Politika> KrOFF

Ni lahko biti KROFF
Četrtek, 13. 1. 2005

avtor/ica: tomazza

Ni lahko bit:
- inšpektor Mednarodne agencije za jedrsko energijo na misiji po vojaških oporiščih v Iranu
- policist misije UNMIK na Kosovu, počilo je v Prizrenu
- ribič v Indijskem oceanu, cunamiji so opustošili ribja lovišča žrtve cunamija

- minister v Janševi vladi, omehčali so se za še 44 milijonov pomoči za JV Azijo


Med težavnejšimi poklici je poklic Inšpektorja mednarodne agencije za jedrsko energijo. Par njih je danes obiskalo iranski vojaški kompleks v Paršinu, 30 kilometrov jugovzhodno od Teherana. Tam naj bi odvzeli vzorce, ki bi povedali, ali skladiščijo jedrski material za vojaške namene. Iranske oblasti jih pozorno opazujejo. Dovolile so obisk objekta, ne bodo pa dopustile vohunjenja po vojaških skrivnostih.

Ni lahko tudi pripadnikom mednarodne policije Združenih narodov – UNMIK na Kosovu. Počilo je v Prizrenu. Eksplozivno telo blizu lokalne zasebne blagovnice Benaf je usmrtilo policista iz Nigerije, ki je sedel v bližnjem službenem vozilu.

Ni lahko biti tudi tujec na začasnem delu v Iraku. V uniforme iraške vojske oblečeni ugrabitelji so iz delovnega mesta v Kirkuku odvlekli 43-letnega bencinkelnerja Abdela Kaleka Ahmeda, ki je Egipčan. Pogrešajo tudi štiri Kurde. Malo boljše pa gre v Iraku roparjem. Z orožjem so napadli eno od bank v Ramadi in odnesli za 13 milijonov in pol ameriških dolarjev plena.

Slabi so obeti za prihodnost tudi za ribiče v Indijskem oceanu. Cunamiji so opustošili tudi ribja lovišča. Ob hrano, delo in zaslužek bo kakih 100 tisoč družin. Nadaljnjih 100 tisoč ljudi pa je pod vprašajem zaradi malarije. Tako je sporočila Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo – FAO.

Te dni ni lahko niti sedeti v slovenski vladi. Medtem ko je zunanji minister Rupel na zasedanju OVSE govoril in govoril in govoril, je vlada sestankovala. Kak dodaten las utegne Janša izgubiti tudi zaradi obtožb nekdanjega ustavnega sodnika Socijalistične federativne republike Jugoslavije, ki je leta 1991 demokratično razsodilo, da je odcepitev Slovenije in Hrvaške neustavna. To je kot priča obrambe na sojenju proti Slobodanu Miloševiču v Haagu povedal nekdanji sodnik Ratko Markovič.

Da pa so v vladi res šibki, dokazuje odločitev, da za prizadete v Jugovzhodni Aziji Republika Slovenija nameni še dodatnih 44 milionov tolarjev davkoplačevalskega denarja.

Po gospodarskem pa smo si omislili še strateški svet za kulturo izobraževanje in znanost. Usluge bodo zaračunovali Aleksander Zorn kot predsednik, France Bernik, Janez Bogataj, Andrej Brvar, Iztok Geister, Peter Jambrek, Dean Komel, Lojze Lebič, matej Makarovič, Mitja Rotovnik, Ivan Štuhec, Jože Trontelj, Žiga Turk, Dane Zajc in Srečko Zakrajšek. Plačeval pa jih bo Janez Janša.

ODPOVED: Za Kroff je pogrnil Tomaž Z.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=5429