Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
(926 bralcev)
Torek, 14. 11. 2006
Lan



... protest krajanov naselja Malo Hudo zaradi napovedanega prihoda družine Strojan v njihovo bližino ...

... v Moskvi umorjen direktor ruskega naftnega sklada ...

... v Nemčiji vložena tožba zoper brezimunitetnega Donalda Rumsfelda ...

... ugrabljenih nad 100 uradnikov iraškega ministrstva za znanost ...


OFF NAPOVEDNIK

Med najbolj prepoznavnimi ameriškimi korporativnimi ikonami je nedvomno tudi avtobusni prevoznik Greyhound. Družba usluge ponuja že od leta 1914, na 3.200 linijah pa je lansko leto s svojimi 1.500 avtobusi na cilj prepeljala kar 22 milijonov potnikov, kar je zadoščalo za neto dobiček v višini 1,2 milijarde dolarjev.

Dejstva, da je največji severnoameriški avtobusni prevoznik pri svojem poslu zavezan izpolnjevanju najbolj striktnih ekoloških norm, ni potrebno posebej izpostavljati. A ga bomo kljub vsemu. Lepo zveneča korporativna načela, izpisana na Greyhoundovem spletnem mestu ne morejo ganiti kanadske družine Stokes, ki se je pred časom z obiska na materinski dan iz ameriškega Toleda vračala v rodno Ottawo. V avtocestnem zastoju so oče, mati, 9-letni sin in 10-letna hči zaradi vročine odprli okna svojega terenca, vključno s strešnim. Pred njimi je stal srebrn Greyhoundov avtobus.

Družina Stokes se je vdajala sončnim žarkom in lahnemu vetrcu. Prijetno družinsko vzdušje pa dramatično skazilo več kot sto litrov človeških fekalij iz avtobusnega zadka. Promet pa je v tistem trenutku stekel. Ata Stokes je ostal zbran in je s podrekanim vozilom nekaj deset kilometrov sledil avtobusu in beležil relevantne podatke. Mama Stokes pa je o incidentu obvestila intervencijsko 911.

Avtomobilu baje ni bilo pomoči niti po večkratnem parnem čiščenju notranjosti. Greyhound bo nesrečni družini izplačal mastno odškodnino, skladno s podjetniškimi načeli, ki so v tem primeru diametralno nasprotna samohvalam na njihovem spletišču, pa dogodka ne komentirajo.

Poslušate nad ekološkimi izpadi ameriške korporativne ikonografije nos vihajoči OFF program Radia Študent.


OFF PROGRAM

Da vodno zajetje na zemljišču družine Strojan ni bil ekskluziven razlog za njen izgon, je bilo jasno. Tezo, ki govori v prid dejstvu, da občina Ivančna Gorica romskih prebivalcev v okviru svojih meja enostavno ne misli trpeti, pa podpira že ponedeljkova nabirka 300-tih podpisov prebivalcev naselja Malo Hudo proti selitvi Strojanovih v njihovo bližino, še bolj pa za popoldne napovedani protestni shod »malohudnikov«. Več o njem bo povedal kar Milan Pušljar, predstavnik krajevne skupnosti Ivančna Gorica, kjer se Malo Hudo nahaja,

////////////////////////////////////////////////////////////

S kontraizjavo je apatrizacijo družine Strojan v lastni državi obsodil tudi slovenski Pen in s tem podprl stališče društva slovenskih pisateljev, da gre v danem primeru za »skrajno brutalno, cinično in rasistično ravnanje, s katerim vlada legitimira kršitev ustave, kar ima lahko v slovenskem prostoru nepredvidljive posledice tudi za druge skupine državljanov«. Predsednik Pen-a, Tone Peršák.

////////////////////////////////////////////////////////////

Z vladnega urada za informiranje so sporočili, da bo vlada glede na zadnji razvoj dogodkov nadaljevala s svojimi aktivnostmi, ki bi v dogovoru z lokalnim prebivalstvom pripeljale do dolgoročne rešitve za romsko družino Strojan. Dokončna odločitev o lokaciji na zemljišču, ki je v lasti države, še ni bila sprejeta. Odločitev za nov pristop, ki zahteva soglasje lokalnega prebivalstva, pa bo morda zahtevala več časa, so sporočili z urada vlade za informiranje. Dodajajo, da je ob ogledih možnih novih lokacij v ponedeljek sodeloval tudi predstavnik občine Ivančna Gorica, ki zoper predlagane lokacije ni izrazil zadržkov.

V Slovenijo bo sicer na povabilo ministrov za šolstvo in šport ter za notranje zadeve Milana Zvera in Dragutina Mateja prispel komisar Sveta Evrope za človekove pravice Thomas Hammarberg, ki se bo srečal tudi z začasno v Postojni nastanjenimi Strojanovimi, za katere pa se v luči zadnjih dogodkov zdi, da bodo v nekdanjem centru za begunce ostali nekaj dlje.

Vlada Republike Slovenije je s svojim ukrepanjem v konfliktu med krajani Ámbrusa in tam živečo družino Strojan pokazala, da ne upošteva temeljnih načel človečnosti in demokracije. Zato smo primórani k samozaščitnemu ravnanju in delovanju za njihovo ohranitev. Vsi, ki nočemo živeti v državi, kjer se dogajajo deportacije in pogromi, se bomo ob petih zbrali na Kongresnem trgu na protestnem shodu, na katerem bomo zahtevali naslednje: spoštovanje pravice vseh ljudi, da sami svobodno odločajo in izberejo način življenja, kraj bivanja in model individualnega ter skupnostnega razvoja; odstavitev notranjega ministra Dragutina Mateja, ker s svojimi izjavami in delovanjem škodi demokraciji in razvoju civilizirane družbe; zagotovitev enakovredne participacije Romov in drugih marginaliziranih skupin v samoniklih, lokalnih in nacionalnih organih odločanja; ureditev zaščitenega prostora v vsaki slovenski občini za vse, ki nimajo lastne zemlje, na kateri bi lahko bivali, in ki potrebujejo ali želijo začasno nastanitev; dosledno in najstrožje sankcioniranje vsakršne diskriminacije. Geslo: POD JANŠO SMO VSI CIGANI !!! S prizorišča se bo javljala tudi intervencijska ekipa Radia Študent.

Črna serija umorov javno značajnih oseb v Rusiji – med njimi sta najbolj odmevali smrti ruske novinarke Ane Politkovske in namestnika guvernerja ruske narodne banke Andreja Kozlova – se nadaljuje. Neznanci so v Moskvi ustrelili generalnega direktorja ruskega Sklada nacionalnega inštituta za nafto Zelimkana Magomedova. 50-letnega Magomedova so z dvema streloma v glavo ubili na jugozahodu Moskve, ruske oblasti pa so že sprožile kazensko preiskavo, ali je pri tem šlo za naročeni umor. Omenjeni sklad so ustanovili leta 2003 z namenom podpirati razvoj malih in srednje velikih podjetij v naftni in plinski industriji.

Skupina mednarodnih pravnikov je danes v Nemčiji vložila tožbo, v kateri od nemškega tožilstva zahteva začetek preiskave zaradi vojnih zločinov proti ameriškemu obrambnemu ministru v odstopu Donaldu Rumsfeldu in drugim visokim članom ameriške administracije zaradi zlorab ujetnikov v zaporih Abu Graib in Guantanamo na Kubi. Zaradi Rumsfeldovega umika s funkcije bo, kot je znano, pretekla tudi njegova kazensko-pravna imuniteta na očitana mu dejanja. Tožba je bila na tožilstvo v Karlsruheju vložena v skladu z nemško zakonodajo, ki omogoča kazenskopravni pregon zaradi vojnih zločinov v Nemčiji ne glede na to, kje so bili storjeni.

V tožbi se med drugim navaja, da je Rumsfeld osebno ukazal in opravičeval mučenje. Tožbo so vložili v imenu enajstih Iračanov, ki so bili zaprti v bagdajskem zaporu Abu Graib, in savdskega državljana Mohameda al Katanija, ki je še vedno zaprt v Guantanamu kot domnevni dvajseti ugrabitelj potniškega letala v terorističnem napadu na ZDA 11. septembra 2001.

Odvetniki tožnikov pravijo, da imajo na seznamu prič tudi ameriško brigadirko Janis Karpinski, nekdanjo poveljnico vojaških zaporov v Iraku.

O postopni stabilizaciji okupirane države pa priča naslednja novica. Oboroženi neznanci so v predmestju Bagdada ugrabili od 100 do 150 uslužbencev iraškega ministrstva za raziskovanje in visoko izobraževanje. Kot je pojasnil vodja iraškega parlamentarnega odbora za izobraževanje Ala Maki, so med ugrabljenimi tako šiiti kot suniti. Iraškega premiera Nurija al Malikija ter ministra za obrambo in notranje zadeve je ob tem pozval k hitremu odzivu na to "nacionalno katastrofo".

OFF je podpisal Lan.







Komentarji
komentiraj >>