Politika> KrOFF

KROFF ČOFFF
Sreda, 15. 9. 2004

avtor/ica: Karmelina

Izraelska vojska terjala okoli deset žrtev ... Sojenje Miloševiču prekinjeno do 12. oktobra ... Vzrok strmoglavljenja ruskih letal konec avgusta ... Jose Mario Aznar pred preiskovalno komisijo za teroristične napade 11. marca v Madridu ... Nujna seja o ukrepih glede Piranskega zaliva

Nablus in Zahodni breg



Po spopadih v Nablusu na Zahodnem bregu, je izraelska vojska v Jeninu ubila še najmanj štiri ljudi. Nasilje je botrovalo Šaronovi izjavi, da se Izrael ne bo držal časovnega načrta za Bližnji vzhod, ki ga je podprl lani. Izraelski premier je dejal tudi, da po izpraznitvi vseh judovskih naselbin na območju Gaze in štirih na Zahodnem bregu verjetno ne bo dodatnega umika vojaških sil. Šaron namerava na palestinskih ozemljih ostati tako dolgo, dokler ne bo palestinsko vodstvo po njegovem okusu.

Sojenje Slobodanu Miloševiču na haaškem sodišču je prekinjeno do 12. oktobra. Sodišče ni ugodilo zahtevi za lastno razrešitev zagovornikov Stevena Kaya in Gillian Higgins. Po uradni dolžnosti Miloševiču dodeljenih že 2. septembra, saj naj se zaradi slabega zdravja – kroničnega visokega krvnega pritiska, ne bi bil sposoben braniti sam. Obema zagovornikoma pa dalo časa za pripravo na obrambo. Miloševič pa se še naprej želi braniti sam.

Ruska posebna komisija, ki je preiskovala tragedijo, v kateri sta se konec avgusta takoj po vzletu z moskovskega letališča Domodjedovo zrušili dve letali, je ugotovila vzrok strmoglavljenja. Povzročila naj bi ju eksplozija v potniškem delu letala.

Španska parlamentarna preiskovalna komisija za teroristične napade 11. marca v Madridu se je odločila, da bo na zaslišanje povabila tudi nekdanjega premiera Joseja Mario Aznarja. Od Aznarja bodo skušali dobiti odgovor na vprašanje, ali je morda njegova vlada manipulirala z javnostjo s tem, ko je odgovornost za napade sprva pripisala baskovski separatistični organizaciji ETA. Izkazalo se je namreč, da so za smrt 191 ljudi odgovorni islamski skrajneži. Poleg tega pa naj bi komisija tudi raziskala, ali je socialistična stranka sedanjega španskega premiera Zapatera in njej naklonjeni mediji izkoristila napade v volilne namene, saj so le tri dni po napadih v Madridu potekale parlamentarne volitve.

Na nujni seji Odbora državnega zbora za zunanjo politiko so na pobudo poslanske skupine SLS začeli razpravljati o ukrepih za umiritev razmer v Piranskem zalivu. Seje sta se udeležila tudi Ivo Vajgl, minister za zunanje in Rado Bohinc, minister za notranje zadeve. Manjkal pa ni niti slovenski veleposlanik na Hrvaškem Peter Bekeš.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=4639