Glasba> RŠ recenzija

Marc Ribot!!!
Petek, 15. 4. 2011

avtor/ica: Andraž Bizjan

Sinočnji del sklopa Džez pri Koritu je sprejel pri nas že kar rednega, a zato nič manj imenitnega gosta. Za navdušeno občinstvo Menze na Metelkovi je strune krivil newyorški kitarist Marc Ribot. Za razliko od zadnjih nekaj nastopov pri nas je tokrat oder zapolnil sam. (v celoti!)

MARC RIBOT, 14. 4. 2011; Menza pri koritu- metelkova mesto, Ljubljana

* Sinočnji del sklopa Džez pri Koritu je sprejel pri nas že kar rednega, a zato nič manj imenitnega gosta. Za navdušeno občinstvo Menze na Metelkovi je strune krivil newyorški kitarist Marc Ribot. Za razliko od zadnjih nekaj nastopov pri nas je tokrat oder zapolnil sam.

Glasbeno preteklost tega slovitega avant-jazzista smo na valovih Radia Študent že obdelali po dolgem in počez, zato s tem ne bomo izgubljali preveč vrstic, a brez omembe nekaterih izmed njegovih podvigov, ki so, kot bomo ugotovili, relevantni za sinočnji nastop, pač ne gre. Precejšnji delež materiala za koncert je prišel po pričakovanjih s kitaristovega zadnjega solo albuma Silent Movies. Ta zbirka skladb, ki jo skupaj veže takšna ali drugačna povezava s filmom, je gotovo med bolj melodičnimi in atmosferičnimi albumi v Ribotovi diskografiji, a to še zdaleč ne pomeni, da je bil včerajšnji koncert enoličen. Nezgrešljiv svobodnjaško jazzovski pridih je zveste poslušalce lahko spomnil na zadnje gostovanje newyorčana pri nas, in sicer v okviru zasedbe Sunship kot poklon velikanu Johnu Coltraneu, pa tudi na malo bolj oddaljeno gostovanje na Cankarjevem Jazz Festivalu izpred šestih let, kjer je skupaj z zasedbo Spiritual Unity priklical duha Alberta Aylerja.

Koncert se je, glede na lokacijo, začel s presenetljivo časovno točnostjo. Da organizatorji mislijo resno, so potrdili tudi z dokaj zasoljeno ceno in pa opozorilom pri blagajni, da se med predstavo ljudstva ne spušča več noter. Pozitivno presenečenje so bila sedišča, ki za koncerte v Menzi sicer niso v navadi, a so za tovrstne večere dobrodošla in edina spodobna rešitev – medtem ko smo izpod Ribotovih prstov vajeni tudi ritmov, ki vabijo k premikanju, je bilo njegovo muziciranje tokrat bolj namenjeno meditativnemu in podrobnemu poslušanju, kot pa plesnim gibom.

Predstava je bila sestavljena iz dveh enournih sklopov, a se ni zdela konceptualno razdeljena, pač pa je njena sestava spominjala na tok misli, v čigar spontanost dobimo vpogled skozi Ribotovo improvizacijo samo. Včasih gre za rafal kontrastnih si idej, drugič za temeljito meditacijo nad določeno frazo skozi repeticijo, a nikdar ne moremo popolnoma predvideti, kam vse skupaj pelje, dokler se ne konča. Prav ta nepredvidljivost je tisto, kar omogoča Ribotu, da skozi re-interpretacijo najde svežino tudi v skoraj pol stoletja starih idejah.

Za pomoč pri iskanju svežine je Ribot s seboj pripeljal dve kitari, eno akustično in eno električno, pri čemer je na rahlo razočaranje tistih med nami, ki nam dišijo tudi Ribotove no-wave noiserske ekskurzije, slednjo rahlo zapostavljal. Pozunanjenje idej je tako tričetrt koncerta prenašala akustična kitara, kar pa še zdaleč ni pomenilo monotonosti. Poleg že prej omenjenih vplivov Coltranea in Aylerja je Ribotov nabor stilov začinilo muziciranje ob kakršnem se primerjava z zloglasnim Derekom Baileyem kar ponuja, seveda pa je razpoznaven pečat na Marcovem igranju pustilo tudi mentorstvo Haitijskega kitarista in skladatelja Frantza Casseusa.

Iz Fenderjevega ojačevalca je pravzaprav prihrumelo le ob zaključku drugega sklopa koncerta, ko je glasbenik napovedal svojo priredbo kompozicije Johna Cagea, ''Some of the harmony of Maine''. Tukaj so bili lušti, ki jih je prisotnost take glasbene opreme povzročala mnogim kitarskim navdušencem v občinstvu, povsem upravičeni. Reverb efekt, ki je preplavljal to dekonstruirano pesnitev, je bil naravnost sočen, uporaba disonance, ki ob električni ojačitvi pride še bolj do izraza, ter feedbacka, pa sta kazala na izredno kontrolo pri igranju. Pravo veselje za glasbeniška ušesa.

V Menzi pri Koritu je pristavil uho in oko Andraž Bizjan.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=27430