Politika> OFF Program

I tebe sam sit kafano OFF
Torek, 25. 7. 2006

avtor/ica: Buc

I tebeeeeeee sam siiiiiiiiiit, kaaafaaaaaaaaaaanooo!
... Chavez in Lukašenko proti ZDA ...

... južnokorejski zunanji minister ima vse več možnosti za položaj generalnega sekretarja Združenih narodov ...

... Na svetu 300.000 otrok-vojakov ...

... Severna Koreja Riceovo označila kot "politično imbecilko" ...

... Gadafi: Libija bi leta 2003 lahko imela jedrsko bombo ...


OFF NAPOVEDNIK

Neumnost več kot očitno ne pozna meja. To je na lastni koži občutil nek Beograjčan, ki mu je z imenom lokala uspelo razburiti »varuhe« svetovnega reda in miru, Američane. Le ti so namreč znoreli, ker se je njegova kafana imenovala Osama. Ker je bila kavarna ravno nasproti ameriškega veleposlaništva v Beogradu, so se diplomati ZDA, ki so menili, da jih nekdo namerno draži z imenom njihovega najhujšega sovražnika,meni nič tebi nič odločili, da mora Milomir Jeftić ime lokala zamenjati. Ker ni nič pomagalo, so se odločili vložiti uradno pritožbo, tako da je bil lastnik kavarne navsezadnje prisiljen spremeniti ime lokala. Jeftić je v svoj zagovor povedal, da je ime Osama izbral samo zato, ker je blizu tudi manjše zavetišče za brezdomce.

Američanom je poskušal razložiti, kaj pomeni osama v srbskem jeziku, a so ti vseeno vztrajali pri svojem. Zmešnjavo z imenom svojega lokala je Jeftić pospremil z besedami: "Nisem imel namena žaliti Američanov. To je pač le še ena srbska beseda, ki sem jo izbral za svoj lokal. No, priznam, da sem slišal za Osamo bin Ladna, ampak dokler niso začeli tečnariti Američani, pravzaprav nisem bil čisto prepričan, kdo je on."

Poslušate »I tebe sam sit kafano« OFF program Radia Študent!

OFF PROGRAM

Ogrožanje varnosti Američanov s strani srbskih lokalov je v svetu novost, nič kaj novo pa ni nestrinjanje nekaterih držav s Bushevo politiko. Tokrat sta glas povzdignila predsednika Belorusije Aleksander Lukašenko in Venezuele Hugo Chavez, ki sta pozvala k boju proti ZDA. Voditelja sta si obljubila pomoč in solidarnost in napovedala možnost oblikovanja strateške zveze. Podpisala sta deklaracijo o strateškem partnerstvu in šest drugih sporazumov, med katerimi sta najpomembnejša vojaško-tehnološki in gospodarski.

Chavez je pohvalil Belorusijo kot model socialistične države, kakršno si s svojo vlado želi ustvariti tudi sam. Dejal je tudi, da se državi ne smeta ukloniti hegemonskim interesom kapitalističnih držav v Evropi in Latinski Ameriki. V Minsku se je ustavil v sklopu svoje svetovne turneje, na kateri išče podporo za nestalni sedež Venezuele v Varnostnem svetu Združenih narodov, čemur Združene države nič kaj prikrito nasprotujejo.

Združeni narodi medtem mrzlično iščejo kandidata za naslednjega generalnega sekretarja. Varnostni svet je tako opravil prvo neformalno glasovanje, največ glasov pa je prejel južnokorejski zunanji minister Ban Ki Moon. To glasovanje sicer ne pomeni veliko, ampak služi kot sporočilo kandidatom, da se odločijo, ali bodo vztrajali ali bi bilo pametneje odstopiti. Članice Varnostnega sveta so tako odgovarjale na vprašanja: "Vzpodbujajo kandidaturo, ne vzpodbujajo kandidature, nimajo mnenja". Moon je dobil 12 pozitivnih glasov, enega proti, medtem ko je bil eden brez mnenja, njegov najbližji zasledovalec, Indijec Shashi Tharoorje pa je prejel deset glasov vzpodbude, dva proti, trije pa so bili brez mnenja.

Ostajamo pri Združenih narodih. Varnostni svet je na odprti seji obravnaval probleme otrok v oboroženih spopadih. Po podatkih trenutno na svetovnih bojiščih orožje nosi okoli 300 tisoč otrok, še precej več pa je posrednih žrtev spopadov. Na seji so sprejeli izjavo, ki pozdravlja napredek v opazovanju in poročanju o kršitvah resolucije 1612, ki obravnava novačenje, pobijanje, pohabljanje, posiljevanje, ugrabljanje, nasilno preseljevanje, zanikanje humanitarnega dostopa, napade na šole in bolnišnice, trgovanje z otroki, prisilno delo in vse oblike suženjstva.

Precej od prej naštetih kršitev lahko brez težav pripišemo Izraelcem, ki trenutno z nezmanjšano močjo harajo po Libanonu. Tako imajo humanitarne organizacije precej težav pri preskrbi beguncev in prebivalcev, ki so ostali na svojih domovih. Več o razmerah Thomas McDermott, regionalni direktor Unicefa za Bližnji vzhod in Severno Afriko:

/////////////////////////////////////////////////////////////

Kako pa bodo pri Unicefu pomagali Libanoncem?

//////////////////////////////////////////////////////////////


Poleg izraelske vojske po Bližnjem vzhodu straši tudi ameriška sekretarka Condoleezza Rice. Na pogovorih o rešitvi libanonsko-izraelske krize v Jeruzalemu ni dosegla ničesar, saj je Izrael zatrdil, da bo nadaljeval vojno proti gibanju Hezbolah, in tako izključil vsako možnost za hitro prekinitev ognja. Condoleezzi pa sive lase še naprej povzroča tudi Severna Koreja; ta jo je danes označila za "politično imbecilko".

Severnokorejska uradna tiskovna agencija je Riceovo - ta je Severno Korejo zaradi testnih izstrelitev balističnih raket 5. julija označila kot "popolnoma neodgovorno" in "nevarno" državo - obtožila, da sprevrača dejstva. "Njene pripombe niso nič drugega kot čisto sprevračanje realnosti, ki ne more prepričati nikogar," je pisala tiskovna agencija. Obenem je posvarila, da Severni Koreji potem, ko so jo ZDA uvrstile na svojo "os zla", grozi napad "najhujšega gangsterja na svetu".

Na osi zla je nekaj časa »bivala« tudi Libija. Moamer Gadafi je sporočil, da je bila Libija leta 2003 pred izdelavo jedrske bombe, potem pa so se odločili za opustitev programa orožja za množično uničevanje. "Libija je bila pred izdelavo jedrske bombe, to ni več skrivnost. Američani in Mednarodna agencija za jedrsko energijo so bili s tem seznanjeni," je dejal Gadafi skupini inženirjev na srečanju v Tripoliju.

Decembra 2003 je Gadafi presenetil svet s sporočilom, da se njegova država uradno odpoveduje programu orožja za množično uničevanje. Zaradi tega in drugih ukrepov je prišlo do izboljšave odnosov Libije z Zahodom in ZDA. Washington je 15. maja letos po 25-ih letih znova vzpostavil diplomatske odnose z Libijo in jo umaknil s seznama držav, ki podpirajo terorizem.

Svojevrsten državni terorizem uprizarja na avstrijskem Koroškem deželni glavar Joerg Haider. Gre za vsem znano zgodbo o dvojezičnih tablah. V dogajanje je spet posegel avstrijski predsednik Heinz Fischer. Kot je napovedal, si namerava poleti ogledati "vse odtenke tega problema in predloge za rešitev, da ne izgubimo niti". Ne da bi izrecno imenoval deželnega glavarja Joerga Haiderja, je Fischer odločno kritiziral deželnega glavarja avstrijske Koroške. Neupoštevanja odločb ustavnega sodišča namreč "ni kavalirski delikt, temveč manko v pravni državi," je posvaril. Za dodatno pojasnilo smo poklicali dr. Marjana Šturma, predsednika Zveze slovenskih organizacij na Koroškem:

////////////////////////////////////////////////////////////


Arhiv Spletne strani Radia Študent Ljubljana 89,3 MHz
http://old.radiostudent.si/article.php?sid=9515