Politika> KrOFF

KROFF v pričakovanju
Četrtek, 16. 2. 2006

avtor/ica: Karmelina

sveta trojica: Šetrit, Mešal, Putin

predstavniki LDS in SD meditirajo o noveli zakona o azilu - marca Rusija pričakuje obisk Hamasa - Izrael razmišlja o dodatni omejitvi gibanja za Palestince - Kohl ima pomisleke glede referenduma o dvojezičnih napisih na avstrijskem Koroškem



Predstavniki dveh največjih opozicijskih skupin, LDS in SD, Pavel Gantar, Majda Potrata in Milan Potrč, so se sestali na pobudo LDS in meditirali o vprašanju azilantske politike. Na sestanku so ocenjevali utemeljenost in pripravljenost za vložitev ustavnega spora o noveli zakona o azilu. Zahtevo za ustavno presojo naj bi po pričakovanem vložili že v začetku prihodnjega tedna.

V začetku naslednjega meseca pa se Rusiji obeta obisk visoke delegacije skrajnega palestinskega gibanja Hamas. Nekateri ocenjujejo, da Rusija v tem primeru skuša izkoristiti svoj posebni status, ki ga ima v tako imenovani bližnjevzhodni četverici, ki jo sestavlja skupaj z Združenimi državami Amerike, Evropsko unijo in Združenimi narodi. Tako imenovani posebni položaj v četverici si je pridobila tudi s tem, da Hamasa ni razglasila za teroristično organizacijo. To svojo diplomatsko prednost pa bo Rusija skušala izkoristiti tudi tako, da bo skušala Hamas pripraviti do tega, da prizna državo Izrael in opusti nasilje.

Medtem pa Izrael razmišlja o dodatni omejitvi gibanja za Palestince. Izraelsko obrambno ministrstvo je namreč predlagalo zaprtje palestinskega prehoda med Zahodnim bregom in območjem Gaze, prepoved vstopa v Izrael za delavce iz Gaze ter spremembo prehodov med Gazo in Izraelom v mednarodne meje. Šlo naj bi za izraelski odziv na zmago Hamasa.

V naši alpski sosedi Avstriji pa med Heiderjevimi privrženci buri duhove izjava predsednika avstrijskega parlamenta Andreasa Khola, ki je izrazil pomisleke glede Heiderjevih načrtov o referendumu o dvojezičnih napisih na avstrijskem Koroškem. Kohl je namreč mnenja, da v pravni državi odločitev sodišč ni mogoče razveljaviti s plebisciti. Namestnik koroškega deželnega glavarja Martin Strutz pa mu je vrnil žogico, sklicujoč se na demokratične vrednote in pravice, med katerimi je tudi referendum.

Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=8270