Politika> KrOFF

KROFF RAZKRINKANE BANGLADEŠKE VOJAŠKE ZAROTE
Četrtek, 19. 1. 2012

avtor/ica: Gregor K.

... bangladeška vojska preprečila zaroto znotraj svojih vrst ...
... Angela Merkel in Nicolas Sarkozy se še naprej zavzemata za davek na finančne transakcije ...
... madžarska vlada okupirala prizorišča za opozicijske proteste ...
... Desus na pogajanja za desnosredinsko koalicijo ...

Bangladeška vojska je sporočila, da je preprečila zaroto skupine islamskih fanatikov znotraj vojske, ki so v sodelovanju s skupino izseljencev načrtovali strmoglavljenje premierke Sheikh Hasine. Zarotniki, ki so jih sicer razkrili že prejšnji mesec, so nameravali vlado strmoglaviti med 9. in 10. januarjem. Bangladeška vojska je nekatere med njimi že prijela, med njimi pa so tako sedanji kot nekdanji pripadniki vojske. Za zaroto naj bi stala islamistična skupina Hizbut Tahrir, ustanovili pa so tudi že posebno vojaško sodišče za sojenje zarotnikom.

Nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Nicolas Sarkozy se v skupnih predlogih pred prihajajočim vrhom Evropske unije, ki bo 29. januarja v Bruslju, kljub določenim nasprotovanjem še naprej zavzemata za uvedbo davka na finančne transakcije. Merklova tako vztraja kljub nesoglasjem znotraj vladajoče koalicije. Nemški liberalci, manjši izmed koalicijskih partnerjev, se namreč ne strinjajo z možnostjo uvedbe davka zgolj v območju evra, prav tako pa imajo pomisleke tudi glede same smiselnosti takega ukrepa. Liberalci se tako bolj ogrevajo za davek na finančno dejavnost, s katerim bi drugače obdavčili dobičke finančnih ustanov in tudi visoke plače ter nagrade bančnikov.

Madžarsko opozicijsko gibanje poimenovano 4K! je za 15. marca, ko se na madžarskem spominjajo revolucije proti Habsburški monarhiji leta 1848, napovedalo veliko zborovanje proti po njihovem mnenju avtoritarni politiki premiera Viktorja Orbana. Tega pa verjetno ne bodo mogli izvesti, saj naj bi vlada po poročanju medijev poskušala zborovanje preprečiti. Za 15. marec naj bi namreč oblasti že rezervirale vsa prizorišča za javne dogodke v središču Budimpešte, opozicija pa tako za ta datum ne more več prijaviti svojih shodov.

Izvršni odbor Demokratske stranke upokojencev Slovenije je na današnji seji sprejel sklep, da stranka sprejme vabilo Slovenske demokratske stranke, Liste Virant, Slovenske ljudske stranke in Nove Slovenije za koalicijska pogajanja in za morebiten vstop stranke DeSUS v desno koalicijo. Predsednik stranke Karl Erjavec je povedal, da je pogajalska skupina stranke že sestavljena, pogajanja pa naj bi se začela v petek. Stranka se je za ta korak odločila potem, ko predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković Desusu ni predstavil tako imenovanih prestopnih poslancev, ki bi zagotovili večino njegovi koaliciji, kar je bil pogoj za to, da bi Jankovića podprli za mandatarja. Povedal je še, da možnost, da bi Marko Voljč postal novi mandatar, verjetno ni več realna, saj Voljč ne uživa zadostne podpore parlamentarnih strank.

Komisija za preprečevanje korupcije je prejela ovadbo Davčne uprave Republike Slovenije zoper Zorana Jankovića. Davčna uprava naj bi po včerajšnjem poročanju spletnega portala Pozareport.si Jankovića sumila storitve kaznivih dejanj oškodovanja upnikov, davčne zatajitve, zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in pranja denarja. Proti Jankoviću in še trem osebam pa še vedno poteka tudi sodna preiskava zaradi utemeljenega suma kaznivega dejanja zlorabe položaja v Mercatorju oziroma pomoči pri tem dejanju.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=30485