Politika> OFF Komentar

O Katrini smo slišali vse, razen najbolj očitnih stvari
Torek, 6. 9. 2005

avtor/ica: Erik

Katrina in valovi: kakšen čuden naslov za bend. Do danes.Najhujši prizori uničenja in kaosa, ki ga je na jugovzhodu ZDA, še najbolj pa v New Orleansu, za seboj pustil orkan Katrina, so končno mimo. Medtem ko se voda počasi že umika in razmere na terenu umirjajo, pa se najtežje delo za nekatere šele začenja. Busheva administracija bo tako morala napeti vse mišice, da bi zakrila svoje nepopravljive napake, ki so v veliki meri potencirale razsežnosti katastrofe, reševalce, vojake in policiste pa v tem času čaka odkrivanje na tisoče trupel sodržavljanov, med katerimi so mnogi umrli v ruševinah svojih domov ali pa zaradi tega, ker nujno potrebna pomoč nikoli ni prišla do njih. Mediji sicer zvesto spremljajo tragedijo in opozarjajo na slabosti svetovne velesile, ki jih je razgalila Katrina, vendar kljub temu nekatere najbolj očitne stvari še vedno ostajajo zamolčane.

Najhujši prizori uničenja in kaosa, ki ga je na jugovzhodu ZDA, še najbolj pa v New Orleansu, za seboj pustil orkan Katrina, so končno mimo. Medtem ko se voda počasi že umika in razmere na terenu umirjajo, pa se najtežje delo za nekatere šele začenja. Busheva administracija bo tako morala napeti vse mišice, da bi zakrila svoje nepopravljive napake, ki so v veliki meri potencirale razsežnosti katastrofe, reševalce, vojake in policiste pa v tem času čaka odkrivanje na tisoče trupel sodržavljanov, med katerimi so mnogi umrli v ruševinah svojih domov ali pa zaradi tega, ker nujno potrebna pomoč nikoli ni prišla do njih. Mediji sicer zvesto spremljajo tragedijo in opozarjajo na slabosti svetovne velesile, ki jih je razgalila Katrina, vendar kljub temu nekatere najbolj očitne stvari še vedno ostajajo zamolčane.

Kar je najprej treba izpostaviti, je to, da ima predsednik Bush za seboj že celo zbirko katastrof. Prva na spisku je afera Enron, ki je v ZDA povzročila veliko gospodarsko razdejanje. Vanjo so bili vpleteni številni predsednikovi prijatelji iz Teksasa in pa celoten vrh Bele hiše. Za Enronom je sledila katastrofa na področju nacionalne varnosti, ko je administracija avgusta 2001 ignorirala poročila Cie, da al Kaida pripravlja teroristične napade znotraj ZDA, pri čemer naj bi se poslužili potniških letal. Potem je dobro leto in pol kasneje prišlo do invazije na Irak. To je bila Busheva dvojna polomija in sicer v areni svetovne diplomacije ter na sami vojaški fronti. In ko smo že mislili, da smo videli vse, je naokoli prišla še Katrina.

Katrina ne prekaša prejšnjih katastrof le po številu umrlih Američanov, temveč je edinstvena tudi v tem, da je Busha potisnila v kot. Slednji se v tem primeru ne more zgovarjati na pokvarjena jabolka v gospodarstvu, nekdanjo Clintonovo administracijo, Sadama Huseina ali svetovni terorizem. Največ, kar je zmogel izustiti glede Katrine, je to, da je bil odziv države nedovoljšen in nedopusten. Razumete finto? Bush je kritiziral posledico, namesto vzroka. Ko tudi to ni uspelo, je obiskal New Orleans – pa še to pet dni po divjanju Katrine. Do takrat je bilo že marsikomu jasno, da je Busheva administracija tista, ki je polovico denarja za utrdbo nasipov za varovanje New Orleansa pred poplavami preusmerila za vojno v Iraku, kjer je trenutno tudi tretjina nacionalne garde iz Luisiane. Jebi ga.

Končnega odgovora, zakaj so na ogroženem področju ostali le revni prebivalci, tudi nismo slišali. Dejstvo je, da so smrti na tisoče revnih prebivalcev New Orleansa botrovala načela svobodnega trga. Družbena ureditev po principu svobodnega trga pravi, da lahko vsak posameznik v mejah zakonov uveljavlja svoje interese pri zagotavljanju osebne sreče in kopičenju materialnih dobrin. Čudovita logika, ki pa vendarle zveni nekoliko drugače v primeru naravnih katastrof, ko je vsakemu posamezniku prepuščeno, da si reši življenje s privatnimi sredstvi, ki jih ima takrat na voljo. Načela 'Vsi za enega, eden za vse!' že zdavnaj ni več. Kdor torej nima plavalnega jopiča, ta bo pač utonil. Ko so tretji dan po Katrini – potem, ko še vedno ni prišla državna pomoč – ljudje začeli množično izpraznjevati trgovine, je Bush pozval policijo in vojsko, naj temu takoj naredita konec. Skratka varstvo privatne lastnine nad blaginjo ljudi – še eno čudovito načelo svobodnega trga.

Ko je leto dni nazaj močan orkan udaril Kubo, je Castrov režim s pomočjo svojih lokalnih kadrov še pravočasno in na varno preselil 1,3 milijona ljudi. Niti eno življenje ni bilo izgubljeno, kar so ameriški mediji v celoti prezrli. Kaj pa je storil Bush? Ko je Katrina nezadržno besnela proti obali, je svojim državljanom sporočil: 'umaknite se'. Revne ter ostarele, ki niso mogli pobegniti, so mediji opisovali kot 'tiste, ki ne upoštevajo navodil vlade'. Busheva administracija ni le zamujala s humanitarno pomočjo, ampak jo prve dni celo zavračala od svojih zaveznikov. V farso se je vmešal tudi krščanski fundamentalist in milijonar Pat Robertson, ki je v New Orleans poslal pošiljko biblij in nekaj konzervirane hrane.

Zanimivo bo videti, kaj bo Bush povedal v svojem govoru na dan četrte obletnice napada na Ameriko. V vodo so mu namreč popadali vsi aduti, s katerimi si hoče dvigniti zaupanje med državljani – od vojne proti terorizmu do varnosti doma. Zdaj nima nič. Po enajstem septembru je Bush obljubil, da bo odslej država pripravljena na katastrofe velikih razsežnosti. Ustanovljeno je bilo ministrstvo za domovinsko varnost z vizijo, da bo vsako večje mesto imelo izdelan načrt reševanja v primerih terorističnih napadov ali velikih naravnih nesreč. Ministrstvo s proračunom težkim 33,8 milijard dolarjev je pustilo na tisoče Američanov, da umrejo. To je verjetno največja sramota v zgodovini te države.

Bushu so očitno svetovali, naj zdaj raje izraža sočutja in tolaži sodržavljane. Včeraj je ponovil, da razume, kaj se je zgodilo v New Orleansu in dodal sledeče besede: 'tu bomo ostali na dolgi rok'. Bush torej uporablja isto retoriko za New Orleans kot za Irak. Nič bolj spreten ni bil minister za domovinsko varnost Chertoff, ki je razlagal, kako bodo sedaj našli vse te ljudi, ki so utonili – kot da se prav to pričakuje od ministrstva za domovinsko varnost. Ali pa državna sekretarka Rice, ki je v Alabami napolnila nekaj škatel s hrano in jecljala o tem, da se bo sedaj treba vrniti nazaj in preučiti vse, kar je bilo storjeno narobe. Da, tako govorijo ljudje, ki si hočejo kupiti čas, da bi lahko čim bolje prikrili svoje napake. Ampak – ali Busheva administracija sploh počne še kaj drugega?

PS. Intervju, ki ste ga slišali pred komentarjem:

http://www.informationclearinghouse.info/article10121.htm

PS2. Lepo je, ko ima človek prav.

Tuesday, 6 September 2005, 16:18 GMT 17:18 UK

Bush to lead inquiry into Katrina

US President George W Bush says he will lead an investigation into how the Hurricane Katrina disaster was handled.

"I'm going to find out over time what went right and what went wrong," he said in reply to criticism that the authorities were too slow to respond.

His focus, he added, was on helping the victims but there would be "ample time" for an investigation.

Officials in New Orleans have urged its last residents to leave the swamped city, saying it is now uninhabitable.

In an open letter, the city's Times-Picayune newspaper has demanded the sacking of top emergency service officials.

Ex-President Bill Clinton, and his wife, Senator Hillary Clinton, have been among those to call for an inquiry.

'No blame game'

How the different levels of government had reacted to Katrina would be examined, Mr Bush said, but he refused to "play the blame game".

"We got to solve problems - there will be ample time to figure out what went right and what went wrong," he said in Washington.

America, he added, had to be sure it could respond properly to another disaster, whether natural or an attack with weapons of mass destruction.

Stressing his focus on victims, Mr Bush also pledged not to allow "bureaucracy... to get in the way of getting the job done for the people".

He also announced that Vice President Dick Cheney would visit Gulf Coast region on Thursday to help assess the government's work.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/americas/4220246.stm

Bush resists immediate probe into Katrina response

Tue Sep 6, 2005 1:15 PM ET Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=7016