Politika> KrOFF

KROFF, 7. junij 2005
Torek, 7. 6. 2005

avtor/ica: Karmelina

novi madžarski predsednik Laszlo Solyom

Madžari dobili predsednika - ugrabljena italijanska humanitarna delavka v Afganistanu živa in zdrava - Turčija lahko reši življenje v Iraku ugrabljenemu turškemu poslovnežu - v Republiki Srbski odpuščenih 548 nabornikov - lanska svetovna vojaška poraba znašala več kot tisoč milijard dolarjev



Madžarski parlament je v tretjem krogu glasovanja končno izvolil novega predsednika države, 63-letnega Laszla Solyoma. Novopečeni predsednik je kandidat opozicije in nekdanji ustavni sodnik. Zmagal je z le tremi glasovi poslancev več kot njegova protikandidatka, sedanja predsednica parlamenta Katalin Szili.

Italijanska humanitarna delavka Clementina Cantoni, ki so jo prejšnji mesec ugrabili v Afganistanu, je dobrega zdravja in se dobro drži. To je v Haagu na konferenci o vzpostavljanju miru, vladavine prava in sprave v Afganistanu zagotovil afganistanski zunanji minister Abdulah Abdulah. Dodal je, da upa, da se postopek za njeno osvoboditev nadaljuje.

48-letni turški poslovnež zagotovo ne uide smrti, če Turčija v naslednjih štirih dneh ne preneha sodelovati z ameriško vojsko. Grožnjo iraške skupine Brigade Alija bin Abija, ki je Turka ugrabila že 24. maja, je objavila televizija v Dubaju.

Vojska Republike Srbske je odpustila 548 nabornikov, ki so aprila na slovesnosti ob dnevu vojske Bosne in Hercegovine, zvestobo prisegli Republiki Srbski in ne skupni državi. Nabornike so odpustili po ukazu obrambnega ministra Republike Srbske Milovana Stankoviča, sprejetega na podlagi odločitve zveze Nato. Najbolj banalna stvar pri celotni zadevi je, da se na dogodek ni odzvalo niti tričlansko predsedstvo BiH niti obrambni ministrstvi obeh entitet.

Svetovni voditelji so v našem imenu v minulem letu porabili več kot tisoč milijard dolarjev za obrambo. Od tega je skoraj polovico porabila samo Amerika, je ugotovil Mednarodni inštitut za mirovne študije iz Stockholma. Stroški za obrambo so dosegli 1035 milijard dolarjev, kar je 79 milijard dolarjev več kot leto poprej, oziroma povedano drugače - nesmiselno oboroževanje je vsako posamezno dušo na Zemlji stalo 162 dolarjev.



Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=6459