Kultura> Fine umetnosti

Od Kapfenberga do Maribora
Ponedeljek, 24. 10. 2011

avtor/ica: Zora Žbontar

Skozi sodobni vidik ukoreninjene krščanske etike avtorica razstave »Prehod«, Vera Stanković, poseže na univerzalni področji človeške minljivosti in smisla naše eksistence. Nad poraženimi, v žrelu Leviatana, se pnejo tisti, ki ustrezajo družbenemu kodu sodobnosti.

Potrebno je prehoditi pot od Kapfenberga do Maribora in galerije DLUM, v kateri Vera Stanković razstavlja svoje delo >>Prehod<< vse do 28.oktobra, da spoznamo zametke idej, iz katerih ta razstava izhaja. Njen osnovni element je majhen glinen človeček v takšni ali drugačni
telesni drži; lahko sedi, lebdi v zraku ali hodi. Običajno je v
množici, izjemoma je sam.

V zmagovalnem delu >>The moment when my thoughts became bloody<< na 06.Internationale Keramik-Biennale 2009 v mestu Kapfenberga množica črnih človečnjakov z rdeče pobarvano glavo sedi na policah. Vera Stanković skozi svoje delo razmišlja o različnih vrstah agresivnosti v sodobni družbi. Pusti odprt prostor za premislek o možnostih sprejemanja določenih vrst nasilja. Nas in sebe uči, kako nasilje opazovati,razumeti in se nanj pripraviti, ko nam ta prekriža pot.

Razstava »Prehod« ohranja osnovni gradnik njenega likovnega izraza, le da tokrat človečke nadzorovano množi v brezkončnost. V delu preizkuša naše možnosti, kako ukaniti sile življenja, ki so vselej vsaj za ped pred našo zavestjo. Dvesto trideset figur strumno stopa po poti do njenega konca, do vrzeli – kar sproži aluzijo na glinene kitajske vojake –, ki je ne uspejo prebroditi vsi. Mnogo jih je poraženih in zavrženih. Te potemnjene in razkosane, pogubljene s prizorišča zgodovine odvažajo rudarski vozički. Za hrabre se pot nadaljuje na drugi strani globeli, ki je na višji stopnji. To pot človeške transformacije dobro opiše spremni tekst k razstavi Sarivala Sosiča.

Delo razrašča univerzalen boj človeka in zunanjih sil, ki sekajo našo življenjsko pot. Zastavlja se vprašanje, kje najti pogum, da bi ušli zlim silam, ki nas puščajo v okovih vlažnih in plesnivih globeli. Ker ni vse tako preprosto, je na dnu mnogo naplavljenih izgubljenih duš. Te sprva brodijo po temačnih prostorih, kot sence, a se po borbi uspejo priplaziti ven, na svetlo. Za nikogar od nas še ni prepozno, saj so nekateri vozovi še tam, čakajoč vsaj še za hip, da se rešimo iz brezna.

Na nek način tam spodaj, na dnu poti, raztreščeni in poležani odpadniki še niso zares umrli. Tam bivajo tisti, ki so pred svojo največjo preizkušnjo in preobrazbo, pred neke vrste iniciacijskim obredom. Skupnost jih bo ali sprejela medse ali zavrnila in odvrgla na pleča ostalih pogubljenih. Nekdo od njih bo izbran za grešnega kozla, nanj bodo padli vsi grehi skupnosti tako kot so bile na Azazela prenesene vse tegobe Izraela. Medtem ko so raztreščeni človečnjaki na drugem koncu prostora že v oblasti starca Harona, ki jih bo za plačilo enega obola popeljal čez reko Stiks v strašljivo podzemlje, na kar stopajoči še zdaleč nismo pripravljeni.

Postavitev Vere Stanković lahko mislimo skozi koordinate krščanske topografije prostora, razdeljenega na nebesa, pekel in vice, s čimer avtorica zaobjame transformacijo življenja v smrt. Skozi sodobni vidik ukoreninjene krščanske etike poseže na univerzalni področji človeške minljivosti in smisla naše človeške eksistence. Nad poraženimi, v žrelu Leviatana, se pnejo tisti, ki ustrezajo družbenemu kodu sodobnosti.

Tako delo odpre vpogled v današnje stanje duha, stremečega k stalnemu napredku. Potisnjeni smo v individualno borbo za preživetje znotraj množice, ki od nas zahteva ravno pravšnjo kombinacijo ekscentričnosti in umirjenosti. Na nek način je vzorec naše biti že predpisan, vsi korakajoči so podobnih dimenzij in barv. A vseeno smo priča vsakodnevnemu preoblikovanju in preurejanju lastnega jaza, ki ostaja na individualni ravni. Na ta način ostajamo lažje nadzirani in manj nevarni. Čeprav korakamo v skupini, v nobenem pogledu ni prisotnega skupinskega duha.

Prispevek je pripravila Zora Žbontar.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=29421