Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Petek, 10. 11. ´06 ob 19.00 (ponovitev 17. 11. ´06 ob 10.00) TY: Closer (Big Dada, 2006) (3576 bralcev)
Petek, 10. 11. 2006
Borja



Ty: Closer

Britanski hiphop/freestyle izvajalec Ty se vrača s tretjim studijskim albumom, Closer. Ploščo je, kot ves starejši material, izdal pri Big Dada, sicer podzaložbi velikanke Ninja Tune, ki pa je zadolžena za redno zalaganje ulic s hiphop in urbanimi zvoki. Ty nadaljuje z ležernim flowom, ki močno črpa iz spoken word tradicije, podlage pogosto mejijo na afrobeat, nujazz, downbeat. Produkcija je tehnično "popolna" (morda še preveč spiljena), med gosti najdemo na ploščku Bahamadio, Rich Medino, Speecha iz skupine Arrested Development, De La Soulovce, Esko. Zvrhana žlica kvalitetnega soula. (v celoti!) ...
* Britanski hiphop/freestyle izvajalec Ty se vrača s tretjim studijskim albumom, Closer. Ploščo je kot ves starejši material, izdal pri Big Dada, sicer podzaložbi velikanke Ninja Tune, ki pa je zadolžena za redno zalaganje ulic s hiphop in urbanimi zvoki. Ty nadaljuje z ležernim flowom, ki močno črpa iz spoken word tradicije, podlage pogosto mejijo na afrobeat, nujazz, downbeat. Produkcija je tehnično »popolna« (morda še preveč spiljena), med gosti najdemo na ploščku Bahamadio, Rich Medino, Speecha iz skupine Arrested Development, De La Soul, Esko.

Založba Ninja Tune je po dobrih petih letih delovanja, ko so bili izjemno, celo nepričakovano uspešni, naredila konec devetdesetih let prejšnjega stoletja korak naprej. Zaradi kvantitete materiala, ki so ga hoteli izdajati in zaradi raznozvrstnih tendenc, ki so jih kazali odgovorni, smo takrat dobili dve podzaložbi: N Tone, ki naj bi bila namenjena izdajam bolj eksperimentalnih zvokov (in ki danes že ne obstaja več) in Big Dada, ki pa je prevzela večino s hiphopom povezanih projektov. Tekom zadnjih let so pri Big Dada poskrbeli za lepo število zanimivih izdaj, z založbo stalno sodelujejo izvajalci kot so Diplo, New Flesh, Busdriver, Lotek Hi-Fi, Spank Rock, TTC, Roots Manuva in Ty.
Ty je kot zastavonoša te založbe takoj na drugem mestu za nekoliko bolj profiliranim Rootsom Manuvo. Njegova glasbena zgodba se začne leta 2001 s prvencem Awkward, dve leti kasneje pa izide njegov izjemni album Upwards, ki je bil celo nominiran za britansko nagrado Mercury. S to ploščo se je Ty afirmiral kot eden najbolj eklektičnih brit hop izvajalcev, saj so določene komade hvalili in vrteli tudi protagonisti soul in brokenbeat scen.
Zadnja leta je Ty veliko časa preživel na odrih, imel tudi odmevno turnejo po ZDA, ki je za neameriške izvajalce sicer povsem težavno tržišče. Da je Ty-ju zares uspelo opozoriti nase tudi v »Novem svetu«, je razvidno tudi iz izbora gostujočih glasbenikov na albumu Closer. Večinoma gre za priznane ameriške izvajalce: megahiphop skupina De La Soul, nusoul vokalist (in didžej) iz Philadelphie Rich Medina, izjemna MC-jka Bahamadia, legendarni Speech iz skupine Arrested Development. Poleg tega je k sodelovanju povabil tudi dve priznani britanski pevki, Esko in Vulo.
Produkcija na plošči Closer je razgibana, čista in polna. Največji tehnični uspeh je naravno zveneče kombiniranje živih zvokov (predvsem bobnov in seveda inštrumentalnih delov) ter elektronike (predvsem sintetizatorski »soundskejpi« in debele basovske linije). Poleg klasičnih hiphop beatov lahko slišimo tudi povsem brokenbeat podlage (kot je na primer »What you want«), vplive elektronike, nujazza, soula in afrobeata (predvsem pri posnetku »Sweating for your Salary«). Afrobeaterski vplivi so povezani s Tyjevimi koreninami, saj je mladenič po poreklu iz Nigerije. Čeprav je rojen v Londonu, pa iz prestolnice afrobeata prihajata oba njegova starša.
Glede na prejšnje delo je Tyju uspel najopaznejši razvoj pri vokalnem flowu. Čeprav ga je že v preteklosti odlikoval »spoken-wordovski«, ležeren in sproščen način rapanja, pa je ta na plošči Closer še bolj tekoč. Rime ostajajo preproste, nepretenciozne, vendar pa so na trenutke tudi ostre, politično angažirane. V besedilih Ty govori o nesmiselnosti zvezdniškega obnašanja, o kritiziranju in opravljanju, ki ga je kot izpostavljen ustvarjalec deležen, in pa tudi o globalnih (političnih) temah, kar je še najbolj neposredno pri posnetku »Oh«, kjer opozarja na ignoranco javnosti in sodobnih rapperjev, ki ob vseh strahotah, ki se dogajajo po svetu (njegova prva referenca je genocid v Ruandi) rimajo o novih avtomobilih in svojih seksualnih navadah. Nič novega, vendar pa soliden beat in gostje, Bahamadia ter dvojec Zion I, naredijo komad precej dinamičen in zanimiv.
Vrhunci na plošči Closer so nedvomno »The Idea«, ki ga odlikujejo posrečen, nekoliko brokenbeatovski beat s prdečim, mastnim basom in pa seveda poskočno zlaganje rim gostov De La Soul. Enega boljših beatov, ki ostaja »zvest« hiphop zvoku in ki nekoliko spominja na produkcijo ameriških underground producentov kakršen je Kankick, lahko slišimo pri naslovnem posnetku »Closer«. Še en poskočen beat in natančen flow Tyju uspe pri posnetku »Sophisticated and Coarse«, ki pa ga nekoliko pokvari ne najboljši refren že omenjene vokalistke Eske (ki je v preteklosti sodelovala tudi z Basement Jaxx in Stanton Warriorsi).

Plošča Closer ima pri trenutni krizi britanskega hiphopa – brit hopa – ambivalentno vlogo. Po eni strani s tem albumom Ty (glasbeno) ni naredil nič novega, saj Upwards še zmeraj ostaja njegovo »remek« delo in novi album dejansko poskuša ohraniti zvok in razgibanost, zaradi katerega so Tyja tako hvalili pred tremi leti. Po drugi strani pa je Closer suveren izdelek, ki ponuja bogat zvok, dober flow in zavidljiv izbor gostov, kar je pri trenutni ponudbi brit hop albumov že prava redkost. Še zadnja odlika albuma Closer, ki jo velja omeniti je, da je glede na kombiniranje alternativnih underground zvokov in povsem spolirane, »neptunovske« produkcije, nepričakovano konsistenten, tekoč.
Okusno in prebavljivo v enem kosu.

pripravil Borja Borja


Komentarji
komentiraj >>