Politika> KrOFF

PRED SODNIKOM KrOFF
Ponedeljek, 4. 7. 2011

avtor/ica: Nejc M.

...libijski uporniki: za Gadafija ni prihodnosti v Libiji...
...pričelo se je drugo sojenje ex-tunizijskemu predsedniku Ben Aliju...
...sirske sile vdrle v Hamo...
...začete procesa proti beloruskim protirežimskim protestnikom...
...društvo Focus in CEE Bankwatch gospodarskemu ministrstvu izročila peticijo "Slovenija, začni čisto energetsko prihodnost"...

Vodja libijskih upornikov in nacionalnega prehodnega sveta Mustafa Mohamed Abdel Džalil je libijskemu voditelju Moamerju Gadafiju odrekel vsako možnost, da ostane v domovini. Čeprav so takšno možnost uporniki še pred časom dopuščali, po besedah Džalila za kaj takega ni absolutno nobene možnosti več, temveč je treba libijskega voditelja čim prej odstraniti z oblasti in ga postaviti pred sodišče. Eden od Gadafijevih sinov, Saif al Islam, je medtem dejal, da njegov oče nikakor ne namerava zapustiti države, ampak se bo zanjo še naprej boril.

V Tunisu se je začelo drugo sojenje nekdanjemu libijskemu predsedniku Zinu el Abidinu Ben Aliju. Ben Aliju, ki je bil 14. januarja primoran po 23ih letih vladanja sestopiti z oblasti, v tokratnem primeru sodijo zaradi posedovanja orožja in trgovine z mamili. Odvetniki nekdanjega predsednika so prosili za preložitev sojenja, kar pa je sodnik zavrnil. Obramba Ben Alija, ki se nahaja v Savdski Arabiji, zaradi česar mu sodijo v odsotnosti, je zato protestno zapustila dvorano. Junija je sodišče Ben Alija v prvem sojenju zaradi kraje javnih sredstev prav tako v odsotnosti obsodilo na 35 let zapora in 45 milijonov evrov globe.

Sirske vladne sile
so vdrle v mesto Hama, kjer so v petek potekali eni najmnožičnejših protivladnih protestov, preiskale hiše in aretirale več kot 20 ljudi. Vladne enote, ki so se v mesto pripeljale z več deset avtobusi, so po pričevanjih očividcev takoj po prihodu začele streljati na slepo in pri tem ranile najmanj 20 ljudi. Po besedah sirskih aktivistov, naj bi vladne sile že začele prevzemati nadzor nad mestom in zapirati poti do njega. Do vojaškega posredovanja v Hami je prišlo dva dni po tem, ko je predsednik države Bašar al Asad odstavil guvernerja mesta Ahmeda Abdula Azija in tri dni po množičnih petkovih protivladnih protestih, ki se ga je udeležilo okoli 500.000 ljudi.

V Belorusiji so pričeli soditi skoraj 300 aretiranim, ki so na včerajšnji dan beloruske neodvisnosti protestirali proti režimu predsednika Aleksandra Lukašenka. Protestniki so svoje nestrinjanje s predsednikom izražali s ploskanjem, policija pa je aretirala vsakogar, ki se je aplavzu pridružil. Pri tem je uporabila tudi silo in solzivec. Aretiranim, med katerimi naj bi bilo po navedbah skupine za človekove pravice Vjasna tudi 17 novinarjev, zaradi obtožb o huliganstvu grozi do 15 dni zapora.

Društvo za sonaraven razvoj Focus je skupaj z organizacijo „Central and eastern European Bankwatch“ direktorju direktorata za energetiko na gospodarskem ministrstvu Janezu Kopaču predalo peticijo „Slovenija, začni čisto energetsko prihodnost.“ Več o peticiji predstavnica društva Focus, Lidija Živčič.



KrOff je spisal Nejc Marcen, sledijo pa glasbene novice.






Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=28390