Politika> KrOFF

Leni KROFF
Torek, 21. 6. 2005

avtor/ica: Karmelina

we're just passing by

hrvaški patruljni čoln spet rajca slovenske policiste - Školč zahteva računico - Terzič: Srebrenica naj bo sporočilo svetu - (ne)obetaven začetek palestinsko-izraelskega vrha - praznovanje poletnega solsticija v Stonehengu



Na slovenskem morju se je spet zgodil stari scenarij. Hrvaški policijski patruljni čoln se je znova znašel v Piranskem zalivu in zmotil slovenske ribiče, ki so lovili na območju nadzora slovenske policije. Ko so na kraj dogodka pridrveli še slovenski policisti, so se hrvaški umaknili.

V času, ko je dostop do informacij javnega značaja še zelo sveža tema, poslanca opozicijske stranke LDS Jožefa Školča zanimajo stroški Ruplovih izletov. Školč je namreč predsedniku vlade Janezu Janši in zunanjemu ministru Dimitriju Ruplu zastavil vprašanje v zvezi s službenimi potovanji zunanjega ministra v tujino. Ob tem je zahteval podatke o stroških potovanj Rupla in njegovega spremstva za obdobje od 1. januarja do 1. junija. Konkretno ga zanima, na primer, kolikokrat je minister v tem obdobju potoval z najetim, zasebnim letalom in kolikokrat z redno letalsko linijo, zanimajo ga tudi podatki o stroških nočitev in podobno. Opa, Rupsi, bolje zate, da imaš čiste račune!

Na poletnem zasedanju Parlamentarne skupščine Sveta Evrope v Strassbourgu je predsednik ministrskega sveta Bosne in Hercegovine Adnan Terzič predlagal, da Evropa in svet 10. obletnico pokola v Srebrenici izkoristita in svetu sporočita, da ne sme nikoli več priti do zločinov proti človečnosti. Terzič je dejal, da sta leto 1995 zaznamovali dve mesti - Srebrenica in Dayton. Srebrenica je simbol največjega genocida v Evropi po Auschwitzu; v Daytonu pa je bil podpisan Daytonski mirovni sporazum, ki je končal vojno v Bosni in Hercegovini, čeprav je za mnoge nefunkcionalen.

Palestinsko-izraelski vrh se je začel nič kaj obetavno. Ob začetku srečanja Abasa in Šarona v Jeruzalemu je izraelsko vojaško letalo izstrelilo dve raketi na opuščeno ozemlje na območju Gaze, pri čemer pa nihče ni bil ranjen.

Več kot 20.000 zanesenjakov se je že davi zbralo v kultnem kraju Stonehenge na jugu Anglije, kjer so dočakali najdaljši dan v letu. Zbrana množica je vzhod sonca dočakala z glasnim ploskanjem in ob zvokih bobnov. Po navedbah lokalne policije je celonočno praznovanje potekalo relativno mirno. Aretirali so le šest ljudi, predvsem zaradi prekrškov, povezanih s prekomernim uživanjem alkohola.


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=6579