Politika> KrOFF

KrOFF RADIOAKTIVNEGA TURIZMA
Ponedeljek, 13. 12. 2010

avtor/ica: tadejla

... iranski zunanji minister dobil brco v rit ...
... po Černobilu se bodo sprehajali turisti ...
... opogumljeni poslovneži poslali mafijce za rešetke ...
... Ernst & Young: letos 1,3 odstotna rast BDP-ja ...

Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad je s položaja nepričakovano brcnil zunanjega ministra Manušerja Motakija, ki je trenutno na obisku v Senegalu. V zadnjih letih je več parlamentarcev pozvalo k njegovi zamenjavi, ker naj v tujini ne bi dovolj prepričljivo zagovarjal stališč v zvezi z iranskim jedrskim programom. Motaki je bil sicer zunanji minister vse od leta 2005, ko je Ahmadinedžad prišel na oblast. Ta je ministrske posle začasno že zaupal podpredsedniku in vodji jedrskega programa Aliju Akbarju Salehiju.

Ukrajinsko ministrstvo za izredne razmere je najavilo namero, da se prihodnje leto območje okoli nedelujoče jedrske elektrarne Černobil odpre za obiskovalce. Območje v polmeru 48 kilometrov je bilo zaprto zaradi radioaktivnega sevanja kot posledice nesreče leta 1986, vseeno pa je bilo po podatkih Mednarodne agencije za jedrsko energijo v tem času sevanju izpostavljenih okoli 6,6 milijona ljudi v Ukrajini, Belorusiji in Rusiji. Ministrstvo je še sporočilo, da bo v štirih letih končan nov, jeklen sarkofag nad reaktorjem, ki je v nesreči eksplodiral. 870 milijonov evrov stroškov bodo krili mednarodni donatorji.

Italijanska policija je v okviru akcije proti največji mafijski družini v Palermu, klanu Lo Piccolo, aretirala več kot polovico od 63-ih osumljencev, za katerimi so bile razpisane tiralice. Izdanih je bilo tudi 26 zapornih nalogov za osumljence, ki so zaradi drugih zločinov že za rešetkami, vse pa zaradi mafijskega izsiljevanja. V pomoč policiji so bili predvsem podjetniki, ki so se odločili spregovoriti o plačevanju tako imenovane varščine, pomagala pa je tudi lokalna protimafijska poslovna druščina „Addio Pizzo“, ali po domače „Zbogom varščina“.

Mednarodna svetovalna družba Ernst and Young Sloveniji za letos napoveduje 1,3 odstotno rast bruto domačega proizvoda in javnofinančni primanjkljaj v višini 6,2 odstotka BDP-ja. Ta naj bi naslednje leto zaradi višjih fiskalnih prihodkov padel pod pet odstotkov BDP-ja, javni dolg pa se bo precej približal povprečju v evroobmočju, kar pa bo še vedno slabše od obdobja pred izbruhom krize. Kljub temu so pri Ernst and Young prepričani, da bonitetna ocena Slovenije ni prizadeta in ostaja visoka.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=25904