Politika> OFF Poročilo

MILITARIZACIJA ALI ZGOLJ UNIFORMIRANO IZOBRAŽEVANJE?
Petek, 13. 11. 2009

avtor/ica: Boris V.

NATO je v Sloveniji sprožil PR ofenzivo z razpravami, ki naj bi imele namen priprave novega strateškega koncepta NATA. Na Fakulteti za družbene vede, ki ji prisotnost NATO-vih spin doktorjev ni tuja, se je tako odvila razprava na to temo. Dogodek je sicer obskuren z vidika povedanega, bolj zanimivo je obstransko dogajanje in simbolika dogodka.

NATO je v Sloveniji sprožil PR ofenzivo z razpravami, ki naj bi imele namen priprave novega strateškega koncepta NATA. Zato se odvijajo razprave o izkušnjah iz vojaških operacij, angažmaju zavezništva, grožnjah ter možnostih za učinkovitost te vojaške zveze. Na Fakulteti za družbene vede, ki ji prisotnost NATO-vih spin doktorjev ni tuja, se je tako odvila razprava na to temo, sodelovali pa so Jamie Shea, direktor Natovega političnega načrtovanja in tiskovni predstavnik NATA v času bombardiranja Zvezne republike Jugoslavije, član Natove skupine strokovnjakov Giancarlo Aragona, profesor na Univerzi Južne Danske Sten Rynning ter Anton Bebler, predsednik Evroatlantskega sveta Slovenije, ki je prostor za razpravo od FDV-ja tudi najel. Dogodek je sicer obskuren z vidika povedanega, bolj zanimivo je obstransko dogajanje in simbolika dogodka.

Znotraj fakultete so se nahajali tudi uniformirani vojaki, kar je sporno z vidika avtonomije Univerze, v prostorih katere naj se ne bi nahajale uniformirane osebe represivnih organov. Pred fakulteto in v njej pa se je odvijal tudi protest skupine študentov s transparenti, ki so delili letake proti NATU in skušali brezplačno razdeljevati hrano v okviru projekta »Hrana, ne bombe«. Prišli so pripadniki drugega represivnega organa, policije, in začeli poizvedovati, kdo je organizator protesta. Več o temu nam je povedala ena od prisotnih na protestu, Nika:



Zakaj je policija sploh prišla na kraj dogodka in kako je reagirala, nam je povedal Tomislav Omejec, vodja oddelka za splošne policijske naloge na policijski upravi Ljubljana:



Glede vstopa policistov v poslopje fakultete je Omejec dejal sledeče:



Omejca smo prosili, naj pojasni pod kakšnimi pogoji lahko policija sploh vstopi v poslopje fakultete:



Spomnimo na lanske decembrske proteste v Grčiji, kjer so protestniki celo streljali na policijo z območja univerze, pa policija tja vseeno ni smela vstopiti. Bolj pomembno je, zakaj FDV na široko odpira vrata predstavnikom militaristične organizacije kot je NATO in ali imamo lahko ta dogodek za militarizacijo Univerze? Prodekanja FDV Monika Kalin Golob:



Kalin Golobovo smo vprašali tudi, kakšno luč meče prisotnost uniformiranih vojakov na FDV in ali to ne zatira kritičnega razmišljanja o militarizaciji?



Govorili smo tudi z obrambno ministrico Ljubico Jelušič, ki je bila prav tako navzoča na razpravi. Tako je pojasnila, zakaj so bili na fakulteti tudi uniformirani vojaki:



Jelušičeva je sicer dejala, da protestnike zelo ceni, saj so pokazali, da jih zanima politika, takole pa je odgovorila na vprašanje, kakšno mnenje ima o študentih, ki so protestnikom skušali iz rok iztrgati transparente:



Ob takšnih dogodkih za Fakulteto za družbene vede težko rečemo, da spodbuja kritična razmišljanja o pojavu militarizacije, še posebej v okolju kot je univerzitetno. Če k temu dodamo, da fakulteta svoje prostore oddaja organizacijam z namenom promocije militarističnih organizacij, je slika toliko bolj jasna. Pojasnjevanja, da gre zgolj za vrsto izobraževanja, uniforme gor ali dol, pa prepustimo otrokom.

OFF Poročilo je pripravil Boris.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=21200