter svobodno uporabo kurdskega jezika v volilni kampanji. Boj Kurdov za avtonomijo jugovzhodnega dela države je doslej terjal štirideset tisoč življenj, zato bo načrt verjetno razburkal nacionalistična čustva Turkov. Tudi zato so Kurdi šele pred kratkim dočakali uradno priznanje lastne identitete, pa čeprav predstavljajo več kot dvajset odstotkov prebivalstva.

Zelo primerno opravo sta si izbrala češka vojaka na misiji v Afganistanu. Na čeladah sta imela nalepljene nacistične simbole SS – brigad, zaradi česar sta bila suspendirana. Enaka usoda je doletela tudi njunega nadrejenega, ker je poskušal škandal pomesti pod preprogo. V Afganistanu je sicer v okviru NATO-ve okupatorske misije tristo trideset čeških vojakov.

Južnoafriški organ za nadzor policije je obsodil uboj triletnega fantiča. Policist ga je ustrelil v sumljivem avtomobilu, ker je njegovo piščalko zamenjal za orožje. Storilec je bil obtožen umora in ostaja v priporu, fantičevo družino pa je poleg vsega najbolj šokiralo njegovo popolno pomanjkanje obžalovanja.

Trije slovenski evroposlanci so vodji svoje desnosredinske poslanske skupine, Evropske ljudske stranke, predstavili stališče do arbitražnega sporazuma. Kot je povedal Milan Zver, so to storili zaradi nestrinjanja z uradnim stališčem skupine. Ta je namreč podpis arbitražnega sporazuma podprla, medtem ko matične stranke omenjenih poslancev v Sloveniji sporazum zavračajo. Alojz Peterle je vodji skupine razložil, da je bil s podpisom sporazuma storjen šele prvi nujen korak, medtem ko je Romana Jordan Cizelj dodala, da od enega sestanka še ne pričakuje sprememb stališča poslanske skupine. Njen vodja, Joseph Daul, sestanka ni želel komentirati.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=21160